Županijski centar za zbrinjavanje otpada Kaštijun ovog ljeta neće širiti nesnosan smrad, jer će se do tada njegovo postrojenje dograditi i optimizirati, a zbrinjavanje organskog otpada riješit će se na drugi način, obećao je župan Fabrizio Radin vijećnicima na sjednici Skupštine Istarske županije danas u Pazinu. Intervencija u "popravak" Kaštijuna koštat će ukupno 32,47 milijuna kuna od čega će 12,62 milijuna osigurati Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, a tvrtka Kaštijun će uz županijsko jamstvo ostatak investicije pokriti kreditom od 19,85 milijuna kuna, rekao je također Radin, uz objavu da "za sada" zbog tog novog troška cijena zbrinjavanja otpada za građane neće poskupjeti.
U poduljoj prezentaciji, i u opsežnoj raspravi koja je potom uslijedila, župan Fabrizio Radin, pročelnik županijskog Odjela za prostorno uređenje, graditeljstvo i zaštitu okoliša Mirko Radolović te članica uprave Kaštijuna Vesna Dukić najprije su objasnili vijećnicima zbog čega je Kaštijun lanjskog ljeta širio smrad, izazvavši opravdana negodovanja mještana njegove šire okolice. Dogodilo se to zbog dovoženja mnogo veće količine otpada tijekom ljetnih mjeseci od količine za koju su postrojenja Kaštijuna projektirana, pa je postupak obrade odnosno sušenja morao biti skraćivan, zbog čega je na vanjsko odlagalište odlagan otpad s prevelikim udjelom vlage, što je pogodovalo razvijanju neugodnih mirisa.
K tome, iz istarskih hotela i restorana tijekom ljeta su na Kaštijun dovožene velike količine organskog otpada, odnosno ostataka hrane, koji nije predviđen za preradu na Kaštijunu već bi ga trebalo posebno kompostirati na nekom drugom mjestu. Dozvoljeni tjedni maksimum količine otpada koji se dovozi na Kaštijun je prekoračivan u razdoblju od 15. srpnja do 25. kolovoza odnosno punih šest tjedana, a sav taj višak otpada naprosto se nije mogao preraditi kako treba.
Da se to ne bi ubuduće događalo, isplanirana je dodatna investicija u Centar Kaštijun, čija je izgradnja inače koštala 30,7 milijuna eura. Planiranih 32,47 milijuna kuna uložit će se u izgradnju dva nova boksa za sušenje otpada, novu liniju ventilacije, rekonstrukciju bioreaktorskih ploha na koje se otpad odlaže nakon sušenja da bi se iz njega dobivao metan koji služi kao energent, zatim u nabavu tegljača i šest dodatnih prikolica, u mobilni stroj za drobljenje krupnog otpada, te u organizaciju zasebnog zbrinjavanja organskog otpada iz turizma i ugostiteljstva. Svim ovim mjerama neće se povećati, već samo optimizirati ukupan kapacitet preradbenih pogona otpada na Kaštijunu, jer će se omogućiti propisno sušenje pristiglog otpada koji se više neće odlagati vlažan i više neće izazvati smrad, a da bi tako i bilo, bit će potrebno drastično smanjiti količinu organskog otpada koja se u sastavu miješanog komunalnog otpada dovozi na Kaštijun, odnosno takav se otpad planira odlagati na privremene ljetne lokacije ili na kamionske prikolice, dok se ne organiziraju postrojenja za kompostiranje.