PRESSICA

SINDIKALIST CEROVAC POSTAVIO PITANJE: Ako Uljanik Standard padne u privatne ruke, što će biti sa 110 stanara i disko klubom Uljanik?

| Autor: Marcello ROSANDA
Boris Cerovac

Boris Cerovac


"Ako Uljanik Standard otkupi netko tko će uložiti svoje novce, može se očekivati prenamjena samačkih hotela, te opasnost po djecu korisnika stanova da izgube mogućnost nastavka stanovanja", upozorio je danas predsjednik Jadranskog sindikata Boris Cerovac na zajedničkoj tiskovnoj konferenciji Radničke fronte Pula i Jadranskog sindikata, povodom najavljene prodaje spomenute firme. Presica se, simbolike radi, održala ispred Samačkih hotela na pulskom Monte Zaru.

Podsjetimo, nakon što se u prvom krugu natječaja Uljanik Standard prodavao po početnoj cijeni od 29 milijuna kuna, nije bilo zainteresiranih kupaca, te se sada očekuje drugi krug. Odluku o pokretanju natječaja donosi Marija Ružić, stečajna upraviteljica, u dogovoru sa Skupštinom vjerovnika Uljanik d.d. u stečaju. Potrebno je naglasiti da Uljanik d.d. u stečaju po odluci Trgovačkog suda u Pazinu mora prodati tvrtku Uljanik Standard d.d. u svojem vlasništvu da bi se provela likvidacija.

- Uljanik Standard danas ima u vlasništvu 3 samačka hotela, od kojih je jedan u Šijani pod hipotekom, a druga dva nalaze se u centru Pule. Ovi posljednji su u funkciji i danas ih koristi oko 110 građana. Korisnici su većinom nekadašnji radnici Uljanikovih društava koji su danas, nažalost, u financijskim problemima te mnogi koriste socijalnu pomoć grada Pule. Nadalje, Uljanik Standard posjeduje i otprilike 60 stanova koje je izgradio Uljanik, a koje koriste, kroz povlaštene uvjete najma, nekadašnji radnici Uljanika. Što će sutra biti sa stanovima, odnosno njihovim nasljednicima nakon što potpisnici ugovora preminu, ovisi o novom kupcu. Zanimljivo je i spomenuti da je Uljanik Standard i vlasnik disko kluba Uljanik, konstatira Cerovac.

U takvom bi razvoju rješenja, kaže, bez posla moglo ostati preko 25 radnika, a bez krova nad glavom oko 110 građana slabije imovinske moći. To bi mogla biti socijalna bomba za Pulu, upozorava Cerovac, pogotovo jer se s krizom izazvanom koronavirusom može očekivati otpuštanje većeg broja radnika po raznim drugim poduzećima i obrtima, a kao posljedicu toga imat ćemo i povećanje broja korisnika socijalnih primanja.

Boris Cerovac pozvao je skupštinu Grada Pule, skupštinu Istarske Županije, Vladu i Sabor da poduzmu odgovarajuće radnje u cilju sprječavanja negativnih posljedica po radnike i korisnike usluga Uljanik Standarda.

- Ako novcem svojih proračuna ne mogu izdvojiti potrebna sredstva, pozivam ih da se zaduže kreditima povoljnih kamata o kojima se na veliko priča ili da zatraže pomoć od Europske Komisije. Kako bilo, vrijeme je da se krene s raspravom i zauzme stav po pitanju Uljanik Standarda. To znači da sljedeći korak moraju poduzeti Skupštine grada Pule i Istarske Županije, te Vlada i Sabor, rekao je Cerovac. 

Goran Matić iz pulske Radničke fronte rekao je da opća socijalna kriza, pojačana posljedicama pandemije, prijeti eksplozijom te da Radnička fronta u potpunosti podržava zahtjev Jadranskog sindikata, a osvrnuo se i na širi kontekst stambene politike u Puli.

- Eventualna prodaja vrijednih nekretnina i smještajnih kapaciteta Uljanik Standarda nekom privatnom investitoru dolit će ulje na vatru socijalne krize koja nagriza Pulu otkad su nam političko-ekonomske klike razbucale Uljanik, kaže Matić.

- Štoviše, prijedlog Jadranskog sindikata vidimo kao temelj za konačni zaokret u (ne)djelovanju gradskih vlasti na području stambene politike. Naime, stambena kriza o kojoj se gotovo uopće ne priča trese Pulu već godinama. U Puli je već dugo gotovo nemoguće pronaći stan koji se ne iznajmljuje "do 15.6.", a još je to teže ljudima koji imaju djecu. Malobrojni stanovi koji i jesu na raspolaganju iznajmljuju se često po astronomskim cijenama i suludim uvjetima. Na listi čekanja za gradske stanove nalaze se stotine ljudi, a Grad je u najam od 2017. godine predao manje od 10 stanova socijalno ugroženim građanima, nastavlja Matić.

U rijetkim prilikama kada ih se priupita o stambenom problemu u Puli, nastavlja Matić, iz IDS-ove gradske vlasti sliježu ramenima, u maniri "ne može se tu ništa" i povlače ultimativni argument "slobodnog tržišta".

- No, ni opća turistifikacija grada, ni podvrgavanje osnovnih životnih potreba divljanju "slobodnog tržišta" nisu nam se dogodili sami od sebe. U oba slučaja radi se o itekako svjesnim političkim izborima sasvim u skladu s IDS-ovim neoliberalnim "vrijednostima". Kad bismo kojim slučajem imali lijevu gradsku vlast, stambena politika izgledala bi potpuno drugačije, tvrdi Matić.

Kao dokaz da je moguće voditi drugačiju, promišljenu i proaktivnu stambenu politiku u korist većine svojih stanovnika, Matić navodi brojne primjere svjetskih i europskih gradova, poput Berlina i Barcelone, koji provode mjere poput regulacija visina stanarina, pa čak i ograničavanja popularnih internetskih platformi za iznajmljivanje nekretnina. U Hrvatskoj je, tvrdi Matić, samo 2 posto stanova u javnom vlasništvu, istovremeno Beč ima 60 posto stanova u neprofitnom sektoru i javnom vlasništvu.

- Ako odgovornu stambenu politiku neće početi voditi IDS, ima tko hoće. Izbori se bliže, a jedno je sigurno: Radnička fronta nikada ne bi dopustila da "slobodno tržište" određuje hoćete li sutra imati krov nad glavom, zaključuje Matić.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter