TRIBINA O ŽUPANIJSKOM CENTRU

ŠEFICA KAŠTIJUNA VESNA DUKIĆ PRIZNALA: "PROŠLO LJETO SMO DOČEKALI NESPREMNI". Pulski gradonačelnik Miletić obećao da će se problem riješiti

| Autor: Mirjana VERMEZOVIĆ IVANOVIĆ
(Danilo MEMEDOVIĆ)

(Danilo MEMEDOVIĆ)


"U okolici Županijskog centra za gospodarenje otpadom Kaštijun se ne smije ništa saditi zbog zagađenja tla teškim metalima", ustvrdila je nezavisna stručnjakinja Koviljka Aškić na tribini u utorak predvečer u pulskom Klubu Uljanik o problematici Kaštijuna koju je organizirala Zelena Istra.

Pozivajući se na izvještaj o stanju okoliša objavljen upravo na stranicama Centra, navela je da je koncentracija posebno toksičnog olova u tlu tisuću metara udaljenom od postrojenja gotovo 17 puta veća od granične vrijednosti, bakra 82 puta, a povećane su i vrijednosti cinka i kroma.

- Analizu vode izradio je Euroinspekt Croatiakontrola. Pitam se zašto to nije učinio Zavod za javno zdravstvo Istarske županije. Po njihovim nalazima, ispada da vodu s Kaštijuna možemo flaširati jer je po svim parametrima jako kvalitetna, uz nešto nitrata, kakvu ima i voda s Učke, izjavila je Aškić.

Tribini je prisustvovalo 50-ak građana, mahom onih koji stanuju u kritičnoj zoni i trpe nesnosan smrad otkako je puštena u rad nova tvornica otpada. Na pitanja moderatora Elvisa Morine, ali i mnogih građana, odgovarali su predsjednica Zelene Istre Dušica Radojčić, članica Uprave Kaštijuna Vesna Dukić, pulski gradonačelnik   i predsjednik Skupštine Kaštijuna Boris Miletić, zamjenik župana i član Skupštine društva Fabrizio Radin i Bojan Blagonić iz građanske inicijative Čist zrak, duga ljubav.

Radin je kazao da će se u optimizaciju postrojenja uložiti ukupno 32 milijuna kuna, od čega 12,5 milijuna osigurava država, a ostatak jedinice lokalne samouprave. Tim će se novcem, najavio je, sanirati bazen koji smrdi, nabaviti drobilica krupnog otpada i prikolice, ali i riješiti problem gomilanja SRF goriva iz otpada koje se sada otprema u postupku javne nabave. Na taj se način namjerava riješiti čak 4.000 tona nagomilanih bala SFR-a. Vesna Dukić dodala je da će se tim sredstvima izgraditi još dva boksa kako bi se prebrodila vršna opterećenja u turističkoj sezoni kad na Kaštijun stižu velike količine otpada iz restorana i hotelskih kuća. Aškić je primijetila da je tu riječ o tzv. proizvodnom otpadu koji Kaštijun po zakonu nije dužan primiti.

- Prošlo ljeto Istra je dočekala nespremna. Dobivali smo puno više otpada u odnosu na kapacitet postrojenja. Ako imamo 12 boksova za 195 tona, a u ponedjeljak stigne 650 tona, otpad se nije mogao sušiti 6-7 dana i morali smo ga vaditi, zbog čega su se stvarali neugodni mirisi, kazala je Dukić. Navela je da je potrebno dogovoriti se s komunalnim tvrtkama o prihvatu otpada ove sezone i ponašati se kao jedan sustav. Naime, Kaštijun neće moći primiti više od vlastitih kapaciteta. Navedenim iznosom riješit će i sustav ventilacije u bioreaktoru te sanirati ploha na koju se odlaže obrađeni otpad. Vrlo smo blizu rješenja, rekla je Dukić.

Prema Miletićevim riječima, u Puli će se postaviti mjerne stanice, razmatra se nekoliko lokacija, a ponude za mjerne uređaje u Gradu imaju.

- Kaštijun ne smije smrditi i to ćemo riješiti. Ali moramo mijenjati sebe, mnogi žive od turizma. Podsjećam da je u Istri 1990. bilo 17 milijuna noćenja, a 2019. ih je bilo 28, dakle 11 milijuna više, kazao je Miletić.

OPŠIRNIJE U TISKANOM I GLAS ISTRE PDF ONLINE IZDANJU OD SRIJEDE


Podijeli: Facebook Twiter