Možda je vremeplov najzanimljiviji, iako nosi izvjesnu poetsku tugu, kada osvijetljena figura prošlosti proriče budućnost koju mi sada živimo!
Kad se u prašnjavom tiskanom arhivu vratimo točno 30 godina unazad (bio je petak, 30. rujna 1988.), na prostoru već zasjenjenim prijetnjama nadolazećeg rata, Savez pionira Jugoslavije oglasio se ovim apelom: "Molimo odrasle da svojoj djeci omoguće bezbrižno djetinjstvo, redovno školovanje i miran i slobodan razvoj u svakom dijelu Jugoslavije. Učimo djecu ljubavi i prijateljstvu, a ne mržnji i ne koristimo ih u političkim nesuglasicama".
Na suštinsku ekonomsku katastrofu (koja je umnogome razlogom rata), u tom je broju, bez primisli o ratu, ukazao mr. Davor Slišković s Ekonomskog fakulteta u Splitu.
- Prosječan gubitak po zaposlenom Jugoslavenu u 1987. godini bio je ravan četverostrukom iznosu njegovog mjesečnog osobnog dohotka. Kako sada stoje stvari, potrebno nam je 167 godina da se sredstva jedanput reinvestiraju, što je stravična blokada u razvoju, upozorio je ovaj ekonomist.Velika nelikvidnost, rast gubitaka, opadanje privrednih aktivnosti, osjetan pad poljoprivrede nagnalo je urednika da izvještaj sa sjednice Skupštine Privredne komore Jugoslavije naslovi "Privreda na rubu financijskog kolapsa".
Bježanija iz Partije
Da je Jugoslavija tada već pucala po najdebljim šavovima (onima u svevladajućoj Partiji), ilustrira uvodni komentar Drage Kojića na 2. stranici Glasa Istre, a koji se osvrće na činjenicu da raški rudari nisu, kao mnogi drugi, počeli napuštati redove dotad monolitnog Saveza komunista, tada 'broda koji tone'.
- Kakav god bio ishod histerije i uzajamnih optuživanja, koja se rasplamsavaju po zemlji, odgovornost neće snositi samo oni koji narod huškaju na bratoubilaštvo. Za odgovornost još nekako, ali posljedice ćemo plaćati svi, proročanski je poentirao komentator.
Stvari nisu dobro stajale ni na lokalnoj razini. Djelatnost za radiologiju pulske bolnice nalazio se u jesen 1988. u očajnom stanju - čekaonica u uskom i mračnom hodniku, otpao dio stropa, a od šest aparata tada je radilo tek dva i pol (štogod radila "polovica"). Zbog toga se četiri mjeseca nisu slikali kosti, probavni organi, krvne žile... Ni radni dio nije bio bolji od čekaonice. "Prostori su premali, pa je u njima i zračenje veće od propisanog. Tu se naočigled svih osoblja svlače pacijenti jer nema posebnih svlačionica", piše u tekstu na pulskoj kronici, zbog čega je urednik tekst opremio zvučnim naslovom "Rendgen kolabirao - slikaj se!", uz podnaslov "Pacijenti izvode striptiz".
Zbog opasnosti od rušenja, 12-ero mališana koji su pohađali školu u društvenom domu u Gologorici otišlo je na neplanirane praznike, jer su se roditelji usprotivili prijedlogu pazinskih vlasti da do obnove
zgrade njihova djeca nastave s učenjem u obližnjem Cerovlju. "Dok se u Gologorici ne stvore svi uvjeti za rad, naša djeca će biti kod kuće", glasio je beskompromisan stav roditelja.
I tada se pulsko brodogradilište Uljanik nalazio u problemima, no za razliku od današnjeg suočavanja sa stečajem i nestankom, tada su njegovi problemi ugrozili poslovanje kooperantske montažersko-zavarivačke tvrtke Metalmont. Samo za neplaćene kamate, Uljanik je dugovao Metalmontu 300 milijuna dinara (tada je 100 njemačkih maraka vrijedilo 179.000 dinara).
Balon u Areni
Bio je to petak 30. rujna 1988., što će reći da je novina nudila iznimno traženi TV program. Inače, dnevni TV info nudio je u ovom pograničnom području i program vrlo gledanih talijanskih televizija (RAI 1, RAI 2 i RAI 3 , Canale 5, Italia 1, Rete Quattro), uz bazične Zagreb 1 i Zagreb 2 , kao i TV Kopar, Ljubljanu 1, ali i Super Channel, Sky Channel i RTL Plus.Tada popularan disco bar "Imperijal" u Opatiji bio je otvoren četvrtkom, petkom, subotom i nedjeljom od 21 do 3 sata, a djevojke su četvrtkom i nedjeljom imale besplatan ulaz.Shuttle Discovery uspješno je lansiran iz Cape Canaverala Lewt s peteročlanom posadom, što je označilo povratak SAD-a programu ljudskih letova u svemir, koji je bio prekinut poslije katastrofe shuttlea "Challenger" u siječnju 1986. godine.
Tada su se vodile rasprave nakon što je tjedan ranije, 24. rujna, na Olimpijskim igrama u Seulu Benu Johnsonu zbog dopingiranja oduzeta medalja i svjetski rekord (100 metara za 9.79 sekundi). Priopćenje u kojem su iskazali slaganje s kažnjavanjem dopingiranih atletičara - ali i zahtjev da se jednako kazne i oni koji "tjeraju" atletičare da se dopingiraju i koji im u tome pomažu - potpisali su tada Sergej Bubka, Rosa Mota, Edwin Moses i Alberto Juantorena.
U pulskoj Areni počelo je snimanje dijela serije "Put oko svijeta" po scenariju Johna Gaya, u režiji Buzza Kulika. Brojni statisti u kostimima dočarali su ambijent 19. stoljeća, a posebna atrakcija za
građane i turiste bilo je pokusno dizanje ogromnog balona. No nedugo nakon podizanja, balon se morao prizemljiti bog tehničkih problema, što je Puljanima omogućilo reprizu događaja.
Umag je te večeri proglašen šampionom jugoslavenskog turizma, dok je "Istraturist" tih dana ostvario 3-milijunto noćenje. U novinskoj, pak, nagradnoj igri, dobitnika Yuga 55 izvukla je Marina Perazić, pjevačica kultnog riječkog synthpop duet Denis & Denis. Iako glavni kreativac, Davor Tolja nije pozvan.