(Snimio: Milivoj Mijošek)
Mislim da je ostavka Krešimira Pavelića opravdana i odraz odgovornosti. Nedopustivo je da dekan Medicinskog fakulteta iznosi stavove o cijepljenju koji su u potpunoj suprotnosti medicinskoj struci, kaže ravnateljica Opće bolnice Pula Irena Hrstić komentirajući ostavku bivšeg dekana pulskog Medicinskog fakulteta. Taj je fakultet, podsjetimo, u osnivanju, odnosno u fazi dobivanja dopusnice.
Znanstvenici se, napominje Hrstić, bave znanstvenim podacima i svoj rad temelje na istraživanjima. Stvaraju, kaže, pritom i vlastite stavove, ali moraju biti svjesni da snažno utječu na velike mase.
Napredna tehnologija
- Primjerice, da ja osobno imam aktivakserski stav, trebala bih se predstavljati ne kao ravnateljica bolnice, već kao Irena Hrstić. Iako je Pavelić znanstvenik koji ima svoj renome i prepoznat je u znanstvenim krugovima, njegova ostavka je opravdana zbog osobnog stava predstavljenog i izrečenog kroz funkciju dekana jedne institucije kao što je Medicinski fakultet. Također, izrazito me iznenadio otvoreni poziv na necijepljenje i promjena retorike, ne samo u Hrvatskoj, već u čitavom svijetu, kaže Hrstić.
Ističe da je ljudima na početku bila neobična brzina proizvodnje cjepiva protiv Covida. Jednom kada se shvatilo da je razlog tome samo u uznapredovaloj tehnologiji, Hrstić smatra da je javnost tu nedoumicu i teoriju zavjere valjda već shvatila, te da to više ne bi trebalo stavljati pod upitnik.
- Svrha cijepljenja je neupitna. Iz pozicije ravnatelja institucije koja se borila s Covidom znam što smo prošli i ne želim da se to ponovi. Prvo zbog zdravlja građana, drugo zbog psihološkog zdravlja ljudi, a treće zato što podržavanje stjecanja prirodnog imuniteta jednostavno odugovlači rješenje problema. Ako odlučimo doseći normalnu situaciju koristeći politiku prirodnog imuniteta, mi više nećemo imati ni približno dovoljno osoblja za liječenje oboljelih, poručuje Hrstić.
I unutar pulske bolnice postoje, dodaje, zaposlenici koji se nisu cijepili, ali su oni u manjini. Sa dvije doze cijepljeno je 60 posto djelatnika i ako se priključe oni koji su preboljeli Covid, bolnica je vrlo blizu imunitetu krda, odnosno 70 posto.
- Ipak, to je za nas nedovoljno. Cilj bi trebao biti barem 90 posto, naprosto zato što ne bismo smjeli dovoditi pacijente u potencijalnu opasnost. Naša misija je liječenje i zaštita pacijenata, a ne namjerno ugrožavanje. Naši pacijenti moraju biti najzaštićeniji upravo u bolnici. Što se pojedinih odjela tiče, rekord drži oftamologija s 88 posto, zatim Uprava s 85 posto te zarazni odjel koji ima 80 posto procijepljenih, ističe ravnateljica.
Kaže da im zakon, nažalost, ne omogućava da kazne djelatnike koji se ne žele cijepiti, ali da ih nastoje motivirati i raditi na njihovim razlozima odbijanja. "Jedan od najčešćih razloga je definitivno često plasirana teorija zavjere o utjecaju cjepiva na plodnost. Zato se kod nas najmanje cijepe mlade medicinske sestre", upozorava Hrstić.
Od početka su, priznaje, razmišljali i o nagrađivanju djelatnika kao mogućoj motivaciji. No, složili su se da to ipak nije ispravan način. Jedina i najbolja nagrada je besplatno cjepivo, život i zdravlje, naglašava Hrstić.
- Neka svatko sam sebe upita poznaje li u svom okruženju osobu koja je umrla od Covida i osobu koja je umrla ili oboljela od cjepiva. Mislim da bi odgovor bio jasan. Zašto bi se trebalo nagrađivati ljude da budu odgovorni? Na kraju bi ispalo da nagrađujemo samo one koje odugovlače, kaže Hrstić i dodaje da je cijepljenje, uostalom, i stvar kolegijalnosti u radnom okruženju, pogotovo onom bolničkom gdje uvijek fali kadra.
Teže bolesti
"Radnik koji nije cijepljen u najvećem je riziku za samoizolaciju. Tako će on biti na plaćenom odmoru, a kažnjen će biti radnik koji ostaje na poslu i radi, i to duplo", pojašnjava Hrstić.
Da bi se svi vratili u relativno normalni život, Hrstić ističe da je apsolutno nužno opće procjepljivanje populacije. Uz to, tvrdi da medicinski radnici žele konačno nastaviti raditi posao za koji su školovani, odnosno brinuti da ne dođe do drugih bolesti.
- Ne postoji samo Covid. Trenutno imamo ogroman pritisak puno težih bolesti. Bolnica nije uključena u donošenje strategije borbe protiv Covida, samo provodimo odluke. One su do sada bile ispravne budući da smo do sada iz svega izašli relativno zdravi. Ipak, postoje određene psihičke posljedice zbog zatvorenosti, teorija zavjere i antivakserske retorike, zaključuje Hrstić.