DAMIR PLETIKOS KOROMAN

Puljanin u raljama zdravstvenog kaosa: IZ BOLNICE SU ME IZBACILI NA ULICU S UPALOM PLUĆA KO' VREĆU KRUMPIRA! OSJEĆAO SAM SE PONIŽENO I JADNO 

| Autor: Danijela BAŠIĆ- PALKOVIĆ
Damir Pletikos Koroman (Snimila Danijela Bašić-Palković)

Damir Pletikos Koroman (Snimila Danijela Bašić-Palković)


"Da sam brat ili sin nekog saborskog zastupnika, četiri vozila Hitne čekala bi parkirana ispred bolnice da si izaberem s kojim ću do Pule. Budući da nisam "bitan", ostao sam prepušten sam sebi" , priča nam o svojem nedavnom iskustvu u KBC-u Rijeka 57-godišnji Puljanin Damir Pletikos Koroman. U Rijeku je stigao 22. listopada vozilom Hitne pomoći zbog sumnje u predinfarktno stanje.

- Nisam se osjećao dobro i otišao sam do obiteljske liječnice u Puli. Nakon obrade i EKG-a, liječnica je odmah posumnjala u predinfarktno stanje, odnosno akutni koronarni sindrom nakon čega je iz ordinacije pozvala vozilo Hitne pomoći da me prebace u Rijeku. Hitna je došla pred ambulantu i odvezla me u Rijeku. Tamo su mi napravili sve pretrage i na svu sreću, nije bilo to na što je liječnica sumnjala, ali su utvrdili da imam upalu pluća, kaže Pletikos Koroman koji inače boluje od dijabetesa.

- Kad me hitna dovezla u Rijeku i prije nego što su me ostavili, pitao sam ih kako ću se vratiti nazad, na što su mi rekli da se ništa ne brinem. Oko 15 sati sam završio sve pretrage, testirali su me i na Covid-19 i nalaz je bio negativan. Liječnik je rekao da nije u pitanju predinfarktno stanje već upala pluća, pa su mi dali antibiotik. U jednom trenutku pitao sam kako ću nazad u Pulu. Nitko ništa nije spominjao, a na svaki moj upit nije bilo odgovora i brzo sam shvatio da me ne planiraju vratiti nazad kući, kaže Damir.

Tvrdi da u Rijeku nije došao zato jer mu se išlo, već zato jer je njegova liječnica procijenila da je stanje ozbiljno te da ga treba hitno prevesti u Rijeku. Također, tvrdi da su ga u Rijeci iz bolnice otpustili s porukom "da najbolje da se pobrine sam za sebe".

- To me jako povrijedilo kao pacijenta, što samo potvrđuje kako funkcionira naše zdravstvo. Nema međubolničke komunikacije, a ako se pacijenta negdje odveze, onda ga valjda treba i vratiti. Jedno je da sam ja na pretrage otišao svojevoljno, ali mene je Hitna odvezla u Rijeku na inzistiranje obiteljske liječnice. U Rijeci su trebali drugačije reagirati, ali nitko ništa nije poduzimao, niti su pokazali spremnost da mi izađu u susret. Bilo mi jasno da ću se morati snaći sam, kaže Damir. Po izlasku iz bolnice, nazvao je prijatelja koji živi u Rijeci.

- Moj prijatelj Vili Stojšić se na svu sreću javio i uskočio mi je u pomoć. Odbacio me do autobusnog kolodvora, a ja sam s dijagnosticiranom upalom pluća, u situaciji kad svi apeliraju na starije da se paze i izbjegavaju okupljanja, bio primoran do Pule putovati autobusom i k tome potrošiti novac za kartu. Činjenica je da se fizički nisam osjećao loše, ali to definitivno nije način na koji bi se bolnica trebala odnositi prema pacijentima. Prije svega, osjećao sam se poniženo i jadno. Liječnička etika je ovdje zakazala. Izbacili su me s upalom pluća na ulicu ko' vreću krumpira, kaže Damir Pletikos Koroman, ogorčen na sustav unutar bolnice i domova zdravlja te njihove međusobne komunikacije.

- Pitam se zašto svi mi izdvajamo za zdravstvo i kud taj novac ide kad ne možeš dobiti običan prijevoz do kuće, iako si u bolnicu doveden po preporuci liječnika, što dovoljno govori da nisi najbolje. Nevjerojatno je da mi u Rijeci ništa nisu rekli, poručivši mi tek da se javim svojoj liječnici. Nakon svega i ona je ostala zgrožena, baš kao i liječnica u pulskoj bolnici kod koje sam kasnije došao na kontrolu. Obje su ostale začuđene što me nitko nije vratio u Pulu. Danas se to desilo meni, a sutra može bilo kome drugom, zaključio je Damir Pletikos Koroman.

Pojašnjenja smo zatražili od ravnateljstva KBC-a Rijeka, no do zaključenja ovog teksta njihov odgovor nismo dobili.

- Istarska županija je jedna od četiri u Hrvatskoj koje nemaju reguliran sanitetski prijevoz unutar Zavoda za hitnu medicinu. To je odluka Istarske županije i sanitetski prijevoz ugovaraju Istarski domovi zdravlja, odgovorila je na naše pitanje o ovom slučaju ravnateljica istarskog Zavoda za hitnu medicinu dr. Gordana Antić.

- Pri otpustu bilo kojeg pacijenta, pa tako i iz KBC-a Rijeka, bolnica poziva broj sanitetskog prijevoza u Istri, i oni dolaze po pacijenta. Mi kao Zavod za hitnu medicinu nemamo tu ingerenciju, niti ugovaramo, niti obavljamo ikakve prijevoze. Ako je pacijent došao zbog sumnje u predinfarktno stanje ili ima upalu pluća, onda treba biti vraćen sanitetskim prijevozom, ako su u Rijeci tako procijenili, kaže dr. Antić. Navodi da liječnik koji je pacijenta pregledao u bolnici u Rijeci treba odlučiti o prijevozu, te da za svaki prijevoz koji je duži od 50 kilometara, pacijent dobiva putni nalog i kući se može vratiti osobnim prijevozom uz obitelj ili sanitetskim prijevozom. Također, prijevoz između bolnica obavljaju Istarski domovi zdravlja, navela je dr. Gordana Antić.

Ravnatelj Istarskih domova zdravlja dr. Ante Ivančić potvrdio je da sanitetski prijevoz dolazi po pacijente koji nemaju drugog načina za povratak ili su u lošem stanju.

- Što se ovog slučaju tiče, ne znam detalje, pa ne mogu previše komentirati, ali može biti da je liječnik u Rijeci procijenio da se gospodin osjeća dobro i da se može samostalno vratiti u Pulu. S druge strane, kad Rijeka traži prijevoz do kuće, mi dolazimo i to je najnormalnija procedura. Kažem, možda su u Rijeci procijenili da je njegovo stanje dobro, jer mi natrag vraćamo nepokretne i teško pokretne te pacijente u teškim stanjima. Pretpostavljam da su u Rijeci utvrdili da je gospodin bio u dobrom stanju i da može sam putovati. No, kad nas bolnica zove, mi dolazimo. Tu nema nikakve rasprave, kaže dr. Ivančić.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter