RUKOVANJE ZA MIR u Grazu

PULEŽANI HASSAN ABDELGHANI I MORIS CIVITICO svjedočili povijesnom pomirenju obitelji Franje Ferdinanda i Gavrila Principa

Igor F. Petković, Hassan Abdelghani, Moris Civitico i Branislav Princip

Igor F. Petković, Hassan Abdelghani, Moris Civitico i Branislav Princip


Hassan Abdelghani imao je čast biti dijelom ovog povijesnog događaja zahvaljujući svojoj vrlo uspješnoj izložbi "1914 From A Distance". Organizator projekta Igor F. Petković smatrao je to izvrsnom pozadinom za povijesni susret osoba čiji su preci izravno utjecali na početak Prvog svjetskog rata i raspad Austro-Ugarske monarhije

Dvojica Puležana imala su protekle nedjelje jedinstvenu prigodu biti u središtu uistinu povijesnog događaja, prvog susreta potomaka osoba izravno povezanih s početkom Prvog svjetskog rata. Naime, dok su svjetski čelnici 11. studenog obilježavali stogodišnjicu završetka prvog globalnog sukoba, Hassan Abdelghani, voditelj pulske galerije Makina, i Moris Civitico, vlasnik trattorije Vodnjanka, sudjelovali su u projektu nesvakidašnjeg povijesnog pomirenja.

U Grazu su se tog dana prvi put susreli i rukovali princeza Anita von Hohenberg, praunuka austrijskog nadvojvode Franje Ferdinanda, i Branislav Princip, pranećak Gavrila Principa, koji su si ruke pružili u sklopu događaja nazvanog "Rukovanje za mir".

Za jedne južnoslavenski junak, za druge srpski nacionalist, mlađahni je Gavrilo Princip 28. lipnja 1914. godine u Sarajevu ubio prijestolonasljednika Franju Ferdinanda i njegovu suprugu Sofiju, a mjesec dana nakon toga Austro-Ugarska proglasila je rat Srbiji, čime je otpočeo Prvi svjetski rat koji je na koncu završio raspadom Austrougarske monarhije.

Austrijski umjetnik, slavist i kulturni menadžer Igor F. Petković, rođen upravo u tom gradu, zahtjevnu je manifestaciju u Grazu organizirao u povodu obilježavanja stogodišnjice završetka prvog velikog svjetskog sukoba. Tom je prigodom organizirano niz kulturnih događanja pod nazivom "Utopeace - handshake 2 peace", no Petković je kao vrhunac zamislio susret najbližih rođaka dviju obitelji koje su bile izravno upletene u početak velikog rata.

Za samog Petkovića obilježavanje stogodišnjice početka Prvog svjetskog rata trebalo je poslužiti kao podloga za umjetničko-utopističku manifestaciju s ciljem započinjanja Prvog svjetskog mira, a projekt su podržali država Austrija, pokrajina Štajerska i grad Graz.

Simboličan čin odvio se u nedjelju 11. studenog točno u 11 sati u dvorani Dom in Berg u samom središtu Graza upravo rukovanjem Anite von Hohenberg i Branislava Principa. Kako je naglasio Petković, a može se i pretpostaviti, taj je prvi povijesni susret bio vrlo emotivan.

Praunuka Franje Ferdinanda Anita von Hohenberg danas upravlja obiteljskim dvorcem Arstetten gdje su Franjo Ferdinand i Sofija pokopani, a Branislav Princip srpski je filmski radnik iz Pančeva.

Hassan Abdelghani imao je čast biti dijelom ovog povijesnog događaja zahvaljujući svojoj vrlo uspješnoj izložbi "1914 From A Distance", koja je prikazala uvećane fotografije lica pokojnika s nadgrobnih spomenika s pulskog Mornaričkog groblja. Riječ je o nastavku koncepta koji je Abdelghani započeo još 2012. godine i s kojim je te godine osvojio nagradu za najbolji umjetnički koncept na Rovinj Foto Daysima. (Ranko BOROVEČKI)

OPŠIRNIJE U TISKANOM I GLAS ISTRE PDF ONLINE IZDANJU
Podijeli: Facebook Twiter