Porečko Gradsko vijeće imalo je u četvrtak navečer samo jednu točku dnevnog reda, odluku o otpisu dugova fizičkim osobama, koja je nakon poduže rasprave usvojena većinom glasova. Pritom nije prošao amandman oporbe koja je zatražila da se iz nje izostavi mogućnost otpisa dugova na osnovu poreza na kuće za odmor, smatrajući ga luksuzom, budući da vlasnici takvih nekretnina odlično zarađuju od iznajmljivanja.
Otpis od oko 450 tisuća kuna
Kako je pojasnio pročelnik za financije Darko Saftić, tom se odlukom, temeljenom na Zakon o otpisu dugova fizičkim osobama koji je stupio na snagu 21. srpnja, uređuju uvjeti, način i postupak otpisa dospjelog neplaćenog duga, kamata i drugih pripadajućih troškova dužnika za koje se provodi ovršni postupak koji nije naplaćen ovrhom, a koji se odnosi na tražbine Grada Poreča.
Predviđeno je da se po osobi otpiše do 5.000 kuna. Odlukom su propisani uvjeti za otpis i postupak jednokratnog otpisa dospjelog neplaćenog duga za kategoriju javnih davanja (komunalna naknada, spomenička renta, porez na kuće za odmor, porez na korištenje javne površine, porez na potrošnju alkoholnih i bezalkoholnih pića te porez na tvrtku), te za nejavna davanja (zakupnina za poslovni prostor). U slučaju da Grad za neku od tražbina ima zasnovano založno pravo na nekretnini dužnika, ona se neće otpisati.
Zbog brojnih pitanja opozicijskih vijećnika, koja su se često i ponavljala, te opaski da takva odluka uopće nije potrebna kada je Grad otpisivao milijune kuna, resorni pročelnik je više puta morao objašnjavati o čemu se radi. Odluka temeljena na ovom zakonu donesenom prije gotovo dva mjeseca odnosi se uglavnom na nenaplativa ili vrlo teško naplativa potraživanja koja se godinama povlače po bilancama. Država je omogućila jedinicama lokalnih samouprava da same odluče što će otpisati, te do kojeg iznosa. Iako tako donošenje ovakve odluke za gradove i općine nije obavezno, ali Grad Poreč je nakon analize procijenio kako će postupanje po njenim odredbama rezultirati otpisom potraživanja u visini od oko 450.000 kuna.
Dug Porečana 3,1 milijun kuna
Naime, prema podacima Fine u Poreču je na posljednji dan prošle godine bilo 1.556 građana s blokiranim računima i ukupnim dugom od 276,5 milijuna kuna. Grad je do tog trenutka pokrenuo 495 ovršnih postupaka, među kojima i one nad 52 obrtnika odnosno osobe koje obavljaju registriranu djelatnost. Ukupni iznos njihovog duga iznosio je 3,1 milijun kuna, pa je cilj donošenja odluke pomoći i olakšati položaj većem broju fizičkih osoba nad kojima se provodila ili se još uvijek provodi ovrha na novčanim sredstvima po računu radi naplate dospjelog duga prema Gradu. Time se, istaknuto je na sjednici, otvara mogućnost za deblokadu njihovih računa i lakše zadovoljavanje osnovnih životnih potreba dužnika i članova njihovih kućanstava.
- Provedba predložene mjere koja omogućava otpis potraživanja do visine od 5.000 kn svim blokiranim građanima ne bi u značajnoj mjeri utjecao na uredno redovno poslovanje gradskog proračuna i ne bi ugrozio njihovu likvidnost, mogućnost financiranja ulaganja kao ni kreditnu sposobnost, rekao je Saftić.
Na upit Zorana Rabara (IDS) koliko bi građana obuhvatila ta odluka, pročelnik je kazao da teoretski 258 osoba moglo zatražiti oprost duga, jer toliko ih ispunjava kriterije odluke, a među njima su 52 obrtnika, odnosno oni koji su djelatnost odjavili najkasnije 31. prosinac prošle godine.
Prgić se opet obrušio na poziciju
Nositelj Nezavisne liste Maurizio Zennaro predložio je da se iz odluke uklone dužnici poreza na kuću za odmor, jer su to mahom stranci i vikendaši čije kuće za odmor spadaju pod luksuz. Po njemu takav porez treba pokušati naplatiti, a ne oprostiti. Pročelnik mu je replicirao da postoje dugovi koje je iz raznih razloga teško naplatiti, pa je mjera dobro došla da se situaciju može olakšati i Gradu i dužnicima. Zennarov prijedlog kasnije je pretvoren u amandman s pet opozicijskih potpisa koji nije prošao.
Dražen Prgić (HDZ) žestoko se obrušio na gradsku upravu, nazvavši odluku smiješnom. Kritizirao je i to što je odluka stigla pred vijećnike u zadnji čas, dan prije nego što je treba prihvatiti. Prgić ne vidi smisao donošenja odluke kad Grad godinama oprašta dugove, među kojima je kao primjer naveo pojedinačni iznos od 160.000 kuna samo jednoj osobi. Rečeno mu je da će otpisom ovih dugova gradska uprava spriječiti nagomilavanje višegodišnjih nenaplativih dugova koje gradska uprava nikada ne bi mogla riješiti.
Zennaro dao petama vjetra
Nezadovoljan takvim tijekom rasprave nezavisni Maurizio Zennaro je vijećnicu napustio prije glasanja. Budući da su se pitanja i argumenti ponavljali i udaljavali od teme, predsjednik Vijeća Adriano Jakus prekinuo je raspravu i stavio odluku na glasanje, za koju, ispostavilo se na kraju, nije bilo nikog protiv, nego uz 11 „za“ samo dva suzdržana oporbena glasa. (Tanja KOCIJANČIĆ)