Ilustracija (Arhiva)
Mi nikoga ne želimo tjerati da u ovom trenutku radi, rekao je predsjednik Štrajkačkog odbora Boris Cerovac te dodao da treba pronaći rješenje za radnike koji si s rujanskim minimalcem koji su primili tek prije nekoliko dana ne mogu platiti obrok tijekom radnog vremena ili prijevoz za dolazak na posao
Usprkos nedaćama koje već gotovu punih godinu dana sa svih strana pritišću brodogradilište i krajnje neizvjesnoj budućnosti pulske brodogradnje, uljanikovci koji su od druge polovice listopada bili u neprekidnom štrajkom jučer su nastavili graditi započete brodove. Kako je i bilo najavljeno, štrajk je u znak podrške novoj Upravi i nastojanjima da se uđe u program restrukturiranja danas zaustavljen na 15 dana, a na posao se, prema procjeni predsjednika Štrajkaškog odbora Borisa Cerovca, vratilo oko 1.800 radnika. Prema njegovim riječima većina uljanikovaca je odmah počela raditi, dok je dio njih, očito nezadovoljan zbog neisplate pune rujanske plaće ili pak iz nekog drugog razloga, ipak jučer ostao je kod kuće.
- Mi nikoga ne želimo tjerati da u ovom trenutku radi, rekao je Cerovac te dodao da treba pronaći rješenje za radnike koji si s rujanskim minimalcem koji su primili tek prije nekoliko dana ne mogu platiti obrok tijekom radnog vremena ili prijevoz za dolazak na posao. Istaknuo je da je najviše radnika trenutačno angažirano na gradnji polarnog kruzera i jaružara. Materijala ima dovoljno, a ni opskrba neophodnim energentima zasad nije problematična.
Kako je jučer izjavio predsjednik Uprave Emil Bulić, i dalje se danonoćno radi na novom konceptu programa restrukturiranja koji bi potom trebao biti usuglašen s Vladom i strateškim partnerom. Taj proces jučer je prokomentirao član Nadzornog odbora Uljanika Samir Hadžić.
- Izvjesno je da ćemo kao tvrtka u restrukturiranju imati određene kompenzacijske mjere, na što nas obvezuje Europska unija. To znači da ćemo morati smanjiti kapacitete i, premda se u ovoj fazi izrade plana još uopće ne priča o tim mjerama, svi smo svjesni da će one jednom doći na red. Ovaj plan temelji se samo na brodogradnji, a sutra, ako budemo imali dio zemljišta koji nam u nekim procesima možda neće trebati, onda ćemo sjesti i odlučiti što će biti s time. Ponavljam, u ovom trenutku još ne razgovaramo o tome i ovaj plan koji se izrađuje ne predviđa nikakvu stanogradnju ni planove koji su u prošlosti bili kamen spoticanja. Nečeg ćemo se morati odreći, to je dakle uvjet, ali kad je već tako, neka tim dijelom priče upravlja Uljanik d.d. i neka to bude u korist i radnika i Uljanika, a ne nekoga sa strane, kaže Hadžić. - Kad si na koljenima, ne možeš puno birati, ali mi se namjeravamo osoviti na noge i ići dalje. Zato ako će taj resurs u budućnosti i biti nekakav dodatni izvor novca, onda je bolje da taj novac zarađuje za nas, nego da ga zato što smo danas u teškoj situaciji samo tako pokupi netko drugi, smatra Hadžić. (Milan PAVLOVIĆ)
OPŠIRNIJE U TISKANOM I ONLINE IZDANJU OD SRIJEDE