(Snimio Danilo MEMEDOVIĆ)
Pod nazivom "Sunčana utičnica" jučer je na pulskoj tržnici organiziran info-dan o mogućnostima korištenja solarne energije. Interes je bio velik s obzirom na aktualnu energetsku krizu izazvanu ratom u Ukrajini. Na štandu su, uz brošure i izložene solarije, stručnjaci iz Techne, udruženja inženjera Pule, te djelatnici Grada Pule zainteresiranim građanima pružali detaljne informacije o potrebnim koracima za izgradnju solarnih elektrana - kako funkcioniraju, koliki su troškovi i kolika je ušteda.
Na snazi je javni poziv kojim Grad Pula sufinancira i potiče mjere energetske učinkovitosti, sufinancira izradu dokumentacije s do 3.000 kuna te kupnju fotonaponskih panela do maksimalnog iznosa od 1.000 kuna, odnosno 35 posto od uloga. Pritom je država za razdoblje od 1. listopada do 1. travnja ukinula PDV na ove investicije i 15. studenog će biti raspisan poziv Fonda za zaštitu okoliša koji sufinancira izgradnju solarnih elektrana u iznosu do 40 posto.
Marino Drandić u ime udruženja inženjera Techna sa stručnjacima je prezentirao građanima mogućnosti solarizacije: od projektiranja, konzaltinga, izgradnje do puštanja u pogon i financijske konstrukcije.
U slučaju da se dobiju svi poticaji, isplativost je moguća i za dvije godine. Tražili smo primjer izračuna za četveročlano kućanstvo i rečeno nam je da je, uz potrošnju od pet kilovata naviše, isplativo nakon sedam godina ukoliko se koriste svi energenti na struju. "Takav pogon 'ključ u ruke' dođe 68 tisuća kuna, s projektiranjem, izvođenjem radova i puštanjem u pogon.
Vijek trajanja panela je 25 godina, vijek trajanja invertera je 15 godina", rekao je Drandić te otkrio da je prva solarna elektrana u Puli napravljena 2012. godine i za sada radi besprijekorno.