GORAN ŠPREM

OSVAJAČ SVJETSKOG I OLIMPIJSKOG RUKOMETNOG ZLATA DANAS MENADŽER U PULSKOM UNILINEU: Kakav sam bio na terenu takav sam i u biznisu - UVIJEK DAJEM STO POSTO


Puno veći pritisak osjetio sam u sportu, na završnicama velikih turnira. No navikneš se na to u sportu pa ti onda to postane lakše podnijeti u biznisu. Ma sport je odlična platforma za bavljenje biznisom, među ostalim i zato što postoji toliko široki spektar ljudi i kontakata koje ostvariš tijekom karijere da bi bilo glupo to ne iskoristiti. A upravo su kontakti ono što je meni bitno u poslu kojim se bavim

Postoji kliše: nakon završetka karijere vrhunski sportaši koji dolaze iz sportova u kojima se nisu nakupili pokojeg milijuna eura koji im garantira lagodan i bezbrižan život, za egzistenciju će se boriti otvaranjem kafića, sretniji među njima bavit će se i dalje lukrativnom stanogradnjom, neki će se pozicionirati u sportske saveze i slične organizacije, a rijetki, stvarno rijetki posao će potražiti u zahtjevnom poslovnom sektoru. Tu nema muljanja, tu jesi ili nisi, postavljaju se ciljevi i prati realizacija: tjedna, mjesečna, godišnja.

Pred ravno 40 godina u Dubrovniku, od oca Mihajla i majke Franice rođen je Goran Šprem. Ispalo je, dvadeset i koju godinu kasnije, olimpijski pobjednik – rukometna zlatna medalja osvojena u Ateni 2004. godine raspametila je naciju. Tada mlađahni Šprem, agresivan, i što bi Ćiro Blažević rekao, galvaniziran, poznat i po tome što je na terenu davao 100 posto sebe, i sada funkcionira isto – radi na 100 posto. To je, naprosto, njegov modus operandi. Uglavnom, bojno polje rukometnog terena zamijenio je ulaskom u biznis. E sad, nije Šprem sretnik pa da je s loptom zaradio one milijune s početka teksta pa pola godine provodi u Hrvatskoj, a pola po zimovalištima i ljetovalištima. Kriva mu je lopta bila odabir: ona mala, teška, rukometna, ne donosi ni desetinu prihoda one veće nogometne, a ni košarkaške. No dobro, nije se Šprem dao ni u ugostiteljstvo, očito procjenjujući da mu vječno ispijanje kavica za šankom i prepričavanje sportskih uspjeha i nije neka osobita satisfakcija i stil života koji ga privlači. On je otišao u biznis i s vremenom postao menadžer. OK, to ne postaješ preko noći i jer si ti baš tako odlučio pa će tako i biti. Ali, tvrdoglavo uporni Šprem se u tome pronašao i dobro snašao u pulskom Unilineu. Ispalo je - najbolji biraju najbolje, obzirom da je ta kompanija koja se bavi turizmom najbolja u svom sektoru u Hrvatskoj. Golemi prihodi, liderska pozicija na tržištu, nova ostakljena poslovna zgrada u Puli, vrhunski uvjeti rada, otvoren ured u Zagrebu i stotine mladih zaposlenika željnih dokazivanja… Sve to za Šprema je poslovni izazov u koji se uključio još prije 5 godina, a zadnje, bit će uskoro četiri, na menadžerskoj je poziciji. Od svih hrvatskih vrhunskih sportaša, pa ako letvicu i standard postavimo jako visoko, na kriterij osvajača najviših odličja, a on je i olimpijski i svjetski prvak, Šprem je vjerojatno najviše pozicionirani menadžer u realnom sektoru.

"Dođi, vidi, probaj - tako mi je poručeno. I ostao sam. Veni, vidi, vici", kaže elokventni Šprem koji je s Mirzom Džombom, krilom sa suprotne strane rukometnog terena, jedan od uopće najboljih sportskih sukomentatora. Neprikosnoveni su i tu je Šprem razbio predrasudu: ono, ako ga ide lopta, onda ga, kao, ne bi trebala ići riječ. To je uopćeno, generalno, ali, istini za volju, ima nečega u tome. No tko Šprema ne zna, grdno bi se u njemu prevario, jer je bujica riječi koju ispaljuje u minuti teško mjerljiva. A to mu pak dođe itekako dobro kao vođi Unilineovog Odjela sporta i korporative. Pojednostavljeno: Šprem je zadužen, sa svojim timom od desetak ljudi, za organizaciju sportskih događanja.

"Naš odjel korporative nudi kvalitetna i učinkovita rješenja za potrebe kompanijskih putovanja. Posvećeni smo svojim klijentima za koje kreiramo i odabiremo itinerere i programe sukladno njihovim potrebama i mogućnostima. U segmentu sportskog turizma tržišni smo lider te već niz godina organiziramo sve vrste sportskih događanja. Službena smo putnička agencija mnogih renomiranih sportskih saveza i klubova, među kojima su Hrvatski olimpijski odbor, Hrvatski rukometni savez, RK Zagreb, KK Cibona, HNK Rijeka, Hrvatski plivački savez, Hrvatski teniski savez, Hrvatski karate savez. Mi im organiziramo smještaj, prijevoz, avio karte te koordiniramo sportske i sve dodatne sadržaje i usluge na lokaciji. Ove smo godine bili službena agencija najvećeg sportskog natjecanja u Hrvatskoj, Eura 2018., a od samog početka smo službena agencija biciklističkog natjecanja Tour of Croatia te karate kampa u organizaciji Svjetske karate federacije i Hrvatskog karate saveza već petu godinu za redom. Taj kamp je okupio oko 2000 sudionika, tu je i nekoliko dana noćenja pa uzmite u obzir vanpansionsku potrošnju i shvatit ćete kolika je to korist, u ovom slučaju, za Umag i njegovu okolicu. To nam je, na neki način, pilot projekt. Jedan od naših ciljeva je da Hrvatsku prezentiramo kao destinaciju koja je s dijapazonom usluga idealna za pripreme sportaša. Problem je, međutim, nedostatak sportske infrastrukture koju Istra, na primjer, ima više od ostatka Hrvatske, ali ni to nije dovoljno. Mislim da bi u njenoj gradnji trebale više sudjelovati lokalne vlasti, jer će se kroz boravak sportaša, klubova i reprezentacija ta investicija s godinama i kroz razne načine isplatiti", kaže Šprem te ističe kako je Uniline, zajedno s Hrvatskim olimpijskim odborom, čija je odnedavno i službena agencija, pokrenuo projekt - "Sportska destinacija Hrvatska". (Robert FRANK)

OPŠIRNIJE U TISKANOM I GLAS ISTRE PDF ONLINE IZDANJU
Podijeli: Facebook Twiter