Pulska Gradska palača (Snimio Danilo Memedović)
Vlada RH raspisat će dopunske izbore u Puli u drugoj polovici kolovoza, dok će se oni održati početkom listopada. Radi se o tome da provedenim lokalnim izborima u svibnju nije osigurana odgovarajuća zastupljenost pripadnika srpske nacionalne manjine u pulskom Gradskom vijeću.
Stoga su ispunjene pretpostavke za raspisivanje dopunskih izbora za člana pulskog parlamenta iz redova pripadnika srpske nacionalne manjine, javljaju iz DIP-a.
Na tim izborima kandidacijske liste mogu predlagati političke stranke i birači, a za pravovaljanost liste i političke stranke i birači morat će prikupiti odgovarajući broj potpisa birača. Dopunske izbore provodit će Gradsko izborno povjerenstvo Grada Pule.
Podsjetimo, nacionalne manjine koje, ukoliko imaju pet ili više posto udjela u stanovništvu grada, imaju pravo na svog predstavnika u Gradskom vijeću. Dok na listi vijećnika koji su ušli u Vijeće postoji pripadnik talijanske, to nije slučaj za pripadnika srpske manjine.
Vlada RH je u roku od 90 dana nakon konstituiranja Vijeća dužna raspisati dopunske izbore, te je sada poznato i kada će se to zbiti. Gradski je parlament, tako, u trenutku konstituiranja imao de facto 21 vijećnika, a trebao bi ih de iure imati 22. Valja pojasniti da, iako to zvuči nelogično, članak 107. Zakona o lokalnim izborima jasno navodi da u ovakvom scenariju "broj članova predstavničkog tijela može biti paran".
Srpskog vijećnika izabrati će predstavnici te manjine, a za potvrdu kandidature on mora, osim pripadnosti srpskoj nacionalnoj manjini i prebivališta u Puli, prikupiti 110 potpisa svojih sunarodnjaka. Uz to, sve stranke koje imaju svog pripadnika srpske manjine mogu ih predložiti za kandidata, a moguće je da će izbori iznjedriti i nekog novog nezavisnog.
Suma sumarum, dopunski će izbori biti bitni u sadašnjoj konstelaciji snaga zbog mogućeg drastičnog razbijanja omjera snaga kojeg bi u Vijeću unio 22. vijećnik.
On bi mogao dodatno ojačati poziciju vladajuće koalicije, pa posljedično i gradonačelnika Zoričića. Međutim, ukoliko se predstavnik Srba prikloni IDS-u, omjer snaga bio bi potpuno ravnopravan, zbog čega bi bilo kakvo važnije donošenje odluka, pa i krucijalno izglasavanje proračuna, bilo potpuno onemogućeno, što bi sasvim sigurno dovelo do novih izbora.