NA DANAŠNJI DAN U GLASU ISTRE, GODINA JE 1978.

"Nije mi jasno zašto se toliko ljutite. Zašto se uopće javljate kad sam nazvala krivi broj!"


Rubrika "Veseli vatromet" bila je namijenjena duhovitijim čitateljima koji bi po objavljenoj šali bili nagrađeni s 50 dinara, što je onda iznosilo pet maraka. Nije bio loš ni luckast vic Branke Hinić iz Plomina: "Zašto ste istukli stranog gosta? Zato jer domaćeg nisam našao!"

 

"Nije mi jasno zašto se toliko ljutite. Zašto se uopće javljate kad sam nazvala krivi broj". Jedan je to od viceva objavljenih u rubrici 'Veseli vatromet' u vikend-dvobroju Glasa Istre prije točno 40 godina, 14. listopada mirnije i sretnije 1978. godine.

Rubrika je bila namijenjena duhovitijim čitateljima, koji bi po objavljenoj šali bili nagrađeni s 50 dinara, što je po ondašnjem tečaju iznosilo pet maraka odnosno tri dolara. Autor citiranog uvodnog vica bio je Milan Laković iz Lovreča. Nije bio loš ni luckast vic Branke Hinić iz Plomina: "Zašto ste istukli stranog gosta? Zato jer domaćeg nisam našao!".

Kao šala, međutim, nimalo nije zvučala vijest iz Buenos Airesa "Meso na žaru izaziva rak?". U argentinskom glavnom gradu tada se održavao međunarodni kongres o raku na kojem su brojni sudionici pretjerano konzumiranje mesa i njegovih proizvoda nazvali "potencijalnim izazivačem raka, a naročito kada se priprema na žaru".

Korčnoj - Karpov

Tog je listopadskog vikenda 1978. na beogradskom sajmu počela montaža prve jugoslavenske solarne kuće, čiju su kompletnu opremu izradili jugoslavenski proizvođači. Uređaji za zagrijavanje sanitarne vode, grijanje i klima uređaji koje će pokretati sunčeva energija proizvedeni su u zavodima "Crvene zastave", Elektronskoj industriji u Nišu, a na projektima su sudjelovali i Institutu "Boris Kidrič" iz Vinče i stručnjaci Jugoslavenskog udruženja za sunčevu energiju, dok je kuću izgradila "Krivaja". Proizvođači su tada najavljivali da će se već iduće godine na jugoslavenskom tržištu pojaviti prve solarne ćelije i kolektori.

Ljubitelji šaha pratili su tih tjedana sudar titana Anatolija Karpova i Viktora Korčnoja u borbi za titulu svjetskog prvaka u Baguiou na Filipinima. Tada je izazivač Korčnoj dobio 31. partiju te se rezultat meča izjednačio na 5:5. No, nekoliko dana kasnije tada aktualni prvak Karpov obranio je titulu najboljeg šahiste na svijetu. Korčnoj se stalno žalio da ga je tijekom igre gledao parapsiholog iz Karpovljeve ekipe koji je navodno imao hipnotičke moći, dok se Karpov žalio na Korčnojevo nošenje sunčanih naočala. U jednoj fazi meča prestali su se rukovati i sva je komunikacija prestala.

 

Unatoč pomalo napornom propagandno-ideološkom diskursu tekstova na prvim političkim stranicama, bilo je i na naslovnici itekako dinamičnih i zanimljivih članaka. U tadašnjim vikend-dvobrojima, "šugo" se nalazio na dvije pune stranice natiskane pitanjima čitatelja iz područja medicine, prava, stambenih odnosa, poljoprivrede, kupoprodaje automobila i odgovorima stručnjaka. Te su strance najvjerniji prikaz ondašnjeg svakodnevnog života prosječnog građanina.

Pitanja čitatelja

Tako je jedna majka postavila ovo pitanje: "Trudnica sam i očekujem bebu. Moj mi je liječnik pregledao prsa i konstatirao da neću imati dovoljno mlijeka i da će ono možda biti loše kvalitete. Napominjem da i s prvim djetetom nisam imala dovoljno mlijeka. Čitala sam u novinama i slušala na TV-u da obiteljima s niskim primanjima pomaže SIZ pri ishrani djeteta. Koliko bih trebala kutija Bebirona, Humane i Nektarmila? Koje dokumente trebam za tu umjetnu prehranu?"

Liječnik dr. Nikola Korin odgovorio joj je da se vjerojatno nije dobro sporazumjela sa svojim liječnikom jer on nije mogao predvidjeti kako će biti s dojenjem, niti je mogao posumnjati u kvalitetu majčinog mlijeka koje je uvijek najdragocjenija tekućina za dijete te je ne može zamijeniti niti jedan umjetni produkt.

- Jedan od bitnih podražaja za produkciju mlijeka akt sisanja i što dijete energičnije sisa ili što majka jače ispražnjava svoje žlijezde, to će biti i više mlijeka. Prema tome, mi mislimo obratno od vašeg liječnika. Mi vjerujemo da ćete imati dovoljno mlijeka i da neće trebati nadomjesci. Dijete u dobi od mjesec dana treba posisati pola litre mlijeka, a u dobi od dva mjeseca čak tričetvrt litre dnevno, odgovorio joj je doktor. Uputio ju je na pedijatra i dodao da će joj dispanzeri izaći u susret u slučaju potrebe za dodatnom prehranom i to da će, isprva, besplatno dobiti dodatnu hranu u mliječnoj kuhinji dječjeg dispanzera. Štogod je ova majka tada učinila, danas je ta beba, nadamo se, zdrava osoba u 40. godini života.

Maratonac u kinu Partizan

- Namjeravam kupiti automobil vrijednosti od 150.000 dinara (15-ak tisuća maraka op. a.), supruga mi preporučuje "Citroen GS Pallas", roditelji "Golf Diesel", a moja je želja "Fiat 128 sport coupe" ili '127 900 L', jer smatram da je za njih najlakše doći do rezervnih dijelova, piše Puljanin B. Đ. S njim se u odgovoru složio Edo Torjan, poručivši mu: "Nemojte se obazirati na savjet, nego kupite "128 sport coupe" s kojim ćete sigurno biti zadovoljni".

Od četiri pulska kina, u dva su tada prikazivani veliki hitovi, a koji su ("posebno Maratonac") do danas preživjeli sud vremena. U kinu "Partizan" igrao je, dakle,"Maratonac" Johna Schlesingera s Dustinom Hoffmanom u glavnoj ulozi, a u kinu "Istra "Posljednji drakula" Roya Warda Bakera s Christopherom Leeom u glavnoj ulozi. (Zoran ANGELESKI)

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter