Općinski sud u puli

Nepravomoćna presuda: TVRTKA A1 MORA UKLONITI ANTENSKI STUP SA ZGRADE ROJCA

U Gradu su zadovoljni nepravomoćnom presudom pokrenutom na zahtjev korisnika Rojca, dok u odvjetničkom uredu koji zastupa tvrtku A1 Hrvatska najavljuju žalbu

| Autor: Mirjana VERMEZOVIĆ IVANOVIĆ
Društveni centar Rojc Pula

Društveni centar Rojc Pula


Općinski sud u Puli donio je 28. siječnja nepravomoćnu presudu u korist tužitelja, Grada Pule, kojom je naložio tuženiku, tvrtki A1 Hrvatska, da ukloni antenski stup sa zgrade Društvenog centra Rojc. Presudom se nalaže tuženiku da ukloni antenski stup i vod instalacija s dijela ravnog krova zgrade, i to u roku od 15 dana, te da u istom roku na ime parničnog troška isplati 4.297 kuna.

Presuda je nepravomoćna i A1 ima pravo žalbe koju mora podnijeti u roku od 15 dana od dana ročišta, odnosno od dana primitka ovjerenog prijepisa presude za stranku koja nije bila uredno obaviještena o ročištu za objavu. O žalbi odlučuje nadležni županijski sud.

Neionizirajuće zračenje

U obrazloženju presude navodi se da je Grad, kao vlasnik Rojca, sklopio ugovor s tvrtkom A1 na rok od 10 godina. Ugovor se nakon isteka tog roka automatski smatra produljenim na rok od idućih pet godina ukoliko Grad 15 dana prije isteka prvotnog desetogodišnjeg roka ne zatraži vraćanje krova "u posjed". Sud je utvrdio da je Grad to učinio pravovremeno, 25. siječnja 2019., te da je tuženik primio dopis 28. siječnja iste godine, ali se nije odazvao. Stoga je sud prihvatio tužbeni zahtjev.

U Gradu su zadovoljni nepravomoćnom presudom s obzirom na, kažu, njihovo poznato stajalište vezano uz mogućnosti postavljanja antenskih uređaja, određenih važećim prostornim planovima.

- U cilju zaštite zdravlja i sigurnosti građana, u svojim prostorno-planskim dokumentima na vrlo jasan način utvrdili smo da je pri odabiru lokacija za realizaciju antenskih prihvata u blizini škola, dječjih vrtića, bolnica i sličnih ustanova potrebno poštivati sigurnosnu preventivnu udaljenost od 400 metara te smo utvrdili obvezu izrade odgovarajućeg elaborata kojim je potrebno dokazati da se naročito neionizirajućim zračenjem neće štetno utjecati na zdravlje ljudi i ostalih živih bića, pri čemu se mjerenja zračenja moraju odrediti kao obvezna, uz primjenu hrvatskih, međunarodnih i harmoniziranih europskih normi o zaštiti od neionizirajućeg zračenja, kaže Aleksandar Matić, pročelnik Ureda Grada.

Podsjeća da je ugovor s mobilnim operaterom VIP netom, sadašnjom tvrtkom A1 Hrvatska, solemniziran kod javnog bilježnika u Puli 25. srpnja 2008. te kod javnog bilježnika u Zagrebu 13. svibnja 2009.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter