I ovo je nekoga "žuljalo" pa je brže-bolje iskipao u Šijani (Natura Histrica)
Za rješenje ovih problema mogu pomoći upravo šetači ovim šumama, ljubitelji prirode i rekreativci, ali i okolni stanari koji će dojavama možda "uhvatiti" krivce. U tom slučaju mogli bi se naplatiti i svi troškovi odvoza i sanacije park šume
Da kojim slučajem gradska uprava obznani kako će na području Šijanske šume osvanuti novi gradski kvart, s novim građevinama i svim popratnim sadržajima, vjerujem da bi se u Puli podigla revolucija neslućenih razmjera.
I doista vjerujem da postoji velik broj ljudi koji tu zaštićenu park šumu doista voli i cijeni zbog njezinog nemjerljivog značaja i ljepote te su je spremni braniti do posljednjeg daha.
Gradsko izletište
Uostalom, ljepote Šijanske šume prepoznali su i cijenili još u doba Austro-Ugarske, kada su je i nazvali Carska šuma ili Kaiserwald. No, ima i onih drugih koji je baš i ne vole. A kako to znam? Pa upravo po njihovom ponašanju kada bez imalo grižnje savjesti u tu zelenu gradsku oazu mogu iskrcati kubike i kubike smeća.
O tom velikom problemu s kojim sve češće muku muče u posljednje vrijeme, progovorili su i u Javnoj ustanovi Natura Histrica koja skrbi o Šijanskoj šumi na temelju ugovora potpisanog s Gradom Pulom.
Kako saznajemo, samo za sanaciju tih divljih odlagališta neplanirano su posljednjih mjeseci morali utrošiti nekoliko desetaka tisuća kuna, koje su svakako mogli daleko svrsishodnije utrošiti. Ali neće, sve dok je tih i takvih ekoloških hulja koje ne haju niti za zelenilo, niti za čist okoliš, niti za nečije troškove!
Kako ističu iz Natura Histrice, park šuma Šijana nalazi se svega dva kilometra od strogog centra Pule. Površina joj iznosi 152,13 hektara, a pojedine vrste koje rastu u njoj, zbog svoje impozantnosti ili raritetnosti, poput primjeraka hrasta plutnjaka, hrasta medunca i brucijskog bora, predstavljaju posebnu vrijednost.
Madrac u park šumi Busoler
- Uz Šijansku šumu vezuje se priča kako su na Veliki petak 1271. godine članove imućne i ugledne pulske obitelji Castropola ubili urotnici. Vjerni sluga uspio je spasiti samo muško dijete i smjestiti ga u franjevački samostan, gdje je dječak i odrastao. Kasnije je, u znak zahvalnosti, Šijanu poklonio tom samostanu. Godine 1860. upravu nad šumom preuzima ratna mornarica. Početkom 20. stoljeća nazivala se Carskom šumom (Kaiserwald), kada je služila za odmor i rekreaciju austrougarske vojske i gospode. Brojni izletnici dolazili su u šumu raznim prijevoznim sredstvima: kočijama, automobilima, biciklima pa se već tada ističe potreba za njezinim uređenjem i povezivanjem tramvajskom prugom s centrom, može se iščitati iz bogate prošlosti pulske park šume, ali to očito neke ne dira previše.
Građani u akciji
Nažalost, bolje ne prolazi niti park šuma Busoler, koja je nešto manja od Šijanske šume i prostire se na 54 hektara, ali zato nije ništa manje lijepa ili važna. Posebno to cijene okolni stanovnici koji su unatrag šest, sedam godina sudjelovali i u akciji pošumljavanja i čišćenja. Zalud, kada u svakom žitu ima i kukolja i sve više smeća pod okriljem mraka nalazi svoj put do ovog pitomog šumarka.
Rješenje ovih problema niti približno se ne nazire, ali vjerojatno mogu pomoći upravo ti ljubitelji prirode, rekreativci, ali i okolni stanari koji će dojavama možda "uhvatiti" krivce. U tom slučaju mogli bi se naplatiti i svi troškovi odvoza i sanacije park šume pa da vidimo tko će se sljedeći odvažiti i unerediti gradske šumarke!