da brže reagiraju

Na Sveučilištu Jurja Dobrile u Puli studira i 104 studenta s Banije Studentski zbor osniva donacijski fond "Studenti za studente"

  Sa svima pokušavamo stupiti u kontakt, osobno sam se čula s 30-ak studenata. I mom kolegi s pete godine učiteljskog studija stradala je kuća pa smo za njih tražili i osigurali mobilnu kućicu. Onda se javio još jedan kolega pa smo i njemu nabavili kućicu. Pomogli su nam i fažanski vatrogasci donacijama i prijevozom, kaže Ines Pruganić, predsjednica Studentskog zbora

| Autor: Duška PALIBRK
Ines Pruginić

Ines Pruginić


Fakultete na Sveučilištu Jurja Dobrile u Puli pohađa 104 studenta s potresom pogođenih područja Banije i članovi Studentskog zbora sa svima pokušavaju stupiti u kontakt, provjeriti kako su i kako im mogu pomoći. Na web stranicama Sveučilišta objavili su i poziv studentima s Banije da jave što im je potrebno, kao i telefone psihološkog savjetovališta (Ester 091/504-8505 i Romana 095/571-2591).

Od predsjednice Studentskog zbora Ines Pruginić saznajemo da su formirali i studentsku grupu preko WhatsAppu, da bi brže reagirali. "Da svi budemo podrška jedni drugima i Studentski zbor svima njima", kaže Ines.

U Studentskom domu

- Osobno sam kontaktirala s 30-ak studenata. I mom kolegi s pete godine učiteljskog studija stradale su i kuća njegovog oca i kuća u kojoj on živi s braćom i mamom, i stalno smo u kontaktu. On mi zapravo prenosi kakva je situacija tamo i što im je najpotrebnije. Za njega smo tražili i osigurali mobilnu kućicu jer je spavao s ocem u garaži, čuvali su stvari u kući, a onda se javio još jedan kolega pa smo i njemu nabavili kućicu. Osigurali smo prijevoz i napunili kućice drugim potrepštinama, da ne idu prazne. Javili su nam se iz Dobrovoljnog vatrogasnog društva u Fažani i ponudili pomoć u donacijama i prijevozu tako da smo već dosta toga poslali na Baniju. To su direktno preuzeli naši studenti, kaže Ines.

Sveučilište je pokrenulo novu akciju prikupljanja donacija, međutim pulski studenti iz Siska, Petrinje i Gline tvrde da zasad ništa ne trebaju, da imaju svega dovoljno i "da sačuvamo tu volju za kasnije kada ih mnogi zaborave".

- U Studentskom zboru razgovarali smo kako da im i novčano pomognemo, uz sve što im olakšavaju profesori što se tiče polaganja ispita i praćenja nastave. Želja nam je osnovati donacijski fond "Studenti za studente" i pripremamo sve da bismo u dogovoru sa Sveučilištem to i ostvarili. Naši nam se studenti stalno javljaju tražeći načine kako da novčano pomognu svojim kolegama. Također, svjesni smo da će im trebati dugoročna pomoć, što bismo ovim načinom mogli i osigurati. Razmatramo sve vrste pomoći, a na skoroj sjednici Senata će nastupiti i svi finalni dogovori, kaže Pruginić.

Predavanja su online, koliko su studenti koji su doma na Baniji u mogućnosti pratiti nastavu, imaju li čitave kompjutore, linije, prostor za učenje, psihički mir?

- Nama se nije javio nijedan student da zbog uništene kompjutorske opreme nije u mogućnosti pratiti online nastavu, već mole za razumijevanje zbog čitave situacije u kojoj su se našli, pa je Sveučilište donijelo odluku da se te studente neće bilježiti na nastavi do kraja ovog semestra i individualno će se dogovarati s profesorima kada su spremni za ispite. Ispitni su rokovi pred nama, ali ovim našim kolegama Sveučilište će osigurati dodatne ispitne rokove. Za neke od njih osiguran je i smještaj u Studentskom domu u Puli, koliko znam, riječ je o više od desetak studenata. Znam da su neki, recimo, s Muzičke akademije koji moraju vježbati na svom instrumentu, tako se i pripremaju za ispite, a doma više nisu imali potrebne uvjete. Ravnatelj Studentskog centra Miodrag Čerina i drugi zaposlenici izborili su se da svi ti studenti ne plaćaju smještaj, a i Ministarstvo je potom donijelo takvu odluku za cijelu zemlju. S obzirom da je takva situacija, da smo svi online, nema ni toliko studenata u Domu pa je bilo mjesta, a iskorišteni su i kapaciteti namijenjeni gostujućim profesorima, kaže predsjednica Studentskog zbora.

Dodatni ispitni rokovi

Prorektorica prof.dr.sc. Lorena Mošnja-Škare ističe brzu reakciju studenata koji su, kao kada je trebalo printati vizire za medicinsko osoblje radi pojave koronavirusa, i ovog puta odmah ponudili pomoć kolegama nakon potresa.

- Skupljali su pomoć i donacije na više punktova, a Studentski zbor je sam iz vlastitih sredstava uplatio donaciju u državni proračun, za namjenska sredstva za pomoć pogođenom području. Isto su učinile i sastavnice Sveučilišta i to već 31. prosinca. Na skoroj sjednici Senata razgovarat ćemo o reguliranju studentskih obveza svih s toga područja, o raznim oblicima pomoći, potporama, stipendijama, što god možemo, u dogovoru sa Studentskim zborom, kaže prorektorica Mošnja-Škare.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter