(Snimio: Dejan Štifanić)
Na sjevernom dijelu Pulskog zaljeva i u njegovom zaleđu nalazi se područje Mjesnog odbora Štinjan. Obuhvaća područje prigradskog naselja Štinjan, prigradskih turističkih predjela Puntakristo, Puntižela, Valdežunac i Camulimenti te otoke Sv. Jerolim, Kozada i Sv. Katarina, a to je prostor na kojem živi nešto više od 1.300 stanovnika. Na području ovog mjesnog odbora nalazi se i jedna od najmodernijih i najljepše uređenih pulskih plaža. Riječ je o plaži na Hidrobazi koju je kroz višegodišnja ulaganja Grad uredio uz pomoć Ministarstva turizma.
Uloženo 16 milijuna kuna
Ukupno je u uređenje plaže Hidrobaza uloženo oko 16 milijuna kuna, od čega je 12 milijuna kuna izdvojeno iz gradskog proračuna, a preostala četiri milijuna osiguralo je Ministarstvo. Od zapuštenog prostora ta je lokacija pretvorena u atraktivno kupalište s pogledom na Brijunsko otočje. U njemu, zahvaljujući ponuđenim sadržajima, od urbane opreme, kabina za presvlačenje, sanitarnih čvorova s tuševima, sportskih terena, dječjeg igrališta, infrastrukture, uređenih šetnica, pametne rasvjete do besplatnog wifi-ja, plaže za pse i ostalih atraktivnosti, uživaju sve dobne skupine, obitelji s djecom i oni s kućnim ljubimcima.
Posebno treba istaknuti da je plaža uređivana u suradnji s Društvom osoba s tjelesnim invaliditetom kako bi plažni prostor i sadržaji bili čim više prilagođeni i sugrađanima i gostima sa smanjenom pokretljivošću.
- Štinjan smo obogatili brojnim sadržajima u kojima uživaju i mještani i gosti. Posebno bi se tu osvrnuo na uređenje plaže na Hidrobazi kojim je osiguran dodatan razvoj cijelog tog područja. Uređen je i sam centar, niz prometnica, groblje, a ono što predstoji je izgradnja kanalizacijske mreže EU-sredstvima. Sve su to veoma značajne investicije koje ostavljaju nemali utisak na kvalitetu življenja, kaže pulski gradonačelnik Boris Miletić, podsjećaju pritom građane da su im po svim pitanjima i zahtjevima vrata gradske uprave u svakom trenutku otvorena.
Vratimo li se malo s Hidrobaze u "srce" Štinjana, vidimo da je u prethodnom razdoblju uređena Ulica sv. Margarete koja je uz Plac Štinjancima mjesto okupljanja i društvenog života. Uređeno je kameno opločenje ulice u dužini od gotovo 130 metara, prema uzoru na povijesno opločenje, a prije polaganja novih kamenih ploča rekonstruirana je dotrajala vodovodna mreže te izgrađeni kanalizacijski priključci za kućanstva. U uređenje Šaliža investirano je više od 1,6 milijuna kuna.
Ceste, odvodnja i rasvjeta
Isto toliki iznos uložen je u uređenje Prilaza Plazina i Ulice Trsine. U Prilazu Plazina izgrađena je prometnica u dužini od oko 180 metara, širine 5,5 metara, s dva vozna traka i jednostranim nogostupom te je postavljena nova javna rasvjeta. Izvedeni su i slivnici sa spojem na postojeći oborinski kolektor. U Ulici Trsine, odvojku s Ulice Puntižela, projekt je obuhvatio izgradnju 160 metara prometne površine, parkirališta s 21 parkirališnim mjestom, javne rasvjete i sustava oborinske odvodnje, uz hortikulturno uređenje i sadnju stabala.
U proteklom vremenu izgrađena je i oborinska odvodnja u dijelu Kalčeve ulice, saniran asfaltni zastor na cesti za Puntiželu i Štinjanskoj cesti, asfaltirana Ulica Vallelunga u dužini od 550 metara te je uvedena nova organizacija prometa na dijelu ulice, sanirana je kolnička konstrukcija na dijelu Štinjanske ceste, dok je u dijelu Ulice Puntižela zamijenjena rasvjeta novom u LED tehnologiji. Modernizirana je i makadamska prometnica na dijelu Ulice Baližerka te su nedavno postavljene i dvije solarne svjetiljke kao privremeno rješenje do osiguranja sredstava za izgradnju rasvjete u Ulici Baližerka i Kozada za koju je izrada projektne dokumentacije u tijeku.
Prema ukazanoj potrebi i prijedlogu Mjesnog odbora, nasipane su javne prometne i pješačke površine te sanirane asfaltne i makadamske javne prometnice i pojačana javna rasvjeta, sukladno zahtjevima.
Ovogodišnjim programom građenja, između ostalog, a u kontekstu prometne infrastrukture planirane su pripremne aktivnosti za rekonstrukciju i izgradnju Ulice Puntižela u dužini od oko 220 metara s javnom rasvjetom, oborinskom odvodnjom i nogostupom te pripremne aktivnosti za uređenje dviju dionica Fažanske ceste. Taj se projekt planira realizirati u suradnji s Općinom Fažana i Županijskom upravom za ceste sukladno nadležnosti na Fažanskoj cesti.
Igrališta i fitnes na otvorenom
Kao i u ostalim dijelovima grada puno se pažnje poklanja sadržajima za najmlađe pa je tako prilikom uređenja plaže Hidrobaze izgrađeno tematsko dječje igralište koje simbolizira hangar i avion na antistres podlozi, kao i igralište za košarku "jedan na jedan". Novo dječje igralište u prethodnom je razdoblju izgrađeno i unutar bloka koji se nalazi između Ulice Baližerka, Kašćuni i Kalčeve ulice. Dječje igralište uređeno je na zelenoj površini između okolnih stambenih objekata, na oko 340 četvornih metara, s pristupnim stazama koje povezuju igralište s pješačkim stazama okolnih ulica. Šest igrala raspoređeno je na trobojnoj antistres podlozi, a postavljene su i tri klupe i koševi te su "zeleni otoci" ozelenjeni raslinjem i stablima. Vrijednost radova iznosila je nešto manje od 400 tisuća kuna.
Nedavno je na dječjem igralištu u Ulici Kašćuni zamijenjena derutna dotrajala ograda, čime je prostor osim sigurnosnog aspekta dodatno oživio. Za one nešto starije, sukladno zahtjevu Mjesnog odbora, postavljene su dodatne sprave za fitnes na otvorenom u šumici Fortin, kao i dodatne klupe na više lokacija. Na zelenim površinama koji nisu predviđeni programom redovnog održavanja obavljani su zahvati prema ukazanoj potrebi i po prijedlogu Mjesnog odbora, uključivo odvoz bio-otpada.
Među projekte od posebnog značaja svakako treba uvrstiti i proširenje mjesnog groblja, vrijedno oko 2,6 milijuna kuna bez PDV-a, koje je završeno u prvoj polovici prošle godine. Na novom dijelu groblja, površine 869 kvadrata, izgrađena su 154 objekta i to 40 standardnih niša, 20 standardnih niša na četiri etaže, 22 grobnice s po šest ukopnih mjesta i 72 zemljana grobna mjesta.
- Izrazito smo zadovoljni što su radovi na mjesnom groblju dovršeni u roku jer znamo koliki je značaj ovog projekta za sve naše sugrađane. I od građana imamo pozitivan odjek što je potvrdilo da je investicija dobro planirana i uspješno odrađena, kaže Miletić.
Kanalizacija za prigradska naselja
U kontekstu nedavnog razgovora za naš list s direktorom društva Pragrande Igorom Starim, gradonačelnik je podsjetio da su zadnjih desetak godina bila postavljena dva cilja, a to su izgradnja obalnog kolektora kao okosnice novog sustava odvodnje grada Pule s osnovnom svrhom zaštite Pulskog zaljeva i odvodnje fekalnih voda na uređaj za pročišćavanje, te smanjenje rizika od plavljenja niskih gradskih zona, prvenstveno centra grada. Oba ta cilja su ispunjena te Pragrande sada ulazi u realizaciju novog, trećeg cilja, a on se odnosi se na izgradnju kanalizacije za prigradska naselja koja to čekaju više od 30 godina. Među njima je i zona Štinjana. Radi se o dva krucijalna projekta koja se tiču sustava odvodnje a koji će se sufinancirati novcem iz EU-fondova.
- Tim projektima Pragrande dovršava ono što se započelo izgradnjom obalnog kolektora, a to je uređaj za pročišćavanje za grad Pulu i uređaj za pročišćavanje za grad Vodnjan, općinu Fažana i pulsko naselje Štinjan. Osim uređaja, gradit će se i crpne stanice i ono što je za građane najvažnije - kanalizacijska mreža i mogućnost priključka. Bit će izgrađeno više od 1.300 priključaka na području grada, za okolna naselja koja godinama čekaju kanalizaciju kao što su Štinjan, Veli Vrh, dio Šijane, Busoler, Valdebek, Škatari, Jadreški i drugi. Korisnici na tim područjima nakon 30 godina neće više morati koristiti septičke jame, zaključio je Miletić.