VELIKA POMOĆ

LIJEPA PRIČA IZ PULSKOG ROJCA: Volonteri od Rusije do Španjolske - pokretači solidarnosti

Od kolovoza 2019. do sada kroz Rojc je prošlo devet volontera iz Španjolske, Italije, Njemačke, Srbije i Hrvatske te smo unatoč pandemiji koronavirusa, uspjeli zadržati važnu nam međunarodnu dimenziju projekta, kaže Anita Buhin iz Saveza udruga Rojca

| Autor: Doria MOHOROVIĆ


Volonteri su u Rojcu od jako velike pomoći, bez njih niti Savez udruga niti druge udruge u Rojcu ne bi mogle funkcionirati. Svi se oslanjamo na njihovo vrijeme, rad i pomoć, u svakom obliku, objašnjava nam Jan Franjul, community menadžer Saveza udruga Rojca. Uz Međunarodni dan volontera koji se obilježava 5. prosinca, Savez udruga Rojca ukazao je na svoje volontere i njihov nemjerljivo značajan društveni angažman koji pružaju zajednici u sklopu programa Europske snage solidarnosti.

Kroz razne projekte u radu Društvenog centra Rojc sudjelovalo je na desetke volontera pa je tako osim vrijednih Puležana, mnogo volontera iz raznih europskih zemalja nakratko svoje mjesto pronašlo u Rojcu. Kod nekih je to bilo sedam, kod nekih dva i pol mjeseca, no jedno je sigurno - njihov rad, trud i sadržaj koji su stvorili i danas se osjećaju u Rojcu.

- Kroz projekt Pokretači solidarnosti Rojca, koji provodimo od kolovoza 2019., dosad je prošlo devet volontera iz Španjolske, Italije, Njemačke, Srbije i Hrvatske te smo unatoč pandemiji koronavirusa, uspjeli zadržati važnu nam međunarodnu dimenziju projekta. Projekt traje do sljedećega ljeta, ali time naša aktivnost u Europskim snagama solidarnosti ne prestaje jer već od siječnja krećemo s pripremama za novi projekt, Solidarnost - temelj zajednice, čiji bi prvi volonteri, nadamo se, trebali stići tijekom srpnja, objašnjava Anita Buhin, stručna suradnica na projektima Saveza udruga Rojca.

Voditelji Saveza udruga Rojca izdvojili su najaktivnije volontere, a među njima je i Ruskinja Polina Komyagina, koja je tijekom sedmomjesečnog volontiranja organizirala francuski jezični klub, festival suvremene ruske umjetnosti, predavanja za mlade o mobilnosti umjetnosti te je u prizemlju Rojca oslikala mural u tehnici kolaža i akrila, a uz to snimila i video pod nazivom "Corridors of Rojc" (Hodnici Rojca).

Ruskinja Polina Komyagina i njezin mural u prizemlju Rojca

Istaknuta volonterka bila je i Lusine Voskanyan Iz Armenije, koja u Puli provela četiri mjeseca. Organizirala je slušaonicu suvremene armenske glazbe te realizirala projekt "What is Rojc Made of" unutar kojeg je u formi video-intervjua predstavila udruge iz Rojca i njihove korisnike. Simpatičnoj mački Batman, maskoti Rojca, volonteri Paula Suarez iz Španjolske i Vladimir Bertozzi iz Italije napravili su Instagram račun koji je i danas omiljen među korisnicima Rojca. Njih dvoje su također organizirali izložbu fotografija Batmana, koja je još aktivna, dok je Vladimir i autor fotoknjige o grafitima i muralima u Rojcu.

- Međunarodna dimenzija ovoga projekta od velikog je značaja jer osim što razmjenjujemo iskustva i znanja kreirajući interkulturalni i višejezični dijalog, i volonteri Europskih snaga solidarnosti se nakon svojeg volonterskog staža vraćaju u svoje matične zemlje s iskustvom suživota u društvenom centru u Puli u kojemu djeluje više od stotinu različitih udruga iz svih mogućih područja aktivnosti i civilnoga društva, jedinstvenom centru u Europi, napominje Buhin.

Trenutno je u sklopu projekta "Pokretači solidarnosti u Rojcu" aktivno pet volontera - Marija Stojadinović, Igor Zenzerović, Dragan Sarapa, Alessia Krivičić i Valent Hrvatin. Pregršt je projekata koje su ovi marljivi mladi ljudi pokrenuli.

Valent Hrvatin posljednjih mjesec dana svakog dana volontira na Info punktu i u Dnevnom boravku Društvenog centra Rojc, a zaslužan je i za stvaranje vizuala knjižnice "ROJCbook".

Lusine Voskanyan iz Armenije s Deborom Lucchetti

- Meni je volontiranje zaista super, ispunjavam zadatke koje imam, dogovaram se o smjenama s drugim volonterima i sve ide u jako dobrom smjeru. Dugo vremena se bavim volonterskim radom, u Udruzi cerebralne paralize Istarske županije od samog sam početka njihova djelovanja, priča Hrvatin.

Alessia Krivičić inicirala je otvaranje community knjižnice "ROJCbook" koja broji više od 1.600 naslova, a zanimljiv dodatak knjižnici je najavljeno dodavanje romske sekcije, projekt za koji je zadužen Igor Zenzerović. Knjižnični naslovi promovirat će se i analizirati u emisiji "Audio ROJCbook" koju je osmislila i vodit će je Marija Stojadinović.

Početkom listopada ove godine, a u sklopu projekta "GRAD(imo) Rojc", na prizemlju je otvoren Info punkt u kojem od volontera možete saznati sve relevantne informacije o Rojcu. Tu je sada zaposlen i dugogodišnji volonter Dino Popović koji i dalje sudjeluje u kreiranju sadržaja za community radio - Radio Rojc, gdje vodi emisiju "Sviraš šta?" o pulskoj glazbenoj sceni. Aktualna je i emisija "Bandscout" Marije Stojadinović o mladim underground bendovima.

Posebno iskustvo za volontere bilo je i sudjelovanje u organizaciji glazbenih događanja u unutarnjem dvorištu Rojca ovog ljeta, a bili su angažirani oko koncerata bendova Let 3 i Saša 21, zatim na trodnevnoj koncertnoj manifestaciji na kojoj su nastupili Sara Renar, Klinika Denisa Kataneca, Jonathan i drugi. Tadašnji volonter Dino Popović čak je i nastupio kao predgrupa bendu Jonathan.

Volonteri pomažu i drugim udrugama koje djeluju unutar Rojca pa su tako pomagali u radu glazbene radionice Udruge cerebralne paralize Istarske županije, u događanjima Zelene Istre i Studentske udruge Pula te su sudjelovali u lutkarskoj predstavi "Kraljeva kći" udruge Merlin.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter