Letjelice su rasturene a oprema razbacana na sve strane / Aleksandra je pronašla dio svojih slika koje je izradila upravo za misiju H108 i H110
Odiseja dviju bespilotnih letjelica HISTRION (H108 i H110), lansiranih 12. listopada u 16.03 sati ispred pulske Industrijsko-obrtničke škole u prostor bliskog svemira, završena je u srijedu, 28. listopada, obavijestio nas je Marino Tumpić, voditelj Istarskog svemirskog programa Astronomske udruge Vidulini, dodajući da je odmak od objave uzeo kako bi članovi ekipe imali dovoljno vremena organizirati potragu za ostacima.
- Na teren smo izašli nakon dojave osobe, koja želi biti anonimna, da je toga dana predvečer naišla na ostatke obje letjelice razbacane po obali nedaleko od Ližnjana, točnije u uvali Kuje. Kako su se na njima nalazile naljepnice s oznakama pripadnosti i naputkom što učiniti u slučaju pronalaska, slučajni pronalazač nam je dojavio lokaciju na kojoj se dijelovi nalaze, veli nam Tumpić koji je u spasilački pohod krenuo zajedno s Gabrijelom Ermanom.
Unatoč tome što se već spuštao mrak, pronađeno je podosta ostataka letjelica i ponešto artefakata koji su se u njima nalazili po polijetanju. Tijekom noći letjelice su provizorno rekonstruirane, a idućeg jutra potraga je nastavljena. Detaljno se pretražilo područje obale i priobalja u radijusu od petstotinjak metara. Najsretniji su svakako bili učenici Miloš i Aleksandra koji su pronašli smotuljak s drugim setom kolekcije umjetničkih slika koje je zadnjih godinu i pol Aleksandra izradila upravo za misiju H108 i H110.
Pronađeni su i drugi artefakti, dvije od šest bočica rovinjskog Darna Pelinkovca koje su specijalno priređene za let u stratosferu, dvije od tri QSL karte vrijednog radioamatera pozivnog znaka 9A7RV (Lučano Herak), kutijica sa staklom koje potječe od nekadašnjeg velikog teleskopa u opservatoriju Čolina Kapa, dijelovi senzorike, 3D printani logotip ZNAMENa (Boris Drandić), nekoliko stranica Dvigradskog statuta (Marko Jelenić) i dijelovi još nekih artefakata koje su, u sklopu eksperimenta u kojima su sudjelovali brojni učenici i studenti, odaslani u prostor bliskog svemira.
- Letjelice su odradile posao za koji su bile namijenjene. Tijekom leta prešle su gotovo 150 kilometara s maksimalnom visinom leta četiri puta većom od visine leta civilnih i vojnih aviona! Preživjele su neplanirano slijetanje na more između Cresa i Istre. Danima su plutale na moru "uspješno izbjegnuvši" timove koji su za njima tragali. Doplutale su do obale nedaleko od Ližnjana i tu strpljivo čekale moralnog i poštenog namjernika koji će našoj Astronomskoj udruzi dojaviti gdje se nalaze kako bi svi eksperimenti i artefakti te elektronika i podaci otišli na obradu. Na korist i radost 150 ljudi koji su na njima radili proteklih godinu dana, navodi Tumpić, dodajući da su se letjelice "grčevito borile za život": iako dizajnirane za operativni rad od osam sati u zraku i na kopnu, preživjele su čak 408 sati, pedeset puta dulje vrijeme, od čega više od 400 sati na moru!
Nažalost, ističe Tumpić, prije dojave i dolaska spasilačkog tima na njih su naišle osobe koje su ih doslovce raščerečile, porazbijale i pokrale gotovo sve što se u njima nalazilo - opremu, eksperimente, elektroniku.
- Sve što se u njima nalazilo bezvrijedno je za sve osim za njihove tvorce. Sve u njima napravljeno je s određenom svrhom i u drugim se situacijama ne može koristiti. Jednogodišnji rad i trud, znanje i iskustvo, vrijeme i novac uložen u misije H108 i H110 obezvrijedili su oni koji su, iako vidjevši jasne oznake pripadnosti i naputak za postupanje u slučaju pronalaska, svjesno i namjerno uništili i pokrali tuđe stvari. Ono što je pronađeno tijekom dvodnevne brižljive potrage je samo ono što je ovim vandalima ispalo, što nisu primijetili ili im nije bilo zanimljivo pa nisu opljačkali, ogorčen je Tumpić.
Iz Astronomske udruge Vidulini apeliraju na lokalno stanovništvo da im dojave ukoliko primijete neke "čudne" dijelove elektronike, kutijice s raznim sadržajima ili "minion", žensku igračku koja je bila privezana na H108 kao pilot. Tumpić, rezigniran postupkom čerupanja i pljačkanja njihovih letjelica, moli da im se vrati sva ta oprema. "Kontaktirajte nas na 095/196-8272 ili na [email protected]. Učinite to makar i anonimno. Čak i oštećeni dijelovi i eksperimenti učenicima, studentima, fakultetima, laboratorijima, institutima bit će vrijedni za istraživanja i obradu podataka. Učinite to čim prije s obzirom da postoje i medicinski razlozi za one koji su bili u doticaju s određenim artefaktima", poziva Tumpić. Ako bude potrebno, kaže, sredinom ovog tjedna angažirat će odvjetnički tim i poduzeti pravne radnje s obzirom na forenzičke dokaze koji se nalaze na pronađenim ostacima letjelica.