Poplavljuje za svake jače kiše - Ulica 43. istarske divizije (M. VERMEZOVIĆ IVANOVIĆ)
Najveći infrastrukturni problem na području Mjesnog odbora Šijana svakako je Ulica 43. istarske divizije, kojoj zbog plavljenja slijedi sanacija i spajanje na obalni kolektor. To će se riješiti u idućem četverogodišnjem mandatu, kaže aktualni predsjednik MO-a Šijana Alen Drandić, koji ponovno najavljuje kandidaturu na izborima 16. veljače.
Problemi ove ulice muče stanare godinama jer se oborinske vode s Monte Ghira i drugih dijelova grada slijevaju na ovu prometnicu čiji oborinski sustav nije u stanju progutati veće količine vode. Zbog toga za svake jače kiše poplavljuju podrumi poslovnih prostora, ali i privatnih kuća, pa su neki stanari čak morali nabaviti pumpe.
Plansko naselje
Još smo lani o ovom problemu razgovarali sa stanarima i vlasnicima poslovnih prostora koji kažu da, osim oborinskih voda, za velikih kiša propušta i kanalizacija u podrume. Šahtovi izlijeću 15 minuta nakon što počne padati kiša, kažu stanari. Rješavanje tog problema još je prije dvije godine najavio i pulski gradonačelnik Boris Miletić u razgovoru za naš list. On je tad izjavio da je preduvjet uređenja prometnice izgradnja oborinske odvodnje.
"Unutar kružnog toka u Šijani napravili smo veliku retenciju da bismo spriječili plavljenje, ali s obzirom na značajno povećanje kvadrata prometnica - ulaz u grad nekad je bio dvotračan, a danas četverotračan - te s obzirom na denivelaciju, odnosno slijevanje vode u Šijanu, moramo osigurati oborinsku odvodnju koja će usmjeriti vodu do Rive. Dakle, preduvjet za postavljanje asfaltnog sloja je izgradnja oborinske odvodnje, za što imamo pripremljen i kandidiran projekt prema Hrvatskim vodama. Time želimo dugoročno riješiti pitanje odvodnje tzv. aerodromskog sliva. Za projektnu dokumentaciju smo predvidjeli 350 tisuća kuna, a nakon što osiguramo sredstva za odvodnju, moći ćemo urediti kompletnu prometnicu", izjavio je Miletić.
Drandić veli da je Ulica 43. istarske divizije "rupa" starog dijela šijanskog naselja.
- Tu se slijevaju sve vode pa poplavljuje područje od škole do starog rotora. Ondje su kandelabrima smetale i krošnje. Oborinska odvodnja mora se riješiti u idućem mandatu, decidiran je Drandić.
Drugi problemi čine se minorni u usporedbi s ovom ulicom. Štoviše, Šijana, jedan od najvećih pulskih kvartova s nešto manje od 7.000 stanovnika, izgleda kao ugodno mjesto za život, s puno životnog i parkirališnog prostora. Kad ovdje dođete, začudite se jer odmah pronađete mjesto za automobil. Za razliku od spavaonica na Verudi Porat i u novokomponiranim dijelovima grada, ovo naselje planirano je i građeno u vrijeme socijalizma po mjeri čovjeka, sa zelenilom, vrtićem, školom, bankom, poštom.
Polunapuštena Standa
Doduše, potonja dva ureda smjestila su se u polunapuštenoj robnoj kući Standa, opustošenoj u vrijeme privatizacije, poput niza drugih tvrtki. Danas se u njenom prizemlju još nalaze prodavaonice Mlinara i Brionke, dva kafića te Agroistra, tvrtka koja se bavi veleprodajom voća i povrća. Prvi kat je prazan, a objekt je, prema Drandićevim riječima, u mješovitom vlasništvu OTP-a, Hrvatske pošte, Damira Strugara, Puljanke i jedne osobe koja iznajmljuje prostor za potrebe kafića. Teret na zgradi imaju Zagrebačka banka i APS Delta S. A. iz Luksemburga.
Drandić kaže da je u proteklom mandatu MO Šijana održao 47 sjednica.
- Donosimo prijedlog programa rada i financijskog plana, kao i prijedlog plana malih komunalnih akcija. Usvajaju se i šalju nadležnim gradskim odjelima i od tih se prijedloga stvara plan. Dosad su svi izglasani prijedlozi i prihvaćeni, kaže. Mjesni odbori godišnje dobivaju 20 tisuća kuna za program rada i financijski plan te 130 tisuća za plan malih komunalnih akcija putem kojeg se financira izrada projekata i neki manji radovi.