Izložba "Izvan vidljivog: javna plastika Vere Dajht-Kralj", koja se bavi skulpturom u javnom prostoru te kiparice, otvara se u srijedu u Hrvatskom muzeju arhitekture HAZU.
Riječ je o dosad najmanje istraženom dijelu opusa istaknute umjetnice, s dvadesetak skulptura, bista, reljefa i spomeničkih obilježja, te više od trideset natječajnih projekata za javnu plastiku većinom na podrucˇju Hrvatske, ali i Makedonije, Slovenije, Srbije, Kanade, Demokratske Republike Kongo i Švicarske.
Uz izvedene skulpture, na izložbi su zastupljeni brojni nerealizirani natječajni projekti i prijedlozi koji se prvi put predstavljaju javnosti, a nastali su od 1954. do 2008. godine.
"Idejne skice, crteži, makete, natječajni projekti, skulpture i pjesme ilustriraju idejni razvoj kiparičinih vizualnih i konceptualnih istraživanja te su prezentirani kao važan dio samog procesa rada na projektima skulpture u javnome prostoru", napominje se u najavi izložbe.
Podijeljena je na tematske cjeline - odnos skulpture i prostora, komunikaciju s prolaznikom, propitivanje modusa reprezentacije ljudske figure, ritam i boju, metamorfoze oblika te suradnju s arhitekticama i arhitektima na zajedničkim projektima.
Izložba predstavlja završnu fazu višegodišnjeg istraživačkog rada i dio je šireg projekta arhivske i digitalne obrade, konzervacije i restauracije Zbirke Vere Dajht-Kralj, koja je preventivno zaštićena kao kulturno dobro Republike Hrvatske.
Cilj projekta, koji se provodi u okviru udruge Živi Atelje DK i u kojem sudjeluje tim stručnjaka i studenata povijesti umjetnosti, muzeologije i restauracije, je sačuvati ostavštinu od propadanja i učiniti je vidljivom i trajno dostupnom široj publici.
Izložbu je u cijelosti organizirala udruga, čijia su okosnica mladi ljudi, kustosi, dizajneri, voditelji galerije, umjetnici i drugi entuzijasti.
Osim što donosi rješenja za monumentalnu skulpturu, izložba ilustrira razvoj ideje i načine na koji kreativni misaoni proces funkcionira unutar različitih umjetničkih medija.
Vera Dajht-Kralj (1928.–2014.) diplomirala je na Akademiji likovnih umjetnosti u klasi profesora Frana Kršinića i Antuna Augustinčića. U Parizu je 1953. završila poslijediplomski studij.
Nagrađivana umjetnica izlagala je samostalno od 1952. diljem svijeta, a sudjelovala je na više od 80 grupnih izložbi.
Autorica izložbe i monografije je Ana Kršinić-Lozica. Izložba ostaje otvorena do kraja listopada, a promocija istoimene monografije bit će 24. listopada.
Zˇivi Atelje DK je nezavisna, interdisciplinarna, nevladina i neprofitna organizacija usredotocˇena na podrsˇku umjetnosti i suradnju s umjetnicima. U svom radu fokusira se na teme poput identiteta, sjećanja, ekologije, jednakosti i drusˇtva, mirnodopstva. Udruga se bavi zasˇtitom i promocijom umjetnicˇkog nasljeđa Vere Dajht Kralj. (Hina)