- Danas će se u Puli održati sjednica Vlade na kojoj će glavna tema biti Uljanik. Nažalost, mi smo danas ovdje ispred gradske vijećnice a ne na sjednici Vlade, zato što prije svega na tu sjednicu nisu pozvani svi saborski zastupnici. Kao drugo, nakon što smo pitali da li ćemo na toj tematskoj sjednici o Uljaniku moći postaviti neka pitanja koja nas konkretno zanimaju, od Vlade smo dobili odgovor da je naše sudjelovanje na sjednici predviđeno samo u svojstvu kulise, odnosno da se ovdje pojavimo, sjedimo i slušamo. S obzirom da i mi, kao i mnogi građani, imamo niz pitanja koja želimo postaviti Vladi i na njih dobiti konkretne odgovore, kolega Jovanović i ja odlučili smo sazvati ovu konferenciju za medije i na taj način postaviti Vladi ta pitanja za koja se nadamo da će Vlada imati dovoljno vremena pripremiti odgovore, rekao je Peđa Grbin jučer ispred pulske Komunalne palače tek koji sat prije najavljene sjednice Vlade u Puli.
Istragu valja provesti
Željko Jovanović također je izrazio nezadovoljstvo što Vlada RH organizira ovu tematsku sjednicu pritom vršeći selekciju saborskih zastupnika, iako se na njoj treba raspravljati o problemima u kojima su se našli Uljanik i 3. Maj, te donijeti i neka konkretna rješenja.
- Poslali smo poruku Vladi da ako sjednici već ne mogu prisustvovati saborski zastupnici koje su izabrali sami građani Rijeke i Istre, onda barem pozovu predstavnike kriznog stožera 3. Maja iz Rijeke, što, nažalost, nisu učinili. Sve to budi jednu dilemu da li se opet radi o Plenkovićevom načinu prodavanja propagandne magle, a ne o konkretnom pokušaju rješavanja problema. Kolega Grbin i ja mjesecima smo u saboru postavljali konkretna pitanja o Uljaniku i 3. Maju na koja do danas nismo dobili konkretne odgovore, što samo pokazuje da Vlada ne zna kako riješiti probleme koji su se pojavili u ovim poduzećima. Ključno pitanje koje postavljamo premijeru Plenkoviću je na koji način misli dugoročno riješiti problem brodogradnje u Hrvatskoj, kada će se donijeti dugoročna strategija brodogradnje u RH, i kada će se osigurati jamstveni fond za brodogradnju u RH na tragu sličnih fondova u EU. Ono što posebno želim naglasiti, kao saborski zastupnik iz Rijeke, jest da nije moguće nikakvo rješavanje ovog problema ako to ne uključuje opstanak 3. Maja, očuvanje radnih mjesta i brodogradnje u Rijeci. Naravno, ono što također moramo pitati premijera Plenkovića je kada će Vlada preuzeti odgovornost za ovaj problem, jer u ovom trenutku, sva odgovornost je upravo na njima. Pozivamo ga da prestanu prodavati ljudima maglu i da ponude konkretna rješenja za spas Uljanika i da u tom programu osiguraju radna mjesta i opstojnost u 3. Maju. I naravno, kao predsjednik Nacionalnog vijeća za praćenje provedbe Strategije suzbijanja korupcije, i ovdje iz Pule pozivam nadležne da ubrzaju sve istrage koje su poduzete povodom sumnji na kriminalne radnje u Uljanik grupi kako bi što prije došli do onih koji su ovu situaciju iskoristili za osobno bogaćenje, poručio je Jovanović.
Hoće li Vlada poštivati Zakon?
Grbin se nadovezao na ovaj poziv, podsjetivši na informacije koje su proteklih dana stizale od ministra gospodarstva Darka Horvata. Primjerice, u trenutku kada je bila isplaćivana plaća radnicima Uljanika za mjesec srpanj, iz Uprave brodogradilišta i Sindikata u Uljaniku javnost su uvjeravali da računi poduzeća koji su u sastavu Uljanik grupe nisu blokirani. Kada se pojavila prva vijest o blokadi računa Uljanika, ministar Horvat je u jednom od brojnih istupa ovaj tjedan rekao da je već u tom trenutku bilo nekoliko blokiranih računa.
- Tražimo pojašnjenje ministra da li je to točno i na čemu bazira tu informaciju, jer ako su u trenutku isplata plaća za srpanj bili blokirani jedan ili više računa, onda se radi o kaznenom djelu iz članka 250. Kaznenog zakona "Pogodovanje vjerovnika". Mislim da je jako bitno da dobijemo odgovor na to pitanje jer se to ne bi smjelo ponoviti u slučaju isplate plaća za kolovoz koja bi trebala uslijediti po Zakonu barem do subote. Slijedeće pitanje je ono koje postavljam još od siječnja: što je plan B za Uljanik? Nikada nismo čuli niti koji je konkretno plan A za rješavanje situacije u Uljaniku, a kamoli da bi došli do plana B. Međutim, sada se sve više čini da je plan B loš, da je to upravo ono o čemu ne želimo razgovarati, ali to je pitanje koje moramo otvoriti. U Republici Hrvatskoj na snazi je Zakon o osiguranju potraživanja radnika koji je napisan upravo kako bi se osigurala da, kada poduzeća dođu u teškoće slične onima u kakvima je danas Uljanik grupa, radnici dobiju barem dio svojih prava. Mislim da su to vrlo važna pitanja i uopće se ne radi ni o kakvom politiziranju, već o traženju konkretnih odgovora na konkretnu situaciju, na što svi mi, a pogotovo radnici, imaju pravo dobiti odgovor, rekao je Grbin.
Sukladno odredbama tog Zakona, Vlada RH do kraja ove godine, ako se blokada Uljanikovih računa nastavi, mora osigurati sredstva za isplatu tri minimalne plaće svim radnicima zaposlenim u Uljanik grupi. Radi se o iznosu koji iznosi najmanje 50 milijuna kuna. SDP-ovi su saborski zastupnici upravo u Puli željeli predsjednika Vlade RH i ministra gospodarstva priupitati da li su ta sredstva osigurana u državnom proračunu i da li će se, ako do takvog scenarija dođe, osigurati da sukladno zakonu plaća bude isplaćena putem FINA-e.
Logične nelogičnosti
Ministar Horvat prekjučer je već izjavio da na ovoj sjednici Vlade neće biti donijeta nikakva konkretna rješenja o ovom gorućem problemu. I Jovanović i Grbin još su od siječnja na sjednicama Vlade postavljali konkretna pitanja i ukazivali na odgovornost uprave Uljanika i pozivali na njihovu smjenu. Ukazali su i na činjenicu da je RH većinski vlasnik u Uljanik grupi te da kao takva ima odgovornost i da može utjecati na sastav uprave.
- Odgovor koji smo tada dobili je bio lakonski i svi smo ga čuli. Rekli su da je Uljanik privatno poduzeće i da Vlada s time nema ništa. Nakon toga se počela prebacivati odgovornost na upravu. U međuvremenu smo doznali da je već u travnju bilo potpuno jasno da će sredstva za isplatu plaća biti dostatna samo do kolovoza, da je Martina Dalić direktno utjecala na način kako će se taj novac trošiti, da su se u lipnju ministar financija i ministar gospodarstva počeli dopisivati i ukazivati kako se novac u Uljaniku troši netransparentno. Zapravo smo saznali da su svi sve znali, ali nisu apsolutno ništa poduzimali. Zato i postavljam pitanje hoće li Vlada poštivati Zakon i omogućiti radnicima da dobiju svoj novac, rekao je Grbin.
Novinare je, naravno, zanimalo kolika je u svemu ovome odgovornost IDS-a usprkos njihovim uvjeravanjima da nije i neće biti izmjena GUP-a prema kojima bi industrijska proizvodnja nestala iz pulske luke. Međutim, logično je zapitati se bi li Danko Končar ili ijedan drugi investitor uopće ulazio u projekte u pulskom akvatoriju da nije imao barem nekih neslužbenih uvjeravanja da će se na tom području nešto ipak mijenjati. Peđa Grbin odgovorio je da svi jako dobro znaju tko je prvi izašao u javnost s idejama o gašenju proizvodnje u centru Pule i izmještanja Uljanika, a potom se još i zaposlio kod potencijalnog investitora, te si tako, pored sitne plaće od desetak tisuća eura mjesečno u Europskom parlamentu, osigurao još i dodatan honorar od nekoliko tisuća eura mjesečno.
- Odgovornost IDS-a je velika. Mogu oni pričati što god hoće. Ali svi mi koji živimo u ovom gradu itekako dobro znamo tko je utjecao na izbor upravo ove uprave koja je donijela Uljanik upravo u ovu situaciju. Što se tiče izmjena GUP-a koje su se ove dane mogle vidjeti u javnosti, nama je uprava Uljanika pojasnila da dio plana restrukturiranja koji se šalje prema Europskoj komisiji nije prenamjena. Dakle, prenamjena ne mora biti javno obznanjena i ne mora biti dio dokumenta kojeg prihvaćaju Vlada RH a potom i EK. Znate li što to znači? To znači da se sutra otvara mogućnost da se doista provede prenamjena dijela ili cijelog ovog područja kakva će odgovarati onima koji su na čelu Uljanika i onome tko je izabran kao strateški partner. Ako mi znamo da je trgovačko društvo koje se u ovom trenutku predstavlja javnosti kao strateški partner za Uljanik puno više u svojoj djelatnosti orijentirano ka turizmu i marinama i slično, onda nije za očekivati da će sada odjednom početi raditi nešto drugo, naglasio je Grbin.
Jovanović je za kraj poručio da za trenutak treba zanemariti prošlost i početi aktivno raditi na rješavanju problema Uljanika i 3. Maja. Budući da rukovodstvo spomenutih poduzeća do sada nije pokazalo da je sposobno to učiniti i voditi proizvodnju u pozitivnom smjeru, Jovanović smatra da bi jedan od prvih koraka morala biti upravo njihova smjena i to promptno, bez čekanja izborne skupštine do sredine listopada. (Patricija SOFTIĆ)