Za nedavnog boravka ministrice regionalnoga razvoja i fondova Europske unije Gabrijele Žalac u Puli tijekom kojeg je, između ostalog, potpisala prvi u nizu vrijednih ugovora o dodjeli bespovratnih sredstava za nabavku novih autobusa na plin i izgradnju STT punionice, održani su i radni sastanci s pulskim gradonačelnikom Borisom Miletićem i županom Valterom Flegom iza zatvorenih vrata. Kako su u zajedničkoj izjavi potom rekli, bilo je riječi o drugim razvojnim planovima za grad i županiju, a između ostalog i o razvoju toplinarstva u Puli. Pojašnjenje o čemu se to konkretno razgovaralo, zatražili smo od gradske uprave. No, tek letimičan pregled interneta pokazuje da HEP – toplinarstvo isporučuje toplinsku energiju za oko 125 tisuća kupaca spojenih na centralne, zatvorene i samostalne toplinske sustave u gradovima Zagrebu, Osijeku, Sisku, Velikoj Gorici, Samoboru i Zaprešiću. Pule tu nema.
Predviđen iznos i za toplinarstvo
Također, zanimalo nas je da li je i za razvoj toplinarstva moguće koristiti sredstva ITU mehanizma, kao što je to indirektno i naglasio gradonačelnik Miletić, rekavši da će se o tome razgovarati nakon distribucije većeg dijela sredstava koji stižu za urbano područje Pule po raznim projektima.
Kako saznajemo u Gradu Puli, Urbano područje Pula je 2016. godine odabrano kao područje za provedbu mehanizma integriranih teritorijalnih ulaganja (ITU), a u travnju 2017. u Gradu Puli, kao najvećem gradu i središtu urbanog područja, stvoreni su uvjeti za formiranje ITU ureda.(S. Z. T.)