(Snimio: Milivoj Mijošek)
Iz Grada Pule ovog su tjedna na službenim internetskim stranicama objavili podatke o stanju nenaplaćenih dospjelih potraživanja na dan 31. prosinac 2020. godine. Oni pokazuju da je koronakriza očito udarila svoj pečat i na ovaj vid poslovanja Grada s obzirom da je odgađanjem prisilne naplate privremeno zaustavljen trend smanjivanja iznosa nenaplaćenih potraživanja te je dug u proteklom periodu opet djelomično porastao.
Tako su ukupna dospjela potraživanja prema prihodima Grada na zadnji dan prošle godine iznosila 103,39 milijuna kuna, od čega je 44,1 milijun kuna Gradu dugovao 12.791 građanin, dok je 1.445 pravnih osoba dugovalo 59,29 milijuna kuna.
U ukupnom iznosu potraživanja Grada posebno su iskazana potraživanja koja naplaćuje Porezna uprava u iznosu od 5,86 milijuna kuna, a odnose se na porez na promet nekretninama te kazne po prekršajnim nalozima.
Uz dugovanja prema Gradu Puli, fizičke i pravne osobe duguju pulskim trgovačkim društvima iznos od 39,32 milijuna kuna, dok su javne ustanove u vlasništvu Grada na kraju prosinca potraživale 1,21 milijun kuna.
- Dvaput godišnje objavljujemo stanje potraživanja, čime još jednom potvrđujemo visoku razinu transparentnosti Gradske uprave. Trenutačno stanje potraživanja ponajviše je rezultat donesenih mjera solidarnosti za pomoć našim poduzetnicima kako bi se u Puli sačuvala radna mjesta i kako bi oni održali svoje poslovanje u ovom izazovnom razdoblju. Na prvom mjestu nam je zaštita zdravlja građana te očuvanje gospodarskih aktivnosti u Puli, a gubici se kompenziraju mjerama štednje, kazala je pulska pročelnica za financije Vesna Sajić komentirajući stanje gradskih potraživanja.
Podsjetila je da je gradska uprava među prvima donijela niz mjera za pomoć gospodarstvenicima i to prvenstveno onima koji su obuhvaćeni mjerama ograničenja rada i čije je poslovanje zbog toga najteže pogođeno.
- Od samog početka koronakrize mjerama pomoći osigurali smo očuvanje sustava, radnih mjesta i gospodarskih aktivnosti. Mjerama, koje su prilagođavane odlukama Nacionalnog stožera civilne zaštite, gospodarstvenike se oslobodilo od poreza na korištenje javnih površina, plaćanja komunalne naknade, omogućeno je obročno plaćanje komunalnog doprinosa bez kamata, obustavilo se i oslobodilo od plaćanja spomeničke rente, obveznicima poreza na potrošnju koji obavljaju ugostiteljsku djelatnost omogućena je odgoda roka dospijeća plaćanja, a svjesni posljedica ove krize za prvih šest mjeseci 2021. godine zakup poslovnih prostora smanjili smo za 50 posto, odnosno 30 posto vezujući to uz godine poslovanja pojedinog zakupca na području grada Pule, odnosno zakupnina je smanjena na 1 kunu za poduzetnike kojima je odlukama Stožera produljena mjera zabrane rada, kazala je Sajić.
Kako bi se motiviralo Puljane da što više posjećuju centar grada od studenog prošle godine omogućen je besplatan parking nakon 17 sati što je mjera koja je dogovorena i s Obrtničkom komorom koja zastupa interese brojnih zakupaca i vlasnika poslovnih prostora u centru Pule. Podsjetimo i da će u svrhu poticanja razvoja poduzetništva na području grada Pule, Grad Pula zajedno s Istarskom županijom, Istarskom razvojnom agencijom IDA-om i poslovnim bankama te ostalim gradovima u Istri realizirat Program kreditiranja "Poduzetnik Istarska županija 2020" na način da će Grad Pula subvencionirat kamatu poduzetnicima u visini od 1 posto.