PROŠLOST GRADA

PULA IZ VREMENA JUGOSLAVIJE, FACEBOOK GRUPA KOJA OKUPLJA 14.000 ČLANOVA Zabranjene su dvije stvari: govor mržnje i rasprava "kad se živjelo bolje"

| Autor: Robeto RAUCH
Pula u doba Jugoslavije - Portarata

Pula u doba Jugoslavije - Portarata


Svakakvih se fotografija ovdje može pronaći, od kojih su sve stare najmanje tridesetak godina. Grupica mladih koja pozira ispred kina Zagreb 70-ih godina, pomalo komična turistička brošura za hotel Brioni, školska generacija 58.-59. osnovne škole Moša Pijade, mutna slika Mate Parlova iz neke privatne kolekcije, fotografija elegantno odjevene žene uz jednostavan natpis "moja majka".

Facebook grupa "Pula iz vremena Jugoslavije" već godinama okuplja ljude koji vole proniknuti u privatnu i kolektivnu prošlost grada. Ova vizualna galerija, koja je i svojevrsna pulska kronika, danas broji već oko 5.000 slika. Zbog količine materijala koji se ovdje gomila već godinama, nesumnjivo za nju možemo reći da se radi o dragocjenoj dokumentarnoj riznici, ali i mjestu gdje ljudi mogu podijeliti vlastita sjećanja na prohujala vremena. 

"Pula iz vremena Jugoslavije" nastala je 2012. i danas broji gotovo 14.000 pratitelja. Njen je kreator aktivni pulski povjesničar David Orlović, koji se pred svoj odlazak na magisterij "povukao" s mjesta administratora i stranicu prepustio novim administratorima, kojih je danas pet. Pravila ponašanja su poprilično jednostavna: nema govora mržnje, a ni vječne rasprave o tome kada se živjelo bolje. No da bi nešto objavili, članovi ipak moraju pričekati.

EPA

Momci na Giardinima

-Budući da se radi o ogromnom broju članova, administratori su ti koji moraju odobriti bilo koju objavu na stranici. To činimo i kako ne bi objavili slike koje su već objavljene ranije. Mislim da je to čar ove grupe i da je baš zato našla svoj gušt među brojnim članovima. Nastoji se uvijek prikazati nešto novo, napominje nam jedan od administratora, Zlatko Bosić.

Za one koji pravila prekrše slijedi uklanjanje iz grupe. Takvo "čišćenje" nerijetko preuzima Mauro Dobran:

- Svaki pokušaj "trolanja" - bilo to neko klasično osobno provociranje ili vrijeđanje na nacionalnoj ili rasnoj osnovi - se rješava na način da se dotičnog korisnika ukloni i blokira iz grupe. Bez upozorenja ili ulaženja u raspravu jer, kako smo naučili, s takvima je to uzaludno trošenje energije. Isto tako ne dozvoljavamo rasprave oko toga "kad je bilo bolje" jer se tu vrlo brzo pređu granice, pa takve stvari isto uklonimo, kaže Dobran.

 

OPŠIRNIJE U TISKANOM I GLAS ISTRE PDF ONLINE IZDANJU

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter