SEZONA VIRUSA

Epidemija gripe očekuje se za mjesec dana. Ove godine harat će zajedno s koronavirusom, a liječnici ukazuju na JEDNU JAKO VAŽNU STVAR

| Autor: Duška PALIBRK
(Ilustracija/Pixabay)

(Ilustracija/Pixabay)


Posljednjih nekoliko godina imali smo pojavu sporadičnih slučajeva gripe na našem području od sredine studenog i u prosincu, ali se nekako epidemija gripe uvijek očekuje početkom godine. Dr. Branka Sep-Ševerdija iz Zavoda za javno zdravstvo istarske županije kaže da je to vrlo nepredvidiva bolest, ali smatra da će ove godine ipak biti nešto drukčiji scenarij s gripom.

- Iako većina stručnjaka prognozira da će paralelno cirkulirati i virus gripe i koronavirus, moguće je da će jedan od njih prevladati, a možda jedan i potpuno izostane iz cirkulacije. Za virus gripe je poznato da je nepredvidiv, iako se puno zna o njemu, dok je koronavirus (SARS-CoV-2), uzročnik Covida-19, uz to što je nepredvidiv, i dosta nepoznat. Ima širok raspon simptoma od asimptomatskog stanja do vrlo ozbiljnih simptoma koji ukazuju na upalu pluća te na zatajenje dišnog sustava, tumači doktorica.

Na pitanje kako će pacijenti razlikovati simptome gripe u odnosu na korona-infekciju kaže: "Teško!"

- Za Covid-19 karakterističan je gubitak osjeta okusa i mirisa i bolest ne nastupa naglo s općim lošim stanjem, za razliku od gripe za koju je karakterističan nagli nastup bolesti te visoka tjelesna temperatura 38-40 stupnjeva Celzijusa, koja traje tri-četiri dana bez obzira na primjenu antipiretika. Uobičajeni slični simptomi su osjećaj zimice, suh kašalj, grebanje u grlu, začepljen nos, bolovi u mišićima, zglobovima i kostima. S obzirom na sličnost simptoma kod gripe i Covida-19, teško je ove dvije bolesti razlikovati na osnovu kliničke slike te su nam stoga potrebni dijagnostički testovi. Jedino Multiplex test može razlikovati o kojoj se bolesti radi. U očekivanju smo tih uređaja koji će moći obraditi više tisuća uzoraka dnevno kroz 24 sata i koji će multiplicirati i virus gripe i koronavirus i tako pomoći u razlikovanju ovih dviju bolesti, napominje Sep-Ševerdija.

Budući da se Covid-19 može manifestirati i običnom prehladom, ističe, jako je važno educirati ljude da u slučaju bilo kakvih promjena u svom zdravstvenom stanju ne odlaze bolesni na posao, u školu ili neku drugu ustanovu, nego da se telefonski obrate svom liječniku i ostanu kod kuće barem sedam dana da bi se spriječilo daljnje širenje virusa. Starije osobe i svi drugi koji imaju iz nekog razloga oslabljen imunitet trebali bi izbjegavati boravak u zatvorenim prostorima gdje ima puno ljudi.

- Važno je, osobito u ovim zimskim vremenima jačati svoj imunološki sustav uz hranu bogatu vitaminima, umjerenu tjelesnu aktivnost, odmor i kvalitetan san. Znatniji porast oboljelih od gripe, a i od koronavirusa očekuje se u zimskim mjesecima jer hladnije vrijeme pogoduje širenju virusa obzirom da ljudi tada više borave u zatvorenim prostorima te se uobičajenim socijalnim kontaktom vrlo brzo virus širi među ljudima, zaključuje epidemiologinja Branka Sep-Ševerdija.


Podijeli: Facebook Twiter