Dušica Radojčić (Snimio Dejan Štifanić)
Na prekjučerašnjoj konferenciji za medije Dušica Radojčić je iskoristila priliku da poveže situaciju planiranog nogometnog igrališta NK Uljanika na Valkanama s projektom hotela na susjednoj parceli koja je, za razliku od ove prve koja je gradska, oduvijek bila u privatnom vlasništvu.
"Argumentacija Županijskog državnog odvjetništva u slučaju zahtjeva za povratom gradske čestice zanimljiva je i za slučaj pretvorbe i privatizacije šumskog zemljišta koje je tim procesima pripalo tvrtci Istra cement (danas Hotel Valkane d.o.o.). U obrazloženju tužiteljstva stoji da je ta čestica po kulturi bila upisana kao šuma i u naravi bila šuma u vrijeme stupanja na snagu Zakona o šumama, premda nije bila u šumsko-gospodarskoj osnovi i nije bila obuhvaćena Programom gospodarenja šumama i šumskim zemljištem u vlasništvu RH na dan 16. listopada 1990. Stoga je trebala pripasti državi", tvrdi Radojčić.
Međutim, te se dvije čestice razlikuju po mnogočemu, a posebno po vlasničkoj povijesti. Jedna je uvijek, barem po zemljišnim knjigama, bila javna, a druga uvijek privatna. Tako su te dvije okolnosti i situacije skroz nespojive.
Po tom se pitanju nedavno oglasio i pulski odvjetnik Šime Vidulin koji je iznio mišljenje o zemljišnoknjižnom statusu čestica u vlasništvu tvrtke Hotel Valkane d.o.o. nakon uvida u povijesne vlasničke listove izdane od Općinskog suda u Puli
Konkretno, on nabraja sve tvrtke koje su bile vlasnice zemljišta (na kojem se treba graditi hotel), počevši od 1934. godine kada je sklopljen ugovor između Uprave državne imovine i Tvornice cementa Pula. Dakle, pravo vlasništva stečeno je naplatnim pravnim poslom - kupoprodajom. Nakon toga su se, na isti način, zaredale različite tvrtke, sve do posljednje - Hotel Valkane d.o.o.
"Bitno je napomenuti kako je iz Uvjerenja o statusu nekretnina izdanih od nadležne Ispostave Hrvatskih šuma razvidno da predmetne nekretnine na dan 16. listopada 1990. godine kao dan stupanja na snagu Zakona o šumama nisu bile obuhvaćene programima za gospodarenjem državnim šumama, kao da nisu bile obuhvaćene niti kasnije važećim programima za gospodarenje državnim šumama. Iz navedenog proizlazi da su predmetne nekretnine, bez obzira na upis kulture šuma, oduvijek bile u režimu privatnog vlasništva, odnosno nikad vlasništvo tog zemljišta nije bilo javno", pojašnjava Vidulin.
On nadalje kaže da je, uvidom u svu dostupnu dokumentaciju, razvidno da se od prvog upisa u zemljišne knjige, u vrijeme Kraljevine Italije, kao i od prvog upisa u katastarske knjige (1952. godine) radi o pravu vlasništva i posjedu pravnog prednika Tvornice Cementa Pula, odnosno danas upisanog vlasnika Hotel Valkane d.o.o.
"Tako da sam mišljenja da se radi o zakonitim i valjanim upisima prava vlasništva odnosno prosjeda", zaključio je Vidulin.