Gore: Škatar i Buršić, dolje: Starčić i Suljević
Namjere nove gradske vlasti o smjenama direktora komunalnih poduzeća, pri čemu je prva na meti četvorka koja nije dobila razrješnicu, bez sumnje će najmanje "zaboljeti" Darka Buršića koji je na čelu trgovačkog društva koje brine o gradskim grobljima još od daleke 1994. godine. Na istom mjesto preživio je nekoliko garnitura gradske vlasti, te već prije nekog vremena stekao uvjete za odlazak u mirovinu, zbog čega mu ne bi pretjerano teško trebao pasti ni ovaj nagovještaj poruke da nova vlast na njega baš i ne računa.
S obzirom na pozitivne rezultate poslovanje Monte Gira, kao i brojne uspješne investicije realizirane zadnjih godina, pitanje je na čemu je Skupština temeljila svoju odluku za odbacivanje izvješća, no izvjesno je da je ono odlična formalna podloga da gradonačelnik smjenama ne pogazi obećanje dano nakon izbora "da će svoj posao nastaviti raditi svi oni koji ga rade vrijedno" i da nova vlast s time neće imati problema.
Igor Škatar na čelno mjesto Pulaprometa došao je nekoliko mjeseci prije lokalnih izbora 2001. godine na kojima je IDS s vlasti smijenila koalicija okupljena oko novog gradonačelnika Luciana Delbianca. Tadašnja nova vlast nije ga smijenila, a mandat direktora mu je nekoliko puta potvrđen i u mandatu Borisa Miletića.
"Miraz" s kojim je Pulapromet dočekao novu gradsku vlast i gradonačelnika Filipa Zoričića je 20 suvremeno opremljenih i ekološki prihvatljivih autobusa, odnosno vozni park u kojem 89 posto čine autobusi koji zadovoljavaju Euro 6 norme čija nabavka je u najvećoj mjeri financirana iz sredstava iz fondova Europske unije kao i nadležnih ministarstava.
Kroz projekt "Nabava SPP autobusa i izgradnja SPP punionice", uz partnerstvo Plinare izgrađena je i punionica stlačenog prirodnog plina, te se krenulo u traženje bespovratnih sredstava kojima bi se realizirao projekt preseljenja autobusne remize iz nekadašnje vojarne Vladimira Gortana na neiskorišteni prostor Plinare u industrijskoj zoni u Šijani.
O rezultatima poslovanja Pulaprometa u uvjetima korona krize direktor Škatar će vjerojatno imati što reći kada svoje izvješće uskoro bude predstavljao gradskim vijećnicima, no činjenica je da ni njime, a ni spomenutim investicijama, očito nije uspio impresionirati članove Skupštine društva, pa čak ni doseći onaj minimum priznanja za obavljeni posao da bi mu bila dana razrješnica.
Dalibor Suljević u Luci Pula je od 2006. godine te je većinu energije trošio na rješavanje problema koji proizilaze iz činjenice da je Luka jedino društvo u Republici Hrvatskoj koje je svoju pretvorbu obavilo na pomorskom dobru, odnosno da zbog toga taj proces pretvorbe za to komunalno društvo ni do danas nije završen.
Uglavnom, to je vrući krumpir na koji će morati računati svatko tko ima ambicije preuzeti vođenje ove tvrtke ako i kad Suljević i formalno izgubi povjerenje.
Najkraći direktorski staž od ove četvorke ima Dean Starčić iz Vodovoda koji se na toj poziciji nalazi od kraja 2012. godine. Neslužbeno, njemu se na teret stavlja visok iznos nenaplaćenih potraživanja, premda je, s obzirom na sve ono što se u zadnjih nekoliko godina događalo u Puli, počevši od propasti Uljanika, pa do aktualnih nedaća izazvanih koronom, pitanje koliko bi mu eventualno pokretanje nekakvih instrumenata za efikasniju naplatu bilo olakotna okolnost.
Ciklus skupština u onim gradskim trgovačkim društvima koja to nisu odradila prije izbora zaključit će se sutra analizom poslovanja Herculanee i Pragrandea, dvije gradske tvrtke koje imaju istog direktora Igora Starog, a nakon toga direktori svih 13 gradskih trgovačkih društava morat će rezultate svog poslovanja predstaviti i na sjednici Gradskog vijeća.
Sudbina direktora na koncu će se naći u rukama Filipa Zoričića.
Podsjetimo da kod društva s ograničenom odgovornošću direktor može biti opozvan bez potrebe utvrđivanja bilo kakvog razloga za opoziv, što znači da Zoričić i njegovi partneri u ovom slučaju imaju i sukno i škare.
Ako se po jutru dan poznaje, ovakve skupštinske odluke pokazuju da i jedno i drugo namjeravaju koristiti.