INTERVJU

BORIS MILETIĆ, gradonačelnik Pule, pokazuje papire i tvrdi: "Ovi dokumenti demantiraju ministra Banožića. Pozivamo ga da počne surađivati"

| Autor: Danijela BAŠIĆ PALKOVIĆ
(M. MIJOŠEK)

(M. MIJOŠEK)


Hidrobaza je specifična javna plaža u čije je uređenje uložen javni novac. Ne vidim apsolutno nikakvog razloga zašto bi se takva plaža dala nekome u koncesiju. Da se razumijemo, ja nisam protiv koncesija, ali ideja koncesije je naći privatni kapital koji je voljan urediti neuređenu plažu, umjesto da se za to troši javni novac, kaže Miletić

 

Gradonačelnikom Pule odgovara ministru Mariju Banožiću, koji ga je optužio da je on najodgovorniji za stopiranje investicije na Hidrobazi vrijedne 30 milijuna eura. Miletić je razgovor s nama započeo pokazavši sporazum potpisan između Grada Pule i Ministarstva državne imovine, po kojem je Ministarstvo dužno raspisati međunarodne natječaje za tri ključna turistička projekta u Puli: Hidrobazu, Muzil i Saccorgianu.

- Ministar državne imovine optužio vas je da ste isključivo Vi odgovorni za stopiranje investicije na Hidrobazi vrijedne 30 milijuna eura jer ne pristajete na davanje u koncesiju tamošnje plaže. Teške su to optužbe. Hoćete preuzeti odgovornost ako projekt propadne?

- U pravu ste. Riječ je o teškim optužbama i apsolutno sve su netočne, što je i vama vidljivo iz ovih dokumenata. Ja sam odgovoran građanima Pule čije interese kao gradonačelnik zastupam. Hidrobaza je javna plaža uređena javnim novcem i to ponajviše sredstvima poreznih obveznika Grada Pule. Projekt Hidrobaza bi trebao biti zajednički interes Republike Hrvatske, Istarske županije i Grada Pule. Mi smo učinili ama baš sve što je u našoj ingerenciji da projekt krene u realizaciju, što ministru mogu potkrijepiti  kompletnom dokumentacijom temeljenom na zajedničkom Sporazumu kojeg je Grad Pula 2018. godine potpisao s nadležnim Ministarstvom državne imovine. Republika Hrvatska je većinski vlasnik nekretnina u obuhvatu navedenih investicijskih projekata te samim time ima i veću ingerenciju nad svim aktivnostima potrebnim za konkretnu realizaciju projekta.

- Znači, nije točno da Grad Pula stopira tu investiciju?

- Naravno da nije točno. Nakon što je Grad Pula uložio vlastita sredstva u izradu prostorno-planske dokumentacije i infrastrukture, pričati na način da mi nešto stopiramo i kočimo jest najblaže rečeno nekorektno i to doista ne korespondira s istinom.

 - Da li se prije potpisivanja Sporazuma znalo da i plaža na Hidrobazi trebati ići u koncesiju? 

- Ne. O tome nikad nije bilo govora. Meni je jasno da se ministri mijenjaju, ali mi smo potpisali Sporazum s Ministarstvom koje se sada tog sporazuma ne pridržava. To što je bivši ministar Goran Marić smijenjen i što je došao novi ministar Mario Bažonić ne bi trebalo utjecati na realizaciju projekta. Postoji i kartografski prikaz ugovora koji jasno utvrđuje granice obuhvata projekta. Taj Ugovor je usvojila Vlada RH i potpisalo Ministarstvo. To je javni dokument i vidljivo je da plaža nikad nije bila predmet natječaja.

- Investitori insistiraju na plaži i očito je da bez plaže projekt ne može uspjeti.

- Ne slažem se s tom tvrdnjom. Uvjeren sam da ima ulagača koji bi se javili. Međutim, da bi se javili, prvo država treba raspisati natječaj. Ne znam zašto se cijelo vrijeme tvrdi da će projekt propasti ukoliko se plaža ne uvrsti u natječaj. Stvarno mi nije jasno zašto se stvara takav dojam. Pa plaža nikad nije ni trebala biti predmet natječaja! 

 - Takav dojam se stvara jer je vrlo vjerojatno da se ulagači neće javiti ako im se ne ponudi upravljanje plažom.

- Tko je to rekao i zašto se ne bi javili? Mi ovdje govorimo o samo jednom jedinom provedenom natječaju. Znači, na temelju samo jednog natječaja mi ćemo sada reći: ili tako, ili nikako.

 - Investitori su također tražili produljenje roka prava građenja s 50 na 99 godina. S time nemate problem?

- O tome odlučuje država kao vlasnik. Investitori su se, među ostalim, raspitivali mogu li računati na državna poticajana sredstva koja bi dobili kao ulagači u ovu greenfield investiciju. Treći zahtjev bio je da se pomorsko dobro uključi u predmet natječaja. Nije mi jasno zašto se insistira samo na plaži.

 - Vi iskreno vjerujete da projekt ima budućnost?

- Ne da vjerujem, već sam u to siguran. Mi nismo protiv gradnje hotela i stavljanja te lokacije u funkciju turizma, jer na kraju krajeva, to je tako definirano i u našim prostornim planovima. Kada bih ja bio protiv toga, onda kao gradonačelnik Pule ne bih predložio Gradskom vijeću takav prostorni plan koji podrazumijeva takav razvoj. Nitko neće braniti turistima iz budućeg hotela na Hidrobazi da dođu na plažu. Kao što nitko ne brani Puljanima da se kupaju na Verudeli. Kome tamo smetaju građani Pule, uz hotele? 

- Ministar državne imovine vas je prozvao da plasirate neistine jer govorite da će plaža biti ograđena.

- Nikad nisam to izjavio. Ja sam samo rekao da odredbe važećeg prostornog plana jasno određuju zaštitu pomorskog dobra koje mora biti dostupno svima i da se ne smije ograđivati.

- Znači, plaža neće ni pod koju cijenu biti predmet natječaja?

- Hidrobaza je specifična javna plaža u čije je uređenje uložen javni novac. Ne vidim apsolutno nikakvog razloga zašto bi se takva plaža dala nekome u koncesiju. Da se razumijemo, ja nisam protiv koncesija, ali ideja koncesije je naći privatni kapital koji je voljan urediti neuređenu plažu, umjesto da se za to troši javni novac.

- Što kažete na tvrdnje da plažu ne želite dati u koncesiju zbog interesa tamošnjih ugostitelja i beach barova. Baš na to je aludirao ministar?

- To bi on trebao objasniti. Ne znam na što je konkretno mislio. Ako će se ministar državne imovine baviti beach barovima, može slobodno, ali na temelju čega on iznosi takve tvrdnje? Koncesijska odobrenja na plaži su izdana na vrlo kratak rok (maksimalno 5 godina) i ona će sigurno isteći i prije nego što se hoteli uopće izgrade i dovedu u funkciju. Prema tome, svi zainteresirani za nova koncesijska odobrenja se mogu javiti.

 

OPŠIRNIJE U TISKANOM I GLAS ISTRE PDF ONLINE IZDANJU

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter