RUKA ŠAPI GODIŠNJE POTROŠI I DO 150 TISUĆA KUNA

BEZ AZILA I U 2019. GODINI Pula još uvijek čeka sklonište za napuštene životinje

(M. MIJOŠEK)

(M. MIJOŠEK)


Iako je Grad još 2013. godine, na rok od 10 godina, udruzi Ruka šapi dodijelio na korištenje zemljište na području Velog Vrha namijenjeno za otvaranje azila, pokazalo se da je potrebno izmjeniti prostorne planove, što je i odrađeno, ali otada pa do danas pomaka- nema!

Kada će Pula dobiti azil za napuštene životinje, pitanje je koje se nameće iz godine u godinu, ali odgovora još uvijek nema. Psi i mačke čuvaju se kod volontera, po kućama i stanovima, dvorištima i drugim prostorima, a broj lutalica se zbog neodgovornih i bešćutnih vlasnika, koji i u ovim hladnim zimskim mjesecima napuštaju svoje četveronožne ljubimce, povećava, dok se broj smještajnih kapaciteta smanjuje.

Iako je Grad još 2013. godine, na rok od 10 godina, udruzi Ruka šapi dodijelio na korištenje zemljište na području Velog Vrha namijenjeno za otvaranje azila, pokazalo se da je potrebno izmjeniti prostorne planove, što je i odrađeno, ali otada pa do danas pomaka- nema! U međuvremenu je, točnije u listopadu 2017. godine, na nacionalnoj razini donesen Zakon protiv ubijanja životinja u skloništu. Do tada je bilo omogućeno usmrćivanje nakon 60 dana provedenih u skloništu, a sada se psi i mačke čuvaju do udomljenja, što dodatno opterećuje ionako skromne kapacitete.

Nemaju gdje

Sanja Čubrilo, predsjednica udruge za zaštitu životinja Ruka šapi, kaže da na spašavanje napuštenih životinja godišnje potroše i do 150 tisuća kuna, a Grad ih kroz projekt "Uhvati-steriliziraj-vrati" financira s 1.600 kuna mjesečno, i to isključivo za sterilizaciju mačaka.

Trenutna brojka smještenih pasa u Ruka šapi iznimno je mala upravo zbog toga što ih nemaju gdje smjestiti, a domovi volontera su prekrcani, naglašava Sanja.

- Ne znamo hoće li i kada azil biti izgrađen. Udruga Ruka šapi trenutno skrbi o tridesetak maca, što je enormno velika brojka s obzirom na to da uskoro, kao i svake godine, dolazi novi val mačića, a kod nas je još uvijek puno onih za koje nitko nije pitao i sad odrastaju s nama. Smještamo ih kod privremenih udomitelja i u jedan prostor od 15 kvadrata u Šijani koji nam je Grad dao na korištenje. To je jedan maleni prostor bez vode, pa smo trenutno u pregovorima s Gradom kako bismo dobili veći prostor s vodom i više prostorija zbog potrebne karantene. Na taj bi nam se način olakšalo spašavanje, a i brojka spašenih bi se povećala, objašnjava Sanja.

Udruga Snoopy svoje štićenike također drži u privremenom skloništu, na području austro-ugarske tvrđave u Pomeru, u neposrednoj blizini gradskog odlagališta otpada Kaštijun. Broj pasa, rekli su nam, mijenja se iz dana u dan. Trenutno ih na Kaštijunu ima otprilike pedesetak, a u smještajima kod volontera još desetak.

O gradnji azila bilo je riječi i na posljednjoj prošlogodišnjoj sjednici Gradskog vijeća. Tada je SDP-ov vijećnik Danijel Ferić rekao da je IDS-u azil za životinje i davanje zemljišta udruzi Ruka šapi 2013. godine poslužilo kao jeftini predizborni trik, jer ni nakon pet godina nije započela izgradnja, a IDS se i dalje šlepa na leđima volontera.

Traže rješenje

U proračunu Grada za 2019. godinu nema izdvojenih sredstava za gradnju azila, ali postoji stavka za provođenje aktivnosti koje su namijenjene da Grad osigura provedbu hvatanja napuštenih i izgubljenih životinja, njihov smještaj u sklonište, te sakupljanje životinjskih lešina s javnih površina. Te veterinarske mjere, piše u proračunu, ugovorene su s pravnim subjektom, odnosno Veterinarskom ambulantom, koja je registrirana za pružanje usluga higijeničarske službe, te ima registriranu djelatnost skloništa za životinje. Za to je sklonište izdvojen iznos od 250 tisuća kuna, isto toliko za higijeničarske usluge, dok je za projekte, programe i aktivnosti udruga u veterinarstvu osigurano 60 tisuća kuna.

Iz Grada kažu da je na zemljištu, koje je dodijeljeno udruzi Ruka šapi, prenamjenjena čestica te je određena zdravstvena namjena u sklopu koje je moguće realizirati sklonište za životinje.

- Odlukom o donošenju izmjena i dopuna Generalnog urbanističkog plana ostvaren je osnovni preduvjet u pogledu konkretne realizacije tražene namjene. Izrađen je i idejni projekt skloništa za životinje s potrebnim pratećim sadržajima te su ishođeni posebni uvjeti građenja od mjerodavnih javnopravnih tijela. Sljedeći korak čini izrada projektne dokumentacije i ishođenje potrebnih dozvola za gradnju, napominju iz Gradskog odjela za informiranje.

U ovoj godini Grad će, kažu, sukladno proračunskim mogućnostima, pokušati pronaći rješenje za izgradnju azila, a iznos projekta procjenjuje se na nešto malo manje od sedam milijuna kuna.

(Chiara BILIĆ)

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter