(Snimila Vanesa Begić)
Kako smanjiti preklapanja kulturnih događaja, kako objediniti sva kulturna događanja unutar jedne platforme, da organizatori mogu prirediti svoje događanje bez "uletavanja" u termine ostalih događanja, a da korisnicima tih usluga sve to bude objedinjeno, jednostavno i lako za pretraživanje, prezentirano je u Coworking centru gdje je održano javno predstavljanje web-platforme za kulturna događanja Pula Events.
Riječ je o platformi koja je definirana kao ključna aktivnost u sastavu posebnog strateškog cilja Grad kulture, utvrđenog u Planu razvoja Grada Pula 2020. – 2030., kao i u Planu razvoja kulture Grada Pula 2023. – 2030.
O razlozima i svrsi pokretanja platforme govorili su pročelnica za kulturu i civilno društvo Paola Orlić, koncept vizualnog identiteta Pula Eventsa predstavio je Sean Poropat iz Studija Sonda, dok je o mogućnostima i funkcionalnostima platforme govorio Aleks Aćimović iz tvrtke Multitask.
- Učestala su nam preklapanja događanja, primjerice otvorenja izložbe ili predstave koje imaju sličnu publiku održavaju se iste večeri u isto vrijeme. To često dovodi do nezadovoljstva, kako kod organizatora, tako i kod publike, stoga smo krenuli s osmišljavanjem ove platforme za korisnike javnih potreba u kulturi grada Pule da bude bolja dostupnost informacija, koordinacija, kao i bolja vidljivost te da se preklapanja svedu na najmanju moguću mjeru. Dakako, bit će skoro nemoguće učiniti da preklapanja nikada ne bude zbog čitavog niza činjenica, ali smanjit će se maksimalno i vodit će se računa o svim programima. Oko 20. svibnja krećemo s edukacijom za korisnike, a oko 1. lipnja platforma bi trebala krenuti s radom. Nakon probnog razdoblja i uhodavanja, sve bi to trebalo biti puno jednostavnije za sve korisnike, kazala je Paola Orlić.
Sean Poropat istaknuo je da je riječ o vrlo važnom projektu, u Puli ima jako puno evenata. Krenulo se s izradom logoa, dizajnom web-platforme, a znak daje identitet prepoznatljivosti, kako navodi Poropat, sugerira ritam, redoslijed i strukturu.
- Igrom crne i bijele boje označili smo događanja, bijelom su bojom označena ona dnevna, a crnom ona večernja, fontom helvetica nastojali smo da sve bude čim jasnije, jednostavnije, a formular za upisivanje događanja odnosno za njihovo prijavljivanje, je jednostavan, kako za pristup s računala, tako i s mobitela, rekao je Poropat.
Aćimović je prikazao kako će konkretno to izgledati, filteri za prtetraživanje bit će datum, lokacija, vrsta događaja, uz podatak je li se događaj naplaćuje ili je pak besplatan, a sve je to ilustrirano jednom ili s više fotografija. Bit će potrebno unijeti sve najvažnije informacije i podatke upravo će zato biti vrlo važna edukacija za organizatore kako bi programi bili najavljeni što preciznije i konciznije.
Orlić je kazala da će svako upisano, prijavljeno događanje zatim imati odobrenje grada. Stranica još nije javno dostupna, za vizualni identitet utrošeno je oko 14.900 eura, a za web-stranicu nešto više od 13 tisuća eura, kroz dva natječaja.
Svi prijavitelji programa morat će na vrijeme prijaviti kroz tu platformu svoja zbivanja, nakon radionica bit će tu određen rok za prijave, a bit će sve u sinergiji s Turističkom zajednicom Grada Pule. Do sada su se, kako su rekli predstavljači, organizatori događanja pokušavali dogovarati putem viber grupa, Facebook stranica, no nisu svi bili vični ili skloni tome, bilo je nezadovoljstva, što bi se sada trebalo promijeniti.