zeleniji gradski prijevoz

Pulapromet pustio u rad solarnu elektranu

| Autor: Glas Istre
(Foto Pulapromet)

(Foto Pulapromet)


Javni gradski prijevoznik Pulapromet pustio je u pogon novu fotonaponsku elektranu snage 30 kW izgrađenu na krovištu svoje radione. Ova investicija predstavlja važan korak u smjeru povećanja energetske učinkovitosti i korištenja obnovljivih izvora energije, s ciljem smanjenja emisije stakleničkih plinova.

Ukupna godišnja potrošnja električne energije na lokaciji  radione iznosi 48.000 kWh, dok se godišnja proizvodnja nove elektrane procjenjuje na 35.000 kWh. Prema projekcijama, najmanje 70 % proizvedene električne energije koristit će se za potrebe objekta, dok će se preostalih 30 % isporučivati u elektroenergetsku mrežu što dovodi do uštede od 24.500 kwh godišnje. Time će se ostvariti značajna godišnja ušteda u troškovima električne energije, a projekt predstavlja važnu prekretnicu u energetskoj tranziciji tvrtke. 

U skladu s najavljenim dolaskom 12 električnih autobusa u trećem kvartalu sljedeće godine, Pulapromet intenzivno planira i izgradnju nove fotonaponske elektrane na krovu garaže ukupne površine 3.700 m², koja će imati značajno veći kapacitet proizvodnje električne energije, okvirno 900 tisuća kwh godišnje, što će dodatno smanjiti ovisnost o konvencionalnim izvorima energije.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter