(Snimila Doria Mohorović)
Nacionalna zajednica Bošnjaka Istre sinoć je u prepunoj sali hotela Park Plaza Histria svečano obilježila 30 godina svog djelovanja. Program je obuhvatio glazbene točke, kratki film koji je prikazao presjek rada zajednice kroz protekla tri desetljeća, te dodjelu zahvalnica pojedincima i institucijama koji su svih ovih godina bili uz njih.
Među brojnim uzvanicima koji su nazočili jubilarnom događaju bili su zastupnik albanske, bošnjačke, crnogorske, makedonske i slovenske nacionalne manjine Armin Hodžić, potpredsjednik Bošnjačke nacionalne zajednice Hrvatske Ermin Burzić, predsjednik Vijeća bošnjačke nacionalne manjine Istarske županije Muhamed Muratagić, glavni pulski imam Esad Jukan, istarski župan Boris Miletić, saborska zastupnica Sanja Radolović, gradonačelnik Pule Filip Zoričić, načelnik Općine Marčana Predrag Pliško, direktorica Turističke zajednice grada Pule Sanja Cinkopan Korotaj i mnogi drugi.
(Snimila Doria Mohorović)
Domaćini ove svečanosti, predsjednik Nacionalne zajednice Bošnjaka Istre Senad Pršić i tajnica Mirela Čaušević, ujedno potpredsjednica Bošnjačke nacionalne zajednice Hrvatske, istaknuli da je ovo bila prilika za zahvaliti svima koji su kroz godine podupirali rad Zajednice. Kroz Zajednicu su, kako se moglo čuti, u svih ovih 30 godina razvijali brojne programe: Festival bošnjačke kulture u Istri, koji ove godine slavi 20 godina, simpozije, okrugle stolove, izložbe, obilježavanje značajnih datuma i druge aktivnosti. Posebna zahvala išla je svima koji ih financijski podržavaju – Savjetu za nacionalne manjine RH, Istarskoj županiji, Gradu Puli, Općini Medulin, Općini Marčana i Turističkoj zajednici Grada Pule.
Prigodne riječi pismom je uputila i ambasadorica Bosne i Hercegovine u Republici Hrvatskoj, Elma Kovačević-Bajtal:
- Već tri desetljeća, pod vašim predanim vodstvom i uz doprinos brojnih članova, Nacionalna zajednica Bošnjaka Istre predstavlja snažan oslonac u očuvanju i promociji bošnjačke kulture, jezika, vjere i tradicije. Zahvaljujući vašem zalaganju, postali ste uzor djelovanja manjinske zajednice koja čuva svoj identitet i doprinosi razvoju šire društvene zajednice, poručila je ambasadorica.
Zahvalnica Glasu Istre (Snimila Doria Mohorović)
Istaknuvši značaj ovog jubileja, predsjednik Zajednice Senad Pršić prisjetio se početaka:
- U teškim ratnim vremenima, u prvoj polovini 1993. godine, skupina Bošnjaka iz Pule pokrenula je inicijativu za osnivanje Zajednice. Koliko je poznato, to je bio prvi pokušaj organiziranja bošnjačko-muslimanske zajednice ovog tipa u Republici Hrvatskoj. Od početka smo bili zamišljeni kao nestranačka, građanska udruga s ciljem zaštite i promocije nacionalnog identiteta, kulture, tradicije i običaja te suradnje s drugim narodima i manjinama Istre. Zahvaljujem se svima na nesebičnom doprinosu i suradnji u svim ovim godinama. Sve lijepe trenutke koje smo zajedno prošli neka nam budu motivacija da nastavimo raditi s ljubavlju i entuzijazmom, kazao je Pršić.
Saborska zastupnica Sanja Radolović kazala je da je 30. obljetnica rezultat truda i rada vrijednih pojedinaca.
- Istra je tolerantna, Istra je uvijek bila poznata po kulturi dijaloga, po kulturi uvažavanju svih nacionalnih manjina. Mislim da i dalje trebamo graditi takve mostove, biti primjer svim našim mlađim generacijama, rekla je Radolović otkrivši pritom i da je veliki ljubitelj bosanske kuhinje.
-Mislim da bih sirnicu mogla jesti za doručak, ručak i večeru. I još se uvijek trudim govoriti sirnica, a ne burek sa sirom, našalila se Radolović.
(Snimila Doria Mohorović)
Župan Istarske županije Boris Miletić podsjetio je na vrijednosti istarskog načina života.
- Lijepo je imati naše nacionalne zajednice gdje možemo mnogima biti primjer zajedničkog života. U Istri se ljude gleda u oči - čovjek ili je čovjek ili nije, bez obzira na vjeru, porijeklo ili bilo koje drugo obilježje. I zato smo otvoreni i zato ljudi dolaze živjeti u Istru. Ne samo zato što imamo lijepo sunce i more, ne samo zato što smo razvijeni, već prvenstveno jer je naš način života opće prihvaćen. Ponosan sam župan Istarske županije, a posebno sam bio ponosan 2012. kad je mala Pula potpisala povelju o bratimljenju s glavnim gradom BiH - Sarajevom, rekao je Miletić.
Pulski gradonačelnik Filip Zoričić priključio se lijepim željama povodom značajnog jubileja.
- Bosna ponosna. Bosna je posebna zemlja, jer ima toliko mostova – mostova koji spajaju. Mostove između ljudi, duša i srca. Srušene mostove treba obnavljati, a to je naš zajednički zadatak. Drago mi je da u ovom suživotu, sa svim manama i vrlinama, živimo zajedno, kazao je Zoričić.
(Snimila Doria Mohorović)
Program je dodatno obogaćen nastupom mladog pulskog zbora "Istarske gondže" pod vodstvom Ane Orsag te glazbenim nastupom harmonikaša oca i sina, Demira i Ishara Krupića iz Sanskog Mosta. O važnosti događaja potvrđuje i to što je na svečanost u Pulu stigla gošća iz Ključa.
Večer je, nakon prigodnog domjenka i bosanskih specijaliteta, završila uz puno emocija, ponosa i nade da će zajednica i dalje biti snažan nositelj kulturnog identiteta Bošnjaka u Istri.