(Snimio Zoran Oljača)
Grad Pula i Pula Herculanea, u suradnji s dr. sc. Nediljkom Landekom i Udrugom pčelara Pula, organizirali su edukativno predavanje za Eko škole grada Pule na temu "Pčelinja paša i spašavanje oprašivača u urbanim sredinama".
Današnje predavanje održano je u dvorani Osnovne škole Giuseppina Martinuzzi. Cilj ovog predavanja je osvijestiti učenike o ključnoj ulozi oprašivača u ekosustavu te kako se kroz jednostavne promjene u održavanju zelenih površina – smanjenje upotrebe kemijskih pesticida, prilagodbu načina i učestalosti košnje – gradovi mogu pretvoriti u zelene oaze koje podržavaju opstanak divljih oprašivača. Ovo predavanje ujedno je i uvod u organiziranu proljetnu akciju pčelinje paše, koju će Pula Herculanea provoditi u suradnji s Udrugom pčelara Pula.
Pula ovih dana postaje epicentar ekološke edukacije i zaštite oprašivača kroz projekt koji će se odvijati u nekoliko faza. Prvi koraci uključuju edukativne aktivnosti u eko školama te među mladim nogometašima NK Istre (U12, U13 i U14), dok nas završno događanje očekuje 24. ožujka u popodnevnim satima. Tada će ugledni stručnjaci Korado Korlević i Nediljko Landeka zajednički predstaviti važnost ovog projekta i podsjetiti javnost na ključnu ulogu oprašivača u očuvanju ekosustava.
"Pčele nisu samo vrijedni radnici prirode – one su osnova života na Zemlji. Bez njih nema oprašivanja, nema plodova, nema hrane, a samim time ni nas. Naša je odgovornost zaštititi ih i osigurati im sigurno okruženje." - ističe dr. sc. Nediljko Landeka.
(Snimio Zoran Oljača)
Ovo inspirativno predavanje ujedno je uvod u proljetnu akciju "Pčelinje paše", koju Pula Herculanea provodi u suradnji s Udrugom pčelara Pula. Cilj projekta je potaknuti građane i učenike na promjene u održavanju zelenih površina – smanjenje upotrebe pesticida te prilagodbu košnje – kako bi naši gradovi postali utočišta za divlje oprašivače.
Lokacije "Pčelinje paše" bit će označene prepoznatljivim žutim tablama s informativnim i edukativnim sadržajem, a svaka škola uključena u projekt dobit će svoju lokaciju na "kumstvo", što će učenicima omogućiti praćenje pozitivnih promjena u prirodi.
Pulske pčelinje paše bit će vidljive i na Katastru Pula Herculanee prije početka intenzivne košnje, čime dodatno naglašavamo važnost očuvanja prostora pogodnih za oprašivače. Održavanje i obnavljanje njihovih staništa u urbanim i poljoprivrednim sredinama, promicanje biološke kontrole štetnika i odgovornije upravljanje zelenim površinama ključni su koraci u zaštiti ovih nezamjenjivih saveznika prirode.
Organizatori pozivaju sve građane da se pridruže ovoj inicijativi, sudjeluju u događanjima i zajedno s njima stvore grad koji podržava život i održiv suživot s prirodom!