(Foto: Udruga Pank)
Međunarodni dan žena obilježava se 8. ožujka svake godine, a simbolizira borbu za ravnopravnost i jednaka prava žena diljem svijeta, ali i odaje priznanje njihovim postignućima u svim sferama društva.
Iako su žene izborile mnoga prava, i danas se suočavaju s brojnim izazovima, od rodne neravnopravnosti na radnom mjestu do problema nasilja i ograničenog pristupa ključnim resursima. Koliko god se svijet promijenio, borba za istinsku ravnopravnost i dalje traje.
Međunarodni dan žena, ili popularnije Osmi mart, obilježava se diljem svijeta, pa tako i u Hrvatskoj, i to različitim događanjima posvećenima borbi za ravnopravnost i pravima žena. Ni Pula neće biti iznimka. Ove godine Klub & knjižara Giardini 2, udruge Proces i PANK te Pulska mreža studenata udružili su snage s brojnim pojedincima i inicijativama kako bi zajednički organizirali Marš za Osmi mart. Tako će se danas, 8. ožujka, okupiti na pulskoj Portarati u 18 sati.
(Foto: Udruga Pank)
I ranijih je godina udruga PANK organizirala marševe na ovaj dan. Kažu da su odazivi svake godine bili vrlo dobri te da i ove godine očekuju puno ljudi i da će prosvjedovati dok ne budu sigurne da živimo u ravnopravnom društvu. Naglasili su i da su upravo muškarci ključni saveznici u borbi za ženska prava jer rodna ravnopravnost nije samo pitanje žena već »društveno pitanje koje se tiče svih«.
»Svijet bez rodne diskriminacije bolji je i pravedniji za sve, a uključivanje muškaraca u tu borbu doprinosi bržim i održivim promjenama. Da bismo ih više uključili, važno je educirati ih o nejednakostima, poticati ih na kritičko preispitivanje rodnih uloga te ih ohrabrivati da zauzmu stav protiv nasilja i seksizma. Također, važno je da aktivno slušaju žene, podržavaju ih u svakodnevnim situacijama i koriste svoj glas kako bi zagovarali promjene, bilo u obitelji, na radnom mjestu ili u javnom prostoru«, kazali su iz Udruge.
Kao najveće probleme s kojima se žene u Puli i Hrvatskoj suočavaju su, kažu iz Udruge, nasilje nad ženama, ekonomska nejednakost, nejednake prilike na tržištu rada i društvene norme koje još uvijek ograničavaju njihovu slobodu i sigurnost.
Kažu da je obilježavanje Osmog marta važno jer podsjeća da borba za prava žena nije završena, već da ona traje svaki dan. Ističu da ovaj dan simbolizira otpor, solidarnost i zajedništvo žena u borbi za ravnopravnost i dostojanstvo.
»U društvu gdje žene još uvijek moraju raditi više da bi dobile jednako, gdje strahuju za svoju sigurnost i gdje su njihova tijela često tema političkih odluka, 8. mart je prilika da podignemo glas i pokažemo da nećemo odustati. Ovogodišnji marš pod sloganom »Sestrinstvo i jedinstvo« podsjeća nas da smo zajedno jače i da samo solidarnošću možemo mijenjati društvo?», poručili su iz Udruge PANK.
Helena Vodopija (Snimio Manuel Angelini)
Program povodom Osmog marta u Klubu & knjižari Giardini 2 započeo je već u srijedu radionicom izrade transparenata, dok su jučer navečer ugostili jednu od najistaknutijih figura feminističkog i književnog kruga Slavenku Drakulić. Voditeljica Knjižare Kluba Giardini Helena Vodopija kaže kako oni borbu za prava žena smatraju iznimno važnom te ju promatraju u njezinoj punoj širini jer se, kako je kazala, borba za prava žena ne odnosi samo na žene, već obuhvaća sve žrtve suvremenog sustava vrijednosti utemeljenog na nasilju, dehumanizaciji i strahu te poručila »Dosta nam je tišine - vrijeme je da progovorimo«.
- Govorimo o pravu na ginekološku skrb, pravu na pobačaj, postporođajnoj njezi - stvarima koje bi trebale biti zajamčene, ali koje u praksi tisuće žena u Hrvatskoj ne mogu ostvariti. Mnoge su prisiljene prelaziti granice kako bi obavile osnovne medicinske zahvate. Sve je to posljedica političke klime koja podilazi konzervativnim opcijama koje sustavno ograničavaju ženska prava, kaže Vodopija.
Na Sveučilištu Jurja Dobrile u Puli djeluje Pulska mreža studenata koja će ove godine sudjelovati u organizaciji Marša. Katarina Lucić, studentica povijesti te hrvatskog jezika i književnosti, članica je Upravnog odbora Pulske mreže studenata.
Katarina Lucić (Snimila Matea Čelebija)
- Osobno smatram da je marš hvalevrijedna inicijativa i rado sam mu se priključila jer vjerujem da žene u današnjem društvu još uvijek nailaze na brojne prepreke. Nevjerojatno je da u 21. stoljeću, u 2025. godini, na trgovima Hrvatske svjedočimo prizorima muškaraca koji mole da bi postali ‘duhovni autoriteti’ u kući i zahtijevaju da se žene ‘čednije’ oblače. Istodobno, žrtve silovanja i dalje se optužuje da su same izazvale napad jer su bile, primjerice, ‘neprimjereno’ odjevene.
Takav način razmišljanja u današnje vrijeme jednostavno je apsurdan. Naša borba je borba za sigurnost i ravnopravnost u društvu. Jednog dana, kada budem radila, želim biti zaštićena i pravedno plaćena za svoj rad. Ne želim da mi na razgovoru za posao prvo pitanje bude planiram li imati djecu i kada. I mi studenti smo dio ovog društva i želimo ukazati na brojne nepravilnosti koje se u njemu događaju, zaključila je Lucić.
Udruga Proces se prije dvije godine priključila u organizaciju Marša za prava žena, a kažu da je, s obzirom na to da se udruga bavi borbom za prava LGBTIQ+ osoba, bilo prirodno priključiti se i ove godine.
- Glavni razlog zašto se udruga Proces priključila organizaciji i ovogodišnjeg Marša je ta da vjerujemo da ni jedna borba za prava koju vode određene skupine, žene, LGBTIQ+ zajednica, profesori, nije samostalna i odvojiva od drugih. Ako se borite za svoja prava, ne možete ne podržavati i boriti se za tuđa prava jer vas ne dotiču, i nije direktno vaša borba. Ako želimo živjeti u ravnopravnijem i jednakijem društvu, moramo se podržavati međusobno i boriti zajedno, kazala je Ana Bačić iz udruge Proces.
Ana Bačić (Snimila Andrea Vidović)
I oni ističu da su žene i dalje potplaćene za iste poslove koje rade i muškarci, da je zbog spolne diskriminacije puno manje žena na vodećim pozicijama u tvrtkama, da se u domaćinstvu od žene i dalje očekuje da ona gotovo isključivo brine o domu i djeci te da se žene žrtve nasilja dodatno viktimizira pravdajući počinitelja.
- Želim živjeti u društvu u kojem me nije strah, u kojem nisam podcijenjena jer sam žena, u kojem ću biti prihvaćena, u kojem ja odlučujem o svom tijelu, u kojem neću biti izložena nasilju i seksizmu i u kojem ću biti plaćena ravnopravno za svoj rad. Zato smatram da je obilježavanje Osmog marta iznimno važno kako bi se čuli naši zahtjevi i naše poruke, bar taj jedan dan u godini, iako se borba za naša prava i bolje društvo održava svakodnevno, kazala je Ana Bačić.
U Hrvatskoj, prema podacima Višnje Ljubičić, pravobraniteljice za ravnopravnost spolova, svakih 15 minuta jedna žena bude izložena nasilju. Podaci Europske unije za 2020. godinu pokazali su da zaposlene žene u EU-u u prosjeku zarađuju 12,7 posto manje po satu nego muškarci, što ukazuje na dugotrajan problem rodnog jaza u plaćama. U Hrvatskoj su plaće žena u porastu, no ne jednako u svim sektorima. Prema podacima Državnog zavoda za statistiku, prosječna mjesečna isplaćena neto plaća u pravnim osobama u trećem tromjesečju 2024. iznosila je 1.294 eura za žene, dok su muškarci u prosjeku zarađivali 1.343 eura