(Press)
Pulska poduzetnica Lorena Boljunčić najavila je danas u Kući istarskog maslinovog ulja u Puli svoju utrku za gradonačelnicu Pule na predstojećim lokalnim izborima. Boljunčić je u kratkim crtama najavila glavne točke svog izbornog programa, a one se prije svega odnose na drugačije upravljanje gradom koje će omogućiti realizaciju niza projekata koji stoje već godinama u ladicama gradske uprave.
Osvrnula se na glavne probleme s kojima se Pula susreće kroz zadnja tri gradonačelnička mandata, od kojih niti jedan nije do kraja riješen: oživljavanje i obnova starogradske jezgre, rješenje parkiranja u gradu, uređenje Giardina, Kandlerove i Rive, gradnja POS stanova, izgradnja sportske infrastrukture, projekt parka Pragrande i drugi. Istaknula je da se već godinama izrađuju idejni projekti koji na kraju nikada ne dožive realizaciju te da nema cjelovite strategije kako riješiti glavne probleme u najvećem istarskom gradu.
- Ne znamo pripremiti projekte! Naručimo idejno rješenje, crtež, jer to je lako, a ne provjerimo prije čije je zemljište, šta se na njemu može raditi. I onda na kraju mandata saznamo da se ništa neće realizirati! To su nevjerojatne greške koje nam se stalno ponavljaju. Ne mislimo dugoročno nego kratkoročno – da je svaka gradska uprava napravila jedan dio, koliko bi toga napravili nakon 10 godina!
Mi radimo stvari stalno ispočetka - svaki gradonačelnik kreće na nove projekte, a kad shvati da su kompleksni, od njih odustane i krene raditi ono što je jednostavno i brzo vidljivo. Moramo naučiti raditi u fazama, nismo Rockefelleri da možemo svake godine na jedan projekt potrošiti 20 milijuna eura. Trebamo koristiti i javno-privatna partnerstva, a ne se bojati privatnog sektora, smatra Boljunčić. Ističe da joj je želja da Pula oživi po uzoru na druge povijesne gradove kao što su Ljubljana ili Trst.
- Moramo poboljšati javni prijevoz, napraviti javne garaže, mijenjati sadržaj u gradu i konačno krenuti u obnovu ulica i trgova. Naša djeca trebaju sportsku i kulturnu infrastrukturu. Želim krenuti u ozbiljniju izgradnju gradskih stanova za najam kako bi zadržali mlade obitelji i radne ljude i kako bi zaustavili odljev stanovnika, jer nas je u Puli sve manje.
Treba ubrzati rad na projektima i potrebama mjesnih odbora, i pametnije planirati kvartove, paziti na zelene površine i nove javne prostore kao što su vrtići i škole smatra Boljunčić. Nadalje, želi biti podrška poduzetnicima.
- U Puli radi 6.000 tvrtki i obrta koji ukupno zapošljavaju preko 15 tisuća ljudi. Razumijem ih, jer sam jedna od njih. Želim im biti podrška, slušati ih, poticati da se razvijaju i da otvaraju nova radna mjesta. Želim isto tako da stavimo u funkciju naše tvrđave, da nađemo model za obnovu naših austrougarskih vila. I na kraju, želim izgraditi kvalitetne odnose među zaposlenicima gradske uprave.
Kada vam se u kratko vrijeme izmijeni četvrtina zaposlenika, to je katastrofa za sustav. I na tome ću ozbiljno raditi. Sve što budemo radili, radit ćemo transparentno, da se zna u kojoj je fazi projekt, ako smo zapeli zašto se to desilo i koje su onda odluke donesene, zaključila je Boljunčić.
- Iza mene je puno godina iskustva. Studirala sam u Zagrebu, povijest umjetnosti, a magistrirala na Ekonomskom fakultetu u Zagrebu. Cijeli svoj život radim u privatnom sektoru. Gotovo 10 godina radila sam u Zagrebu u telekom industriji, u tvrtkama Tele2 i Hrvatskom Telekomu gdje sam vodila sam odjel za prepaid korisnike koji je tada imao milijun korisnika. Međutim, kao obitelj smo se željeli vratiti kući, u Pulu, suprug je isto Puležan.
Tada smo već imali dvoje male djece za koje sam željela da odrastaju u jednoj zdravoj okolini blizu svojih nonića. I tako od 2013. godine uspješno vodim vlastitu tvrtku. Prvi projekt koji sam pokrenula je Pula City Tour, crveni autobus na kat. Imali smo koncesiju na 10 godina koju smo svake godine uredno plaćali i koja je istekla, a nismo dalje nastavili jer je gradska uprava smatrala da gradu ta usluga više nije potrebna, kazala je Boljunčić.
Godine 2017. otvara Kuću istarskog maslinovog ulja koji je do sada posjetilo gotovo 100.000 ljudi. U tom je razdoblju za svoj rad dobila više nagrada, a 2021. godine proglašena je mikro poduzetnicom godine u Hrvatskoj.
- Zbog svega toga smatram da imam puno znanja i iskustva za vođenje jednog kompleksnog grada kao što je to Grad Pula. Kao građanka, poduzetnica, ali i kao povjesničarka umjetnosti, promatram već dugo naš grad. U Puli se već dugi niz godina radi parcijalno, bez šire slike, bez vizije. Povijesni dio grada nam je zapušten i ne koristi građanima. Prometne gužve i problem parkiranja ne rješava se već cijelo desetljeće. Namjeravam to riješiti. Treba raditi drukčije, cjelovito.
Udahnut ćemo novi život našem gradu, da to bude grad naše povijesti, ali i moderan, funkcionalan grad za građane, kazala je dalje Boljunčić. Dodala je da se o brojnim projektima kao što je gradnja garažne kuće, uređenje Kandlerove ulice, Giardina, Rive, Patinaggia, Vallelunge govori već godinama, a zapravo se ništa nije u realnosti dogodilo.