Peđa Grbin, predsjednik SDP-a (snimio Danilo MEMEDOVIĆ)
Predsjednik SDP-a Peđa Grbin danas je iz Pule poručio da SDP želi svoj djeci u Hrvatskoj omogućiti besplatne vrtiće. Osim da je takvo što moguće, on smatra i da je to pošteno prema djeci, roditeljima, a posebno majkama.
"Vrtići trebaju biti dostupni svakom djetetu, bez obzira na njegovu socijalnu i ekonomsku situaciju ili mjestu u kojem živi. Vrtići omogućuju sigurnost i smanjivanje socijalne nejednakosti te djeci pružaju više od obrazovanja: obroke, igračke, prijatelje i odrasle kojima se mogu s povjerenjem obratiti.
Mogućnost odlaska u vrtić osigurat će i bolji uspjeh djece u školi", kaže Grbin. Dodaje da je uvođenje besplatnih vrtića korisno za roditelje jer im se olakšava ekonomsko opterećenje podizanja djece, pomaže ravnopravnosti jer, ističe Grbin, povećanjem broja vrtića i otklanjanjem financijskog tereta ženama se olakšava rad i izgradnju karijere, te je pametno za zajednicu jer je ulaganje u djecu jedina prava demografska mjera.
Snimio Danilo MEMEDOVIĆ
Upozorio je također da Hrvatska ima jednu od najnižih stopa pohađanja vrtića u Europskoj Uniji. Istovremeno, ima snažan pad nataliteta (2013. oko 40.000, a 2022. tek 34.000 rođene djece). Zato je ulaganje u besplatne vrtiće i povećanje kapaciteta u vrtićima nužno, smatra šef SDP-a.
U SDP-u su svjesni problema nedostatka mjesta u vrtićima, kao i manjka odgojitelja. Ističu da je izgradnja novih i proširenje postojećih kapaciteta dugotrajan proces na kojem treba početi raditi odmah.
Grbin je naveo da će to ostvariti prvenstveno povećanjem izdvajanja - na način da se država uključi u financiranje vrtića, ali da upravljanje i dalje ostane na lokalnoj zajednici koja najbolje poznaje i prepoznaje potrebe svoje sredine. Država bi godišnje utvrđivala prosječnu ekonomsku cijenu vrtića (danas bi to iznosilo otprilike 350 eura po djetetu) i od toga preuzela pola iznosa (trenutno oko 175 eura po djetetu), čime bi prestala potreba za daljnjom participacijom roditelja u javnim vrtićima, a u sustavu bi se osigurala i dodatna sredstva za povećanje plaća odgojitelja, podizanje standarda i gradnju novih vrtića.
Napomenuo je i da bi ukupan trošak takve mjere za državni proračun iznosio otprilike 300 milijuna eura, što je oko jedan posto proračuna i s obzirom na današnje prihode potpuno je ostvarivo. Naveo je da je, između ostalog, potrebno propisati jasne, transparentne i ne diskriminatorne kriterije upisa u vrtiće, osigurati poštivanja pedagoškog standarda u cijeloj Hrvatskoj, kao i sustavno raditi s djecom s razvojnim teškoćama.
Snimio Danilo MEMEDOVIĆ
"To je mjera koja bi državu, odnosno proračun, koštala 300 milijuna eura godišnje. I s time možemo ostvariti da svako dijete ide u vrtić, a da njegovi roditelji ne moraju plaćati nikakve participacije. Ali isto tako, iz tog novca osigurat ćemo sredstva za izgradnju daljnjih vrtića. Na primjeru Pule možemo vidjeti kako bi to izgledalo. Umjesto 90 eura koliko danas roditelji plaćaju za djecu koja idu u vrtiće, roditelji ne bi morali plaćati ništa. A gradu bi bila osigurana daljnja sredstva koja bi omogućila da se u jednom četverogodišnjem razdoblju može izgraditi, ovisno o uspješnosti lokalne samouprave, od 100 do 200 novih mjesta.
I to je naprosto dobra mjera, mjera koja je korisna za roditelje, jer će im omogućiti da u ovim vremenima inflacije izdvajaju manje, ali isto tako i demografska mjera jer moramo znati da je u 10 godina broj djece koja se rađa pao s nešto iznad 40.000 djece koliko je bilo u 2013. na 34.000 koliko je rođeno u Hrvatskoj prošle godine. Mi kao društvo, nažalost, izumiremo, i ako se nećemo trgnuti i nešto napraviti da to promijenimo, onda je pitanje koliko će nas biti na popisu 2031., 41., a za 51. ne usudim se niti razmišljati", zaključuje Grbin.
Na upit novinara hoće li predsjedništvo SDP-a donijeti odluku o koaliciji sa strankom Možemo!, Grbin je odgovorio da je od stranke dobio mandat za pregovaranje, te da je sada na drugoj strani da odluči hoće li u tim pregovorima aktivno sudjelovati. "Ako druga strana odluči da ulazi u pregovore, što se nas tiče mi možemo započeti i danas", poručuje Grbin.