nejednaki iznosi

Od početka rujna pulski privatni vrtići najavili enormno poskupljenje za roditelje

| Autor: Jelena MILOVIĆ
Ilustracija (Snimio Milivoj Mijošek)

Ilustracija (Snimio Milivoj Mijošek)


Od 01. rujna ove godine cijena usluge u privatnim vrtićima u Puli osjetno će porasti za roditelje, a to bi moglo biti i do 200 eura povećanja, najavili su iz Udruge privatnih vrtića Istarske županije, slijedom razloga koji su ih na to nagnali, rečeno je između ostalog danas na prezentaciji analize ekonomske cijene i sufinanciranja privatnih i gradskih predškolskih ustanova, koju su upriličili na tiskovnoj konferenciji u MO Nova Veruda.

Na konferenciji su govorili predsjednica Udruge Lorena Banko-Veličković, dopredsjednica Udruge Elena Tanković-Varga, te odvjetnik Mladen Pavičević, a konferenciji su nazočili članovi Udruge - ravnatelji privatnih vrtića i roditelji djece koja ih pohađaju. Iz Grada tu su bile zamjenica gradonačelnika Ivona Močenić I pročelnica Ivana Sokolov.

ggElena Tanković - Varga, Lorena Banko - Veličković i Mladen Pavičević

Navode kako su od Grada tražili da im dostave izračune ekonomske cijene gradskih vrtića, ali je nisu uspjeli dobiti. "Odlučili smo se sami napraviti kalkulaciju, za proteklu 2022. i ovu 2023. godinu", rekli su danas. Naime, koristeći vlastite snage unutar Udruge i uspoređujući ekonomsku cijenu, što je i puna cijena usluge predškolskog odgoja i obrazovanja po djetetu, sufinanciranje, što je dio koji plaća grad ili općina te udio roditelja, što je dio koji plaća roditelj, (a koji je razlika ekonomske, pune cijene i sufinanciranja), i koji je za roditelje trenutno istovjetan neovisno o tome koji vrtić; privatni ili društveni, dijete pohađa, došli su do brojki koje se međusobno podosta razlikuju. Primjerice, naveli su, Grad je protekle godine sufinancirao dijete u privatnom vrtiću u iznosu od 1.125 kuna, dok je za dijete u gradskom vrtiću taj iznos u prosjeku bio 2.680,96 kuna Prema njihovim izračunima prosječna ekonomska cijena gradskih vrtića iznosila je tada 3.370,96 kuna ili 447,35 eura, dok je u 2023. godini taj iznos 3.655, 05 kuna ili 485,05 eura, a sufinanciranje Grada 393,47 eura. Istovremeno sufinanciranja za dijete u privatnom vrtiću ove je godine 1.450 kuna, preračunato u eure.

U postocima, djeca koja pohađaju privatne vrtiće čine udio od 43 posto ukupnog broja djece koja pohađaju pulske vrtiće. Osim toga naveli su i razliku u plaćama djelatnika u vrtićima, ovisno o tome rade li u gradskim ili privatnim, a koja se u neto iznosu u njihovim tablicama razlikuje s preko 150 eura u korist gradskih vrtića.

Cilj im je, istaknuli su, izjednačiti sufinanciranje predškolske djece, poboljšati materijalne i didaktičke uvjete u privatnim uvjetima, povećati osobne dohotke i ostala materijalna prava djelatnika, biti u skladu s brojem djece u skupini (DPS-om) te definirati zasebnu ekonomsku cijenu za vrtićko i jasličko dijete.

- Zbog nemogućnosti rada pod navedenim uvjetima članovi Udruge privatnih vrtića donijeli su odluku da od 01. rujna 2023. godine podižu ekonomsku cijenu i to za vrtić po djetetu sa sadašnjih 284,03 eura na 433 eura, dok će ta cijena za dijete u jaslicama s dosadašnjih 284,03 eura porasti na novu cijenu od 510 eura.

Na navedeno je reagirala pročelnica Ivana Sokolov. "Unazad godinu dana sufinanciranje je povećano za 400 kuna, prije, u svim prethodnim godinama i u vrijeme prijašnje vlasti za 0 kuna. Ne mozete reći da nismo imali suradnju. Čini se da ste nas na neki način preduhitrili s izračunima, jer smo mi angažirali nezavisne stručnjake i uskoro ćemo iznijeti svoje podatke i analizu; ekonomsku cijenu gradskih vrtića, rekla je Sokolov i komentirala kako su podaci poprilično pojednostavljeni te da u svojim tablicama nisu naveli djecu koja, primjerice, nisu subvencionirana. "Samo su četiri vrtića dostavili podatke koje smo tražili s FINE. Od početnih 900 kuna do 1450 kuna pratio se porast troškova života", između ostalog navela je pročelnica Sokolov. Odgovoreno joj je da su svi podaci, sem godišnjeg izvješća, dostavljeni Gradu, na što je ponovo spomenula podatke s FINE koje su tražili.

- Ovo jest jedan oblik pritiska na Grad, a ovaj Grad želi suradnju i nadam se da ćemo, nakon što i mi donesemo svoju analizu usporediti brojke i iznaći rješenje, jer smo u ovome zajedno, navela je pritom Močenić.

"Nova vlast je donijela neke dobre stvari i promjene, ali nikome nije u cilju inzistiranje na suprotstavljenim stranama, nego na dobrobit djece", ustvrdila je jedna od nazočnih ravnateljica. Međutim, ne bude li se našao zajednički jezik po ovom pitanju, najveći problem ovo bi povećanje cijena moglo predstavljati upravo roditeljima, koji su i na ovom skupu izrazili svoje nezadovoljstvo i bojazan da bi ih usluga mogla iznimno koštati, a time i prisliti na neke druge poteze.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter