Bio je to audiovizualni spektakl na Kaštelu pred ispunjenim tribinama, koji se odvijao na pozornici, u njezinoj pozadini i na velikom ekranu na zgradi Arheološkog muzeja. Suprotno najavama, na otvaranje na koncu ipak nije došao premijer Andrej Plenković, kojeg je predstavljala ministrica kulture Nina Obuljen Koržinek
Toliko očekivano i spominjano otvaranje obnovljenog i rekonstruiranog Malog rimskog kazališta napokon se dogodilo večeras uz veliku ceremoniju, i to na Dan grada Pule svečanim programom koji je pokazao velebnost i značaj ovog kulturnog spomenika na najbolji mogući način.
Bio je to audiovizualni spektakl na Kaštelu pred ispunjenim tribinama, koji se odvijao na pozornici, u njezinoj pozadini i na velikom ekranu na zgradi Arheološkog muzeja. Suprotno najavama, na otvaranje na koncu ipak nije došao premijer Andrej Plenković, kojeg je predstavljala ministrica kulture Nina Obuljen Koržinek.
Program su vodili Šandor Slacki i Jelena Vitasović, a sudjelovali su i neki više ili manje poznati Puljani poput Mirka Mocka koji je glumio Cezara. Bila je to promenada ljudi, gladijatora, vojnika, cirkusanata, statista u kostimima i drugih izvođača.
Darko Komšo, ravnatelj Arheološkog muzeja Istre, koji upravlja MLK-om, rekao je da se sretan što su jedan od najvažnijih antičkih spomenika u Hrvatskoj vratili njegovoj svrsi.
Gradonačelnik Pule Filip Zoričić napomenuo je da je Pula najprije kulturni, a potom i svjetski grad, a ministrica Obuljen Koržinek da je ovo kazalište "malo" samo zato što se nalazi nedaleko velebne Arene, ali je kao jedino rimsko kazalište na teritoriju Hrvatske od velike vrijednosti.
"To je najveće pojedinačno ulaganje u kulturnu baštinu u mandatu naše vlade", rekla je ministrica.
U prvom stoljeću naše ere, Malo rimsko kazalište služilo je kulturnim potrebama tadašnjeg stanovništva Pule. Primalo je između 3.000 i 5.000 ljudi, a u obnovljenu verziju danas, u skladu s modernim standardima sigurnosti, stane oko 1.250 osoba. Kazalište se i u moderna vremena koristilo, poput obližnje Arene, ali je dotrajalost zahtijevala sveukupnu obnovu, do koje je na koncu došlo.
Kao i nekad u antičko doba, Malo rimsko kazalište bit će medij za susrete publike i umjetnika, različitih izvođača scenske umjetnosti i njezinih poklonika. Nakon gotovo dva desetljeća zapuštenosti ono je obnovljeno, kako je više puta istaknuto, kontrastnom metodom, upotrebom čelika i bijelog betona, pri čemu je iznimna pažnja posvećena tome da temelji nove konstrukcije nigdje ne dodiruju niti ugrožavaju rimske ostatke građevine.
Uz pirotehničke efekte, fanfare, glazbu i iznimno, svečano raspoloženje, program je počeo uz hommage poznatom pulskom opernom skladatelju, maestru Antoniu Smaregli, koji je rođen baš na Dan grada Pule. Akademski mješoviti zbor Muzičke akademije Sveučilišta Jurja Dobrile u Puli pod dirigentskom palicom maestra Domenika Briškog izveo je Smareglinu skladbu "Salve Regina".
- Večeras svjedočimo trenutku u kojem Malo rimsko kazalište više ne predstavlja samo najznačajniji antički spomenik velikih trenutaka gradske prošlosti, nego postaje mjesto generiranja kulturne i umjetničke budućnosti grada Pule. Danas obilježavamo i čestitamo Dan grada Pule. Svojom nazočnošću večerašnju svečanost uveličali su i brojni uglednici, gosti i prijatelji grada Pule.
Od 19. stoljeća, kada su prva arheološka iskapanja na svjetlo dana donijela jedan od ulaza u kazalište, preko 20. stoljeća u kojem se nastavilo s istraživanjima, čišćenjima, konzerviranjem i rekonstrukcijama - kulturno-povijesni značaj Malog rimskog kazališta ne prestaje rasti, a večeras, zahvaljujući nevjerojatnom prizoru punog gledališta, možemo reći da je dostigao svoj vrhunac, kazali su voditelji programa.
Nastupili su i harfistica Veronika Ćiković, mezzosopranistica Martina Menegoni i tenor Josip Krajačić. Kroz pulsku povijest, uz splet pjesničkih stihova, mitova, legendi i specijalnih efekata, u simbiozi s ovom novootvorenom pozornicom, nazočne vodili i glumci Petra B. Blašković, Luka Mihovilović i Rade Radolović, svi rođeni Puljani s respektabilnom karijerom.
Nadahnuti pijanist Matej Meštrović i bubnjar i udaraljkaš Borna Šercar, te zatim operna pjevačica Josipa Bilić uz dvije plesačice - Ivonu i Gaiu - nastavili su u nastavku otkrivati čaroliju ovog kazališta koje će kroz naredne tjedne i mjesece, a potom i godine, ugošćavati bogat i raznolik program.