FESTIVAL ZNANOST

U Puli održana manifestacija "Mi smo prijatelji mora – We are friends od the SEA" - O važnosti zaštite Jadranskog mora najmlađi educirani kroz interaktivne radionice

Mališane se kroz radionice nastojalo osvijestiti o štetnim ljudskim utjecajima na more. Djeca su mikroskopom promatrala mikroplastiku, ali i upoznala brojna svojstva morske vode te imala priliku saznati sve o utjecaju otpada na delfine i kornjače. Kroz radionice i pokazne eksperimente djecu su vodili predstavnici tvrtke Tinker LAB, Nutty Scientist te profesori i studenti s Fakulteta prirodnih znanosti Sveučilišta Jurja Dobrile u Puli

| Autor: Helena Mostarkić Gobbo
Festival znanosti

Festival znanosti


"Mi smo prijatelji mora – We are friends od the SEA" naziv je manifestacije u sklopu Festivala znanosti koja je jučer održana u Puli. Cilj ove manifestacije, koja je sastavni dio aktivnosti u sklopu projekta HATCH (INTERREG Italija - Hrvatska), jest značaj zaštite Jadranskog mora približiti najmlađima, ali i svekolikoj javnosti. Organizator događaja, a ujedno i potpisnik povelje "Prijatelj mora" je Istarsko veleučilište.

Na početku programa okupljenima su se obratili dekan Veleučilišta Daglas Koraca te voditeljica projekta i Centra za istraživanje METRIS pri Istarskom veleučilištu Vedrana Špada koja je djeci podijelila bedževe projekta s oznakom "Ja sam prijatelj mora". 

Priroda i društvo 

Tema ovogodišnjeg Festivala znanosti je Priroda i društvo, a program "Mi smo prijatelji mora – We are friends od the SEA", kao njegov dio, prezentiran je kroz predstavljanje projekta HATCH, stručno predavanje, znanstvenu predstavu te tri interaktivne znanstvene radionice na temu mora. Tim se programom djecu nastojalo senzibilizirati za teme o značaju mora.

gg

Istarsko veleučilište i projekt HATCH (INTERREG IT-HR) organizirali su javni događaj "Mi smo prijatelji mora - We are friends of the SEA" s brojnim znanstvenim radionicama i predavanjima za učenike osnovnih škola, posvećenih zaštiti prirode, posebice zaštiti Jadranskog mora

Predavanja na temu "Zašto je more važno" i "Ribe pridošlice" održao je Neven Iveša s Fakulteta prirodnih znanosti Sveučilišta Jurja Dobrile u Puli, kroz koja su se djeca upoznala s ribama pridošlicama i invazivnim vrstama u Jadranu. Mališani su saznali da često nove vrste dosele u Jadransko more u kojemu nemaju prirodne neprijatelje, pa naruše čitav prirodni poredak, dok se neke vrste, nažalost, nađu pred izumiranjem, kao što je to slučaj sa školjkama periskama.

Mališane se kroz radionice nastojalo osvijestiti o štetnim ljudskim utjecajima na more. Djeca su mikroskopom promatrala mikroplastiku, ali i upoznala brojna svojstva morske vode te imala priliku saznati sve o utjecaju otpada na delfine i kornjače. Kroz radionice i pokazne eksperimente djecu su vodili predstavnici tvrtke Tinker LAB, Nutty Scientist te profesori i studenti s Fakulteta prirodnih znanosti Sveučilišta Jurja Dobrile u Puli.

Zanimljive radionice

Nutty Scientist, osim Science showa, predstavili su više od 12 zanimljivih pokusa, kemijskih reakcija, kontroliranih "eksplozija" i sličnih eksperimenata koji su zadivili djecu koja su u cijelom programu aktivno sudjelovala. Na STEAM radionici djeca su izrađivala kreativne ljigavce koje su mogli ponijeti kući.

Tinker LAB ekipa održala je edukativno predavanje o morskim životinjama kroz igru, nakon čega se razvrstavao otpad, a vrhunac je bila radionica izrade "Earth" vrtuljka.  

Predstavnici Fakulteta prirodnih znanosti s djecom su odradili temu "Uskrs u moru" čija je tema bila razmnožavanje nekih morskih organizama. Druženje u Circolu prošlo je u ozračju dječje znatiželje u kojoj se možda krije i neka potencijalna buduća znanstvena mlada nada.

Osim EU projekata važnih za zaštitu okoliša, razvoj materijala i očuvanje kulturne i prirodne baštine, Istarsko Veleučilište – Università Istriana di scienze applicate bavi se znanstveno-istraživačkom djelatnošću, a u sklopu METRIS-a pomaže gospodarstvenicima u analizi kvalitete materijala, istraživanju i razvoju te rješavanju problema u proizvodnji i primjeni materijala.

gggg

Budući da su u fokusu studenti i obrazovanje stručnih kadrova, od ove godine osim prijediplomskog stručnog studija Mehatronike, studenti mogu upisati i diplomsku razinu tog smjera te postati magistri inženjeri provodeći svih pet godina u Puli. Također, od ove godine Veleučilište budućim brucošima nudi i izrazito atraktivan smjer Menadžment u gastronomiji i kultura hrane.

Ono što Veleučilište i njegove stručne smjerove razlikuje od sveučilišnih studija je usredotočenost na stručno obrazovanje orijentirano na tržište rada sa zanimljivim kolegijima koji se provode u laboratorijima te naglasak na stručnoj praksi. Studiji su moderni i zapravo osmišljeni u suradnji s gospodarstvenicima koji su identificirali koja znanja i kompetencije žele od svog budućeg kadra. 

gg

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter