Na Partizanskom putu 138 danas je otvoreno prvo pulsko sklonište za životinje, čiju je izgradnju s gotovo šest milijuna kuna financirao Grad. Voditelj skloništa, veterinar Bojan Zidarić izrazio je nadu kako će vrlo skoro u ovom objektu smjestiti prve životinje. "Sklonište funkcionira tako da se s javnih površina životinje zbrinu i smjeste kod nas do udomljavanja", a riječ je o privremenom smještaju jer sustav funkcioniranja je da je sklonište matica, od koje se kreće prema privremenom smještaju i udomljavanju. Kapacitet skloništa je za 90 pasa i četiri mačke s mačićima.
"Neki su skeptični prema kapacitetu, međutim on je ovisan o normativima koje prepisuju pravilnici. Postoje određene podne površine koje moramo zadovoljiti", veli nam Zidarić. Sklonište starta s četiri djelatnika; dva u skloništu te dva u veterinarskoj praksi. Kao djelatnosti dužnost im je osigurati pripravnost tijekom 24 sata.
U objektu se nalazi polivalentni prostor za prijem stranaka, odnosno udomitelja, koji će služiti i za predstavljanje skloništa vrtićkim i školskim skupinama, kao i ostalim edukativnim aktivnostima. Naime, edukacijom se želi od najranije dobi podučiti djecu o brizi za životinje. U glavnom objektu nalaze se još prostorije za mačke, prostor za pranje, čišćenje i uređivanje životinja.
Nadalje, tu su i prostorije za karantenu-izolaciju te pregled i liječenje životinja. Životinje će biti smještene u boksevima odmah uz zgradu, a riječ je o 22 boksa maksimalne veličine: u svaki od njih moći će se smjestiti pet do šest pasa.
Osigurani su i odvojeni boksevi za opasne životinje koji mogu i poslužiti i za držanje mačaka u slučaju da u azilu u određenom trenutku nema opasnih pasa. Iz Komunalne palače objašnjavaju da je, u slučaju većih potreba, moguća je nadogradnja novih sekcija smještajnih jedinica. Uz sklonište su smještene prostorije u kojima će se obavljati veterinarska skrb za životinje, ali i one koje su preuzete i privremeno smještene u sklonište do vraćanja vlasniku.
Nina Božac djelatnica skloništa informira nas kako je prostor za mačke grijani prostor, a to su mačke koje će eventualno ostati na liječenju i trebaju ostati samo nekoliko dana.
"S mačkama se ne postupa kao s psima; njih se ulovi, donese u sklonište na sterilizaciju ili kastraciju, a nakon toga se vraćaju u prvobitno stanište. Ne bi se trebale duže ovdje zadržavati", pojasnila je Nina. Sklonište će dnevno biti otvoreno četiri sata za javnost, a svatko može doći i družiti se s životinjama, pomoći u njenoj socijalizaciji te pomoći i pri udomljavanju.
"Želimo da građani budu aktivni i sudjeluju u radu skloništa", pojašnjava nam Nina koja izražava želju da ostvare dobru suradnju i s udrugama, koje pomažu životinjama, a smatra kako svi imaju zajednički cilj; pomoć životinjama, kako bi ih što manje bilo nezbrinuto i na ulici.
Svečanom otvorenju skloništa prisustvovao je i gradonačelnik Pule Filip Zoričić, koji je zajedno s dožupanom Tuliom Demetlikom prerezao vrpcu i službeno ga otvorio.
- Stvarno lijepo izgleda. Ovaj prvi dojam cigli bio je neobičan, ali to su vodonepropusne cigle i po struci dizajniran azil. Međutim, puno je važnija poruka koju šaljemo. Ovo je nastavak projekta bivše gradske uprave, a to je također važno za naglasiti te sam zahvalan, ne samo gradskim službama, nego i partnerima, kao što je Istarska županija, kao i ostali gradovi koji su ovo stavili u svoju komunalnu djelatnost.
Prema tome, kao što je potrebna pomoć ljudima, a nedavno smo otvorili i prenoćište za beskućnike, tako nažalost imamo i napuštenih životinja, koje su također živa bića, što moramo osvijestiti i shvatiti te je stoga važno da ćemo u sklopu skloništa imati i edukativni dio namijenjen djeci. U skloništu je važna i ta volonterska praksa, stoga pozivam volontere i udruge za zaštitu životinja da se odazovu ovom projektu, da budu dio njega jer je on važan za naš grad, za Istru i Hrvatsku, a njime šaljemo jednu lijepu poruku, rekao je prilikom otvorenja gradonačelnik Filip Zoričić.