NOVI OBLIK RADNIČKOG ORGANIZIRANJA

STOŽER ZA OBRANU BRODOGRADILIŠTA ULJANIK: Ako plaća nije u pitanju, radnici su pasivni

Osnivači Stožera s kolegama iz Uljanika (M. MIJOŠEK)

Osnivači Stožera s kolegama iz Uljanika (M. MIJOŠEK)


Stožer je pozvao uljanikovce da im se pridruže mirno i dostojanstveno i na Forumu u vrijeme sjednice Vlade. No, radnici nisu došli, podrška Stožeru je izostala. Forum se nije zaplavio od mase trliša. Tog je dana premijer Plenković u Pulu došao pripremljen. Plaće su uljanikovcima na račun sjele ranije nego inače. A plaća je, barem se tako čini, jedino što pasivnu masu iz brodogradilišta može izvesti na ulice

Recentna događanja u Uljaniku, osim što su na površinu izbacila očitu nesposobnost Uprave i Nadzornog odbora, ali lokalne, regionalne i državne uprave, donijela su i jedan, sasvim novi, neformalni i nezavisni oblik udruživanja radnika. Riječ je o Stožeru za obranu brodogradilišta Uljanik (SZOB). Za razliku od Stožera za obranu Petrokemije, kojeg su ponovno prošle godine aktivirali sindikati i Udruga hrvatskih branitelja Petrokemije, ovaj, pulski, osnovali su radnici. Marko Alviž, Franko Belas, Deni Širol i Samir Hadžić u kratko su vrijeme dobili povjerenje i simpatije kolega. Stožeraši-šljakeri iz jezgre brodogradilišta vjerodostojno su zamijenili indolentne i inertne sindikate te postali glas nijemih i pasivnih pulskih škverana.

Kao radnici i dioničari htjeli su biti informirani te prisiliti tri sindikata, Jadranski sindikat, Sindikat Istre, Kvarnera i Dalmacije i Sindikat metalaca, na suradnju. Iz tih je razloga Stožer osnovan. Kako bi ostalim radnicima mogli prenijeti svoja saznanja, glavni komunikacijski kanala postao je Facebook. Društvena mreža kao oruđe i platforma s kojeg osnivači SZOB-a informiraju, okupljaju i pozivaju radnike Uljanika na suradnju. Modus operandi kakav Pula do sada nikada nije vidjela.

"Poštovani brodograditelji i prijatelji, danas smo nekolicina nas, radnika Uljanika, podijelili svoje strahove i želje, stavili na vidjelo poglede na situaciju u kojoj jesmo i sjeli za stol. Zbog straha za budućnost Uljanika, mogućih igara i spletki. Zbog nepovjerenja, nas radnika, prema politici, Upravi, zbog nejedinstvenih sindikata. Zbog svega navedenog i više, osnovali smo: STOŽER ZA OBRANU BRODOGRADILIŠTA ULJANIK", prva je objava SZOB-a, 28. veljače, na njihovom Facebook profilu.

Stožer koji prihvaća svačiju podršku izvana, ali nikome ne želi davati političke poene, oformio se nakon skupštine dioničara 16. veljače. Pitanje je bi li, da je siječanjski štrajk bio odrađen kako treba, Uljanik sada bio u situaciji u kojoj je danas. Stožera svakako ne bi bilo. Podsjetimo, 19. siječnja sindikati su dogovorili štrajk. No, tri dana kasnije, kako kažu radnici, SMH i SIKD podmuklo su ih izdali. Tog su ponedjeljaka, 22. siječnja u 6.30 ujutro odgodili štrajk, bez da su to ikome javili. Kako radnici za tu odgodu nisu znali, krenuli su prema upravnoj zgradi gdje su članovima Uprave "objasnili kako stoje stvari i što o svemu misle". U toj su se gunguli, grotlu kakofonije, budući osnivači Stožera upoznali.

Svjesni da zakonski nemaju težinu, svoje su ideje, stavove i ciljeve objavljivali na Facebooku. To je u bitnome utjecalo na ljude. Radnici koji su mislili da je Uljanik neuništiv, razbudili su se. Progledali su i shvatili da im je budućnost ugrožena.

Probali su Stožeraši i s plakatima unutar brodogradilišta. Bio je to pucanj u prazno. Oglasnoj ploči, na kojoj se godinama oglašavala prodaja sireva, motora i keramičkih pločica, njihov je komad papira bio jedan previše. Zaštitarske službe preko noći su dobile nalog da skinu plakate kojima su Stožeraši pozvali kolege na suradnju. Na zahtjev Uprave pozvani su na razgovore s poslovođama. Od tada nije više bilo ni plakata sa sirevima. Jedno su vrijeme dijeliti letke, stavljali ih na brisače od automobila. Ali to nije bilo dovoljno učinkovito. Lijenu je masu teško mobilizirati.

Preostao je Facebook. Iako su unutar brodogradilišta razgovarali s radnicima, društvena mreža pokazala se najučinkovitijim načinom komunikacije. Pazili su da ne objavljuju u radno vrijeme. U ožujku je, kako su tada saznali Stožeraši, osnovan tročlani tim visokorangiranih ljudi u Upravi koji prate tko, kada i što se piše na Facebooku. (Chiara BILIĆ)

OPŠIRNIJE U TISKANOM I GLAS ISTRE PDF ONLINE IZDANJU

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter