Antena u Stankovićevoj postavljena je 2017. godine i, unatoč nastojanjima, još uvijek nije maknuta
Stanari zgrade na Kaštanjeru, u Rižanskoj ulici, zasad su stopirali potpisivanje ugovora za još jednu baznu stanicu u ovom naselju. Nakon što su doznali o namjerama teleoperatera, nekoliko stanara, koji se protive podizanju bazne stanice u njihovoj blizini, raspitalo se o propisima i informirali su ostale stanare koji su, potom, odlučili povući svoje potpise.
No, kako doznajemo, Tele2 i dalje nastavlja u okolici tražiti odgovarajuću zgradu te ne odustaje od namjere podizanja bazne satnice upravo ovdje - u blizini škola i vrtića. Na to je reagirala i građanska inicijativa "Društvo zdravo naselje" koja se nekoliko puta angažirala upravo oko ove tematike.
Osvrćući se na planove gradnje još jedne bazne stanice u neposrednoj blizini OŠ Kaštanjer, vrtića Rintintin, vrtića u Rižanskoj i Medicinske škole, svojim sugrađanima žele ukazati na propise prema kojima je takva gradnja nezakonita, a koje trebaju znati prije donošenja odluke o potpisivanju suglasnosti za postavljanje bazne stanice na zgradi koja se nalazi na udaljenosti manjoj od 400 metara od škola, vrtića ili bolnice.
- U članku 119. Prostornog plana Istarske županije, ali i u članku 117. GUP-a Grada Pule, piše kako je "pri odabiru lokacija za antenske prihvate u blizini škola, dječjih vrtića, bolnica i sličnih ustanova, potrebno poštivati sigurnosnu preventivnu udaljenost od 400 metara". Također i Pravilnik o jednostavnim građevinama, kojemu podliježe i izgradnja baznih stanica na postojećim objektima, navodi kako su se u projektiranju i građenju ovakvih građevina te izvođenju radova investitor, projektant i izvođač dužni pridržavati svih propisa i pravila struke koji se odnose na njihovo građenje te iste ne smiju projektirati, graditi, odnosno izvoditi ako je to zabranjeno prostornim planom ili na drugi način protivno prostornom planu."
- Sukladno navedenom, teleoperateri koji traže suglasnosti suvlasnika za postavljanje baznih stanica na stambenim zgradama koje se nalaze na udaljenosti manjoj od 400 metara od navedenih ustanova, svjesno krše odredbe županijskog prostornog plana i Pravilnika o jednostavnim građevinama. Nitko ih u namjeri nelegalne gradnje neće spriječiti jer od gradske uprave neće niti tražiti uporabnu dozvolu koju su obvezni ishodovati, ukoliko žele legalno poslovati. Neće je zatražiti jer znaju da će zahtjev biti odbijen zbog spomenutog članka 119, odnosno 117. kada je u pitanju gradski prostorni plan. No, praksa je pokazala da oni, na nelegalan i nezakonit način, mogu nesmetano poslovati i da im za početak gradnje trebaju samo potpisane suglasnosti na osnovu kojih će sklopiti ugovor o najmu dijela zgrade, a nakon toga i rješenje Ministarstva zdravstva da je emisija elektromagnetskih valova u razini dozvoljenog. Iako su one višestruko veće negoli su dopuštene u naseljenim područjima većine država EU, pojašnjava nam Feodora Gubaš Štifanić iz "Zdravog naselja".
Osim toga, kako napominje, jednom izgrađenu baznu stanicu u pravilu teleoperateri ne uklanjaju čak niti nakon pravovremene reakcije suvlasnika koji to zatraže u zakonskom roku pred istek ugovora o najmu. Stoga upozorava kako se jedino uskraćivanjem suglasnosti može stati na kraj nelegalnim radnjama teleoperatera i spriječiti kršenje zakona i propisa kojima se najosjetljivije, djecu i bolesne, nastoji zaštititi od potencijalno po zdravlje štetnog elektromagnetskog zračenja.
Napomenimo da je u ovom kvartu, neposredno preko puta škole Kaštanjer, 2017. godine već postavljena jedna bazna stanica - ona u Stankovićevoj ulici koja se, unatoč negodovanjima okolnih stanara i roditelja čija djeca pohađaju školu, nije uspjela maknuti.
Sporna VIPnet-ova bazna stanica izazvala je negodovanja stanovnika s obzirom da se nalazi na samo 75 metara od mjesne osnovne škole, oko 250 metara od Osnovne škole Tone Peruška i 180 metara od dječjeg vrtića Rožica, a što je protivno odredbi članka 119. Plana o prostornom uređenju Istarske županije, ali i članka 117. Plana o prostornom uređenju Grada Pule koji govore da udaljenost bazne stanice od takvih ustanova mora biti najmanje 400 metara. Zbog toga Grad Pula za antenu nije izdao uporabnu dozvolu.
Unatoč konstantnoj borbi za njeno uklanjanje pa čak i rješenju građevinske inspekcije da se antena mora maknuti, teleoperater (VIP, danas A1) je uspio na Upravnom sudu u Rijeci 2018. ishodovati poništenje rješenja građevinske inspekcije kojim mu je naloženo da baznu stanicu mora maknuti u roku od 120 dana. Kako se navodi u presudi, nije sporno da je njeno postavljanje u neskladu s postojećim planovima te da nema građevinsku dozvolu, no presuda je poništena jer se za postavljanje antene uopće ne treba ishodovati građevinska dozvola, što je građevinska inspekcija morala znati te drugačije formulirati svoje rješenje.
Sve ovo govori samo jedno: jednom kad antene niknu na krovu, teško ćete ih se riješiti. Stoga, ukoliko to u svom susjedstvu ne želite, jedino što možete jest ne dati svoju suglasnost na njeno (prvo) postavljanje.