(Foto: Promo)
"Slučaj Lungomare je paradigmatski primjer odnosa politike u Puli prema javnom prostoru, i zbog toga se u Možemo! zalažemo za povratak vlasništva Grada Pule nad SRC Valkane, kako bi se javni prostor koristio u javnom interesu.
Ignoriranje te teme i rezultata provedenog referenduma od strane drugih političara, koji su sada kandidati na ovim lokalnim izborima, jasno pokazuje koliko im je stalo do javnog interesa i kvalitete života Puležana", objašnjava Dušica Radojčić, kandidatkinja Možemo! za gradonačelnicu Pule, tumačeći stranački program za predstojeće izbore.
Možemo! Pula u svom programu jasno ističe protivljenje trenutnom projektu izgradnje mastodontskog hotela na Lungomareu i vjerojatno koncesioniranje obale. Umjesto toga, Radojčić i njezin tim predlažu potpuno drugačiji pristup koji uključuje očuvanje Lungomarea kao javnog prostora i omiljenog gradskog kupališta.
U programu Možemo! poseban naglasak stavlja i na pitanje budućnosti prostora bivšeg brodogradilišta Uljanik. Cilj je očuvati dio brodograđevne djelatnosti, ali i stvoriti prostor za nove sadržaje. Višak prostora, koji više neće biti potreban za brodogradnju, mora postati proizvodno-obrtnička zona.
Zanemarivanje proizvodnih djelatnosti i oslanjanje na turizam, kakvom smo svjedočili proteklih 25 godina, dovelo je do nesigurnog gospodarskog modela u kojem grad sve više ovisi o sezonalnim prihodima, dok se industrijska proizvodnja i obrtništvo kontinuirano smanjuju.
Baš zato, cilj razvoja poduzetničko-obrtničke zone u Uljaniku nije samo stvaranje boljih uvjeta za postojeće poduzetnike, već i oživljavanje industrijske proizvodnje, koja stagnira i opada. Takva zona omogućit će razvoj malih i srednjih proizvodnih poduzeća te obrta. Time jačamo gospodarsku otpornost Pule.
Radojčić je istaknula kako je pred Uljanikom i Pulom jedinstvena prilika za novi zamah, umjesto najavljene privatizacije, iz Možemo! predlažu da se, kao i u drugim EU zemljama, brodogradilište proglasi strateškom industrijom od nacionalnog interesa.
Podsjeća kako su uljanikovci dokazali da znaju graditi brodove, a Europska unija u novim geopolitičkim okolnostima želi osnažiti svoju obrambenu sposobnost i velika sredstva planira investirati u obrambenu industriju i jačanje proizvodnih kapaciteta. "Brodogradilišta će biti među tim kapacitetima koje je potrebno osnažiti, i tu je prilika za Pulu i Uljanik", kaže Radojčić.
Jedan od gorućih problema u Puli – stanovanje – zahtijeva, prema programu Možemo!, sustavnu i hrabru intervenciju. Gradska vlast mora se konačno aktivno baviti stambenom politikom, zbog čega Radojčić kao gradonačelnica namjerava uvesti i koristiti prava prvokupa stanova u povijesnoj jezgri Pule, kako bi se spriječila njihova daljnja prenamjena u turističke apartmane i stvorili uvjeti za povratak stanovnika u taj dio grada. Uz stvaranje gradskog fonda priuštivog stanovanja, u Možemo! se zalažu i za revitalizaciju neiskorištenih gradskih objekata za potrebe u istu svrhu.
Uz to, Možemo! planira i izgradnju stanova na gradskom zemljištu za dugoročni najam. Posebno se naglašava podrška stambenim zadrugama kroz financijske poticaje, porezne olakšice i osiguranje gradskih nekretnina za prenamjenu.
U segmentu predškolskog odgoja Možemo! upozorava na nedovoljan broj mjesta u javnim vrtićima, zbog čega su mnogi roditelji diskriminirani, jer moraju skuplje plaćati skrb za svoju djecu u privatnim vrtićima. Možemo! vidi rješenje u povećanju ulaganja u mrežu javnih vrtića, izgradnji novih kapaciteta, te planskom širenju sustava sukladno demografskim potrebama svakog gradskog kvarta.
Uz sve navedeno, Možemo! Pula planira rad gradske uprave učiniti daleko transparentnijim, povećati budžete mjesnih odbora i uvesti obvezu sazivanja zborova građana čije bi odluke bile obvezujuće. Participativno budžetiranje i uključivanje građana u donošenje odluka temelj su pravednog, transparentnog i demokratskog grada, poručuje Dušica Radojčić ispred pulskog Možemo!
Cijeli program pročitajte na poveznici.