kandidatkinja sdp-a za gradonačelnicu rovinja

Stanovanje i zdravstvo – ključni prioriteti dr. sc. Marije Blažina i SDP-a s koalicijskim partnerima

Osim ekoloških inicijativa, dr. sc. Maria Blažina, kandidatkinja za gradonačelnicu Grada Rovinja-Rovigno, naglašava važnost rješavanja stambene krize koja pogađa mlade, obitelji i sezonske radnike. Visoke cijene nekretnina, prenamjena stanova u turističke svrhe i skupi najmovi uzrokuju iseljavanje mladih i pogoršavaju demografsku sliku grada. Prema nedavnom istraživanju, čak 70 % mladih u Hrvatskoj nema dovoljno prihoda za najam ili kupnju stana.

| Autor: Glas Istre
(Foto: Promo)

(Foto: Promo)


Dr. sc. Blažina predlaže uvođenje modela javno poticanog stanovanja – izgradnju stanova pod kontroliranim najmom za mlade obitelji i radnike, kao i nastavak izgradnje POS-ovih stanova. Stanovi bi se stavili na raspolaganje zdravstvenom, obrazovnom i policijskom osoblju te svima koji žele živjeti u Rovinju tijekom cijele godine.
– Grad mora surađivati sa svojim građanima, a ne pogodovati tržištu nekretnina. Sve je manje dugoročnih ugovora o radu, zbog čega je mladima teže ostvariti kreditnu sposobnost. Ne smijemo zaboraviti ni osobe s manjim prihodima, samohrane roditelje, samce i druge ranjive skupine – ističe dr. sc. Blažina. Dodaje kako je mladima, uz stanove, potrebno i osigurati prostore za druženje, kulturu i razonodu, uz razvijanje svijest o izazovima suvremenog društva.

blazina

Dr. sc. Blažina naglašava neraskidivu povezanost između demografske obnove i privlačenja stručnjaka koji u Rovinju nedostaju.

Zdravstvo: Nedostatak kadra i dostupnosti, ali i konkretna rješenja
U svom programu ističe potrebu za privlačenjem i zadržavanjem liječnika specijalista, fizioterapeuta, njegovatelja i ostalih djelatnika u zdravstvu što uključuje i inicijative za osiguranje stambenih jedinica za takav kadar, kako bi se osiguralo njihovo zapošljavanje i dugoročno zadržavanje..
Grad treba pokrenuti sustavnu brigu o zdravlju na svom području, izraditi razvojne planove i planove osiguranja kadrova, te se aktivno uključiti u rasprave o problemima i prijedlozima rješenja.
Osim toga, Grad može i treba omogućiti viši standard zdravstvene zaštite od zakonski propisanog. Očuvanje standarda koji smo imali i donedavno, značilo bi ponovnu uspostavu ortodontskih i ultrazvučnih usluga u domovima zdravlja, kao i stavljanje u funkciju vrijedne ,opreme koja trenutno nije iskorištena.

Marica Veggian: Iskustvo iz sustava zdravstva
Na listi SDP-a i partnera za Gradsko vijeće nalazi se i nezavisna kandidatkinja Marica Veggian, ekonomistica s dugogodišnjim iskustvom u financijskom upravljanju unutar zdravstvenog sustava. Smatra da je potrebno lokalno preispitati potrebe građana te osigurati tzv. nadstandard – dodatne zdravstvene usluge gdje god je to moguće.
– Od ukidanja gradskih domova zdravlja 2004., smanjen je utjecaj lokalne zajednice na rad sustava primarne zaštite. Grad danas reagira samo u iznimnim slučajevima, poput smještaja kadrova, kupnje opreme i sufinanciranja dodatnih timova hitne pomoći, i nesporno velikih , ulaganja u SB Martin Horvat, do te mjere da se moze postaviti i pitanje dugoročne isplativosti I održivosti istih, obzirom na nedostatak kadra – ističe Veggian.
Posebno upozorava na ljetne mjesece, kada su građani u podređenom položaju zbog opterećenosti sustava turistima.
– Nedopustivo je da naši liječnici obiteljske medicine tijekom ljeta ne mogu biti dostupni svojim pacijentima, pa niti telefonom, jer moraju pokrivati i turiste. Dom zdravlja mora ponovno uspostaviti turističke ambulante, u punom opsegu kao nekada, a Grad u suradnji s turističkim sektorom sufinancirati dodatne ambulante.
Dodatni problem predstavlja i neadekvatna lokacija rovinjskog Doma zdravlja,koja zasigurno spada u one najnepristupacnije u Istri radi prometne gužve i nedostatka parkirnih mjesta. Planira se izmještanje Doma zdravlja i Hitne pomoći na bolju lokaciju, uz osiguranje jednakog pristupa svim građanima, uključujući one iz prigradskih naselja, Rovinjskog Sela i susjednih općina, što ponovo otvara pitanje javnog gradskog prijevoza koji u Rovinju nije riješen.“

Briga o najtežim bolesnicima i prevencija
– Potrebno je istražiti koji su najveći problemi najtežih bolesnika; oboljelih od malignih i drugih teških bolesti (multipla skleroza, Parkinsonova bolest…) i analizirati u kojem dijelu se Grad može uključiti da ih ublaži. Osigurat ćemo besplatan prijevoz onkološkim bolesnicima na terapije, te smještaj u Rijeci gdje naši pacijenti odlaze na zračenje ukoliko pacijent ne podnosi svakodnevnu vožnju. Posebna pažnja bit će posvećena građanima slabijeg imovinskog statusa.
– Posvetit ćemo se aktivnije i s preventivnim programima. S obzirom na značajna dosadašnja ulaganja iz gradskog proračuna u infrastrukturu Bolnice Martin Horvat stavit ćemo u dodatnu funkciju novouređene prostore i postojeće dvorane u kojima će Grad financirati aktivnosti, kao što su primjerice kardiovaskularna prevencija prema uzoru nekih domova zdravlja u Istri koji u suradnji sa svojom JLS isti provode , kardiovaskularna i lokomotorna rehabilitacija, kako bi se iskoristio potencijal i sadržaj, koji bolnice nude.“

Mladi i obrazovanje: Prevencija i podrška
Olja Fazlović, mlada profesorica hrvatskog jezika i povijesti na listi SDP-a, ističe da pažnja danas djeci brzo opada zbog utjecaja interneta i brzih sadržaja.
– Izvannastavne aktivnosti igraju ključnu ulogu u razvoju fokusa i interesa kod djece. Osim sporta, treba jačati tehničku kulturu, umjetnost i STEM – kaže Fazlović.
SDP i partneri predlažu povećanje ulaganja u trenere i djecu, reorganizaciju sustava financiranja sporta i uvođenje programskog financiranja za druge izvannastavne aktivnosti.
Najvećim problemima današnje djece i mladih smatra ovisnost o internetu, pretilost, vršnjačko nasilje te zlouporabu alkohola i droga.

Naša rješenja obuhvaćaju:
• Uvođenje građanskog odgoja u škole,
• Edukacije o digitalnoj pismenosti i zdravoj prehrani,
• Jačanje preventivnih programa u školama,
• Suradnju s policijom i udrugama,
• Uspostavu sigurnih točaka u gradu gdje mladi mogu potražiti pomoć.

Briga za osobe s invaliditetom
Blažina dodaje da se prilikom razmatranja prostornih potreba vezanih uz Dom zdravlja i trebamo osvrnuti i na odgovarajući prostor Društva osoba s invaliditetom (DOI ADA). Oni provode izvrsne projekte kojima značajno podižu kvalitetu života za preko 280 korisnika i njihovih obitelji. Međutim, taj zahtjevan i hvalevrijedan posao često je otežan skučenošću prostora.

blazina

Zaključno;
Lokalna zajednica ima odgovornost i mogućnosti aktivno sudjelovati u oblikovanju zdravstvene i socijalne politike, neovisno o zakonskim ograničenjima. Rovinjski dom zdravlja mora ponuditi više – tzv. nadstandard – kroz dodatne projekte i usluge koje će se financirati iz gradskog proračuna, s ciljem podizanja kvalitete života svih građana Rovinja. Brigu o mladima, o zdravlju i o osobama s posebnim potrebama potrebno je obogatiti dodatnim programima u partnerstvu između institucija, Grada i udruga civilnog društva.


Podijeli: Facebook Twiter