SVJEDOCI VREMENA OTKRIVAJU

Kako je novigradski SDP nestao s istarske političke scene: SVE JE POČELO NAKON LOKALNIH IZBORA 2017.

Od tada je novigradski SDP praktički obezglavljen, pa su aktivnosti stranke totalno ugasile. Nitko više ne saziva sastanke, ne vodi se evidencija članstva, ne radi se s građanima na terenu i ne upisuju novi članovi…

| Autor: Sanja BOSNIĆ
(Arhiva/Ilustracija)

(Arhiva/Ilustracija)


Jedina gradska organizacija SDP-a u Istri koja se već dvaput zaredom, 2017. i 2021.godine, nije pojavila na lokalnim izborima za gradsko vijeće je ona novigradska. Pridodamo li tome da je novigradski SDP od svojih početka zauzimao vidljivo mjesto u političkom životu grada i da u neposrednoj blizini Novigrada djeluje bujski SDP, a umaški, u kojem obitava i predsjednik županijskog odbora SDP-a Istre Vili Bassanese, vodeći na gradskoj političkoj sceni slučaj novigradskog SDP-a čini se još zanimljivijim. Kako je iščeznula ova ranije vrlo aktivna stranačka organizacija pokušali smo saznali u razgovoru s nekim (bivšim) istaknutim članovima.

Teško nailazimo na zainteresirane sugovornike o toj temi, ali naposljetku pristaju na razgovor tri vodeća aktera novigradskog SDP-a od kojih je svatko na svoj način obilježio jedno razdoblje aktivnog rada ove gradske organizacije. Propitkujemo bivše ili ipak još aktivne članove, Aleksandra Carlina, Vladu Jažića i Mladena Kneževića koji baš i nisu sigurni u svoj formalno- pravni status u stranci. Što se to godinama “kuhalo” u novigradskom SDP-u da bi stranka bila sada umrtvljena ili u njoj samo vlada privremeno zatišje, pitamo ih. Iz odgovora se da naslutiti da i među njima vladaju toplo-hladni odnosi koji podsjećaju na one u vrhu SDP-a.

Prvi predsjednik

Idejni začetnik i osnivač te prvi predsjednik novigradskog SDP-a bio je Aleksandar Carlin, politolog, koji je partiju podizao uz aktivnu podršku i terenski rad Jažića. Carlin je do lokalnih izbora 2009. godine u više navrata bio nositelj izborne liste SDP-a Novigrada na lokalnim izborima i član gradskog vijeća. Od 2015. godine prestao je bit član, nakon što je dao ostavku iz osobnih razloga.

Na toj ga je funkciji još 2010. zamjenio Mladen Knežević, izabran za predsjednika gradske organizacije u godini kada su organizirani unutarstranački izbori. S njime praktički dolazi i do smjene generacija u SDP-u Novigrada. Knežević je bio i član Županijskog odbora SDP-a Istre, te je u mandatu od 2013. do 2017. bio gradski vijećnik. Neopozivu ostavku na mjesto predsjednika gradskog odbora SDP-a podnio je nakon lokalnih izbora 2017. godine.

Od tada je novigradski SDP praktički obezglavljen, pa su aktivnosti stranke totalno ugasile. Nitko više ne saziva sastanke, ne vodi se evidencija članstva, ne radi se s građanima na terenu i ne upisuju novi članovi. Unatoč tome, iz Županijskog odbora im nisu nikad postavili (imenovali) povjerenika, a nisu ni provedeni unutarstranački izbori. Tko bi nakon svega trebao arbitrirati postoji li sada novigradski SDP?

Carlin, najdugovječniji član, ne zna kakav je danas status novigradskog SDP-a koji nema ni predsjednika ni rukovodstva, te koliko je uopće preostalo članova, jer se prema statutu SDP-a članovi isključuju ukoliko nisu podmirili članarinu. Carlina, središnju figuru novigradskog SDP-a s kojim su najviše identificirali ovu stranačku organizaciju u gradu i šire, naveliko je pogađala nebriga Zorana Milanovića i stranačkog tajnika Igora Dragovana oko lokalnih organizacija. Tako Carlin pamti Milanovićev posjet Novigradu s tadašnjom SDP-ovom saborskom zastupnicom Tanjom Vrbat iz Umaga, kada se uopće nije sastao s lokalnim SDP-ovcima. Carlinu je smetalo i kadroviranje iz središnjice SDP-a. Radilo se o neiskusnim članovima koji su imenovani na razne funkcije u stranci i njezinim tijelima, te prijedlog mnogih anonimnih članova koji nisu bili afirmirani u lokalnoj zajednici za zastupnike u Saboru.

- To je tim mladim SDP-ovcima bila samo odskočna daska za neke kasnije pozicije, rezolutno će Carlin koji navodi da je iz središnjice stranke postajalo sve evidentnije distanciranje od lokalnih organizacija. Izostala je dvosmjerna komunikacija. Stoga sam odustaje od članstva u SDP-u, ali dandanas sebe smatra pridruženim članom.

Nebriga vrhuške

Kod Kneževića je situacija jasnija. Tvrdi da je Županijski odbor SDP-a još 2017. trebao prihvatiti njegovu neopozivu ostavku i imenovati povjerenika stranke u Novigradu, ali to, koliko je njemu poznato, nikad nitko nije učinio. Bassanese je samo jednom navratio u Novigrad zatražiti podršku za svoju kandidaturu za županijskog predsjednika, pamti Knežević. Ne zna koji je trenutni status novigradskog SDP-a, ali on više nije član. Smatra da stranačka organizacija egzistira samo formalno-pravno, ali već dulje vrijeme nema nikakvu ulogu u javnosti i društveno-političkom životu grada, kao ni prema biračima Novigrada.

- Jedan od razloga mog udaljavanja od SDP-a je što mi se ne sviđa obrazac ponašanja koji vodi vrh stranke. Prijepori i unutarstranački sukobi kojima se bave pred očima javnosti kao da su sami sebi postali svrha u stranci. Prvotno oni sukobi na ljevici između Milanovića i istaknutih članova poput Linića, pa prozivke i kritike upućene Bernardiću, da bi sada Grbin samo nastavio destabilizirati stranku. A možda se pravi uzrok sukobima na ljevici krije u nemoći da hrvatski socijaldemokrati pozicioniraju svoj model političke vjerodostojnosti i vladanja u spektru ljevičarske politike, smatra Knežević.

Izvrnuta stvarnost

Za razliku od dvoje vrlo suzdržanih sugovornika u izjavama, Jažić je kao najstariji SDP-ovac, jedan od vjernih veterana iz ekipe Ivice Račana, razotkrio izvrnutu stvarnost u SDP-u na svim razinama.

- Od osnutka SDP-a nisam imao nikakvih funkcija u stranci, ali dužnosti i moralnih obaveza imam i danas. Podjele u stranci, na dvije, pa čak i tri frakcije pojavile su se stupanjem Milanovića na predsjedničku funkciju. Upravo je on uveo neki američki model funkcioniranja stranke gdje su novac i interesi pojedinaca na prvome mjestu, ispred svih ljudi. Tako da se danas SDP gotovo i ne razlikuje od drugih političkih opcija i onih garnitura koje se domognu vlasti. Isto se pogoduje vlastitim članovima, bližima vatri. Milanović je prvi okupio pojedince uz sebe, stranačke klijente, pa danas u redovima SDP-a postoje članovi koji samo gledaju kako se kroz stranku okoristiti, kritički će Jažić, dodavši da je to jedina istina koja postaje normalnost u stranci, što je uzrok raskolu u redovima SDP-a.

- U Istri je negdje od 2012. godine, kada je novi val interesnih članova preplavio SDP, čitava plejada "Račanovaca" napustila je partiju ili je uklonjena. Podsjetit ću na neke: Dino Kozlevac, Drago Kraljević, Maja Šarić, Denis Martinčić, Ivan Lukež, Serđo Popović, Arduino Matošević… A upravo su oni radili najviše na terenu, osobito u vrijeme dok su Kozlevac i Kraljević bili na čelu županijskih organizacija. Surađivalo se, dolazila se pružiti podrška lokalnim organizacijama. A sada svatko vuče na svoju stranu i to radi vlastitih interesa. Mladi zaziru od takvih političara i ne žele dati podršku neuvjerljivom SDP-u. No to nije samo problem Novigrada, ističe Jažić.

- Ova naše preostalo članstvo u Novigradu sastoji se od uzornih građana, pravih ljevičara, sljedbenika Komadine po mnogomu najvidljivijem izvornom ljevičaru, koji nije talac prizemnih interesa. Ne prodaje nam jeftinu demagogiju, zaključio je Jažić.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter