Energetski zaokret

Hrvatska sve otvorenije govori o nuklearnoj energiji. Ministar kaže da bez nje nema sigurnosti

| Autor: N.P.
Ante Šušnjar (Ministarstvo gospodarstva)

Ante Šušnjar (Ministarstvo gospodarstva)


Ministar Šušnjar sudjelovao je u Luksemburgu na sastanku Vijeća za energetiku, na kojem su ministri država članica Europske unije raspravljali o europskoj energetskoj politici, sigurnosti opskrbe, ulaganjima u energetsku infrastrukturu i pripremama za predstojeću zimsku sezonu.

U središtu rasprave bilo je i daljnje smanjenje ovisnosti Europske unije o ruskim fosilnim gorivima, kao i stvaranje regulatornog okvira koji bi trebao omogućiti sigurniju i konkurentniju europsku energetiku.

Na marginama Vijeća ministar je sudjelovao i na sastanku Nuklearnog saveza, posvećenom europskom energetskom okviru nakon 2030. godine i razvoju nuklearne energije.

Tom je prilikom istaknuo da Hrvatska podupire tehnološki neutralan pristup europskoj energetskoj politici te smatra da nuklearna energija, uz obnovljive izvore, ima važnu ulogu u ostvarivanju klimatskih ciljeva, jačanju energetske sigurnosti i konkurentnosti europskog gospodarstva.

Naglasio je i važnost osiguravanja financijskih instrumenata i regulatorne predvidljivosti za buduća ulaganja u niskougljične tehnologije. Podsjetio je da je Hrvatska donošenjem Zakona o uporabi nuklearne energije u civilne svrhe uspostavila zakonodavni okvir za razmatranje budućeg razvoja nuklearne energetike.

Tijekom boravka u Luksemburgu Šušnjar se sastao i s mađarskim ministrom energetike Istvánom Kapitányjem. Razgovarali su o energetskoj sigurnosti, prekograničnoj infrastrukturi, regionalnim projektima u području nafte i plina te nastavku suradnje u energetskom sektoru.

Razmijenili su mišljenja i o pitanjima vezanima uz INA-u i MOL, pri čemu je istaknuta važnost nastavka dijaloga o temama od zajedničkog interesa.

Šušnjar je na marginama Vijeća razgovarao i s europskim povjerenikom za energetiku Danom Jørgensenom o budućnosti europske energetike, ulaganjima, energetskoj sigurnosti i organizaciji predstojećeg sastanka Srednjoeuropske energetske povezanosti, CESEC-a.

Povezane vijesti










Trenutno na cestama