Strateški dogovor

Hrvatska i Kanada potpisale memorandum o civilnoj nuklearnoj energiji

| Autor: Glas Istre
(Ministarstvo gospodarstva)

(Ministarstvo gospodarstva)


Republika Hrvatska i Kanada potpisale su u Torontu Memorandum o razumijevanju o unaprijeđenoj suradnji u području civilne uporabe nuklearne energije, izvijestilo je Ministarstvo gospodarstva.

Memorandum je potpisan u okviru službenog posjeta predsjednika Vlade Andreja Plenkovića i hrvatske delegacije Kanadi, u čijem je sastavu i ministar gospodarstva Ante Šušnjar.

Kako navode iz Ministarstva, dokument potvrđuje zajedničku opredijeljenost jačanju energetske sigurnosti, diversifikaciji izvora energije te razvoju održivih i pouzdanih energetskih rješenja.

U ime Vlade Republike Hrvatske i Vlade Kanade memorandum su potpisali hrvatski veleposlanik u Kanadi Vice Skračić i veleposlanica Kanade u Hrvatskoj.

Potpisivanjem memoranduma uspostavlja se okvir za intenzivniju suradnju dviju država u području civilne nuklearne energije. Suradnja bi trebala obuhvatiti razmjenu znanja i iskustava, regulatornu suradnju, razvoj ljudskih potencijala, istraživanje i inovacije te razmatranje mogućnosti primjene naprednih nuklearnih tehnologija.

Poseban naglasak stavlja se na nuklearnu sigurnost i zaštitu, upravljanje nuklearnim gorivom i radioaktivnim otpadom te razvoj naprednih nuklearnih tehnologija, uključujući male modularne reaktore, poznate kao SMR.

Iz Ministarstva ističu da je Kanada jedna od vodećih svjetskih zemalja u području civilne nuklearne energetike, s dugogodišnjim iskustvom u razvoju i sigurnom korištenju nuklearnih tehnologija.

Hrvatska, kao suvlasnica Nuklearne elektrane Krško i država koja promišlja buduće energetske potrebe u kontekstu dekarbonizacije i energetske tranzicije, prepoznaje važnost suradnje s međunarodnim partnerima koji raspolažu znanjem i iskustvom u tom području.

Ministar gospodarstva Ante Šušnjar rekao je da memorandum predstavlja važan korak u jačanju strateške suradnje Hrvatske i Kanade u području energetike.

"U vremenu velikih promjena na globalnim energetskim tržištima, partnerstva s državama koje raspolažu vrhunskim znanjem i iskustvom predstavljaju ulaganje u dugoročnu otpornost i sigurnost Republike Hrvatske. Suradnja s Kanadom dodatno će osnažiti naše institucije i stručne kapacitete te omogućiti da o budućim energetskim opcijama odlučujemo na temelju činjenica, znanja i najboljih međunarodnih iskustava", rekao je Šušnjar.

Ministarstvo gospodarstva naglašava da memorandum ne predstavlja obvezu donošenja pojedinačnih investicijskih odluka, nego uspostavlja platformu za razmjenu stručnih znanja i jačanje institucionalne suradnje između Hrvatske i Kanade.

Dodaju kako u uvjetima rastućih potreba za sigurnom, pouzdanom i niskougljičnom proizvodnjom energije međunarodna suradnja i pristup najboljim svjetskim praksama predstavljaju važan doprinos dugoročnom planiranju hrvatskog energetskog sustava te ostvarivanju nacionalnih i europskih klimatskih i energetskih ciljeva.

Povezane vijesti










Trenutno na cestama