(Press Možemo! Pula)
"Ribarstvo u Hrvatskoj je u problemima – broj ribara i ribarske flote smanjuje se, a ribari se svakodnevno suočavaju s niskim otkupnim cijenama ribe, zastarjelom opremom i visokom cijenom goriva", upozorila je tijekom današnje rasprave u Hrvatskom saboru zastupnica Možemo! i predsjednica Odbora za zaštitu okoliša i prirode Dušica Radojčić.
Naglasila je kako je Uprava za ribarstvo pri Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i ribarstva napravila ozbiljne propuste u provedbi natječaja za potporu ribarima iz mjere "Zaštita zdravlja, sigurnost i energetska učinkovitost" i pozvala Ministarstvo i upravu da hitno djeluju kako bi spasili ribarstvo.
Upozorila je da su ribari još u listopadu 2024. predali prijave na natječaj, no do danas nisu dobili rješenja – unatoč probijenim zakonskim rokovima. Umjesto odgovora, ribari su zabrinuti zbog mogućeg odbijanja ključnih ulaganja u sigurnosnu i navigacijsku opremu, poput radara, GPS-a, plotera i autopilota.
"Ova oprema ne povećava ribolovni kapacitet, nego osigurava sigurnost plovidbe i uštedu goriva. Talijanski i slovenski ribari istu tu opremu redovito financiraju iz istog europskog fonda. Jesu li onda sve druge zemlje članice u krivu, a samo hrvatska Uprava ribarstva u pravu", pitala je Radojčić.
Posebno je naglasila nelogičnost da je ista Uprava ribarstva u vlastitoj brošuri navela upravo takve projekte kao primjere dobre prakse.
"Ribari su ulagali vlastita sredstva, angažirali konzultante, a neki su opremu već kupili – sada im se, retroaktivno, ta ulaganja osporavaju. Upozoravale su na to i ribarske organizacije, WWF Adria, Nacionalna mreža LAGUR-a, ali ih Uprava ignorira", rekla je Radojčić, dodavši da takav tretman domaće proizvodnje i ribarstva ne vodi održivosti, već ga dodatno gura prema propasti.
Zaključila je da ovakvo postupanje Uprave ribarstva budi ozbiljnu sumnju u opravdanost naglih promjena u kriterijima dodjele sredstava, posebno jer nema nikakvog utemeljenja u zakonodavstvu ni praksi prethodnih natječaja.