(Snimio Milivoj Mijošek)
Saborska zastupnica Dušica Radojčić (Možemo!) uputila je Ministarstvu gospodarstva upit o budućnosti termoelektrana Plomin 1 i Plomin 2, upozorivši da Vlada umjesto snažnog ulaganja u sunčevu energiju i druge obnovljive izvore nastavlja s planovima istraživanja i eksploatacije fosilnih goriva te izgradnjom nuklearnih postrojenja.
Kako navodi Radojčić, u javnosti su se pojavile različite informacije o planovima za dvije istarske termoelektrane – od revitalizacije Plomina 1 za spaljivanje goriva iz otpada, do zatvaranja Plomina 2 2033. godine i njegove transformacije u postrojenje za proizvodnju vodika uz pripadajuću solarnu elektranu.
"Termoelektrana Plomin 1 već dugo nije u pogonu, a analiza je pokazala da je njezina revitalizacija neisplativa. Donijeta je odluka o zatvaranju i dekomisiji, ali Ministarstvo nije navelo ni kada ni kako planira provesti taj složen postupak," navodi Radojčić.
Za Plomin 2, tvrdi, nema jasnog odgovora – iz Ministarstva se pozivaju na potrebu stabilnosti napona i tvrde da sunčane elektrane nisu dovoljne za sigurnost napajanja Istre. "Do izgradnje zamjenskih proizvodnih kapaciteta i pojačanja mreže potrebno je održavati raspoloživost TE Plomin 2," stoji u odgovoru Ministarstva.
No Radojčić tvrdi da je takav stav neodrživ: "TE Plomin 2 je većinu 2024. i cijelu 2025. bila izvan pogona, a opskrba električnom energijom u Istri nije bila ugrožena. Sustav radi i bez nje – potrebna nam je jaka mreža i baterijski sustavi, a ne nastavak oslanjanja na ugljen."
Zastupnica podsjeća da se Hrvatska obvezala zatvoriti Plomin 2 do 2033. godine, ali Ministarstvo u svom odgovoru tu obvezu ne spominje. Također upozorava na visoke troškove emisija CO2 iz Plomina 2: 48 milijuna eura u 2021., 118 milijuna u 2022., 72 milijuna u 2023. i ponovno 48 milijuna u 2024. godini.
"Pad troškova emisija u 2024. upućuje na to da je TE Plomin 2 bila zaustavljena veći dio godine. Premda je službeni razlog kvar, moguće je da su razlog zaustavljanja zapravo enormni troškovi emisija," navodi Radojčić.
Pita se i zašto bi Istra uopće morala imati vlastitu "baznu proizvodnju": "Ako bi svaka regija trebala imati svoju klasičnu elektranu, Slavonija ne bi imala struje jer ne proizvodi dostatnu snagu za svoje potrebe."
Možemo! također ističe nužnost izgradnje 400 kV dalekovoda i novih trafostanica kako bi se osigurala stabilnost mreže i omogućio izvoz energije iz obnovljivih izvora. Prema njihovim informacijama, idejno rješenje trase već postoji, ali ga županije, gradovi i općine moraju unijeti u prostorne planove. "Ako je sigurnost ugrožena, izgradnju dalekovoda treba proglasiti strateškim projektom i provesti je što prije," poručuje Radojčić.
Stranka upozorava da Hrvatska nedovoljno koristi sunčevu energiju, unatoč velikim potencijalima, te poziva lokalne vlasti da hitno pokrenu solarizaciju javnih i privatnih krovova.
"Sunčeva energija omogućava i 'energetsku demokraciju' – građani mogu sami proizvoditi, skladištiti i dijeliti energiju unutar zajednica, što im donosi veću neovisnost i jeftiniju energiju," ističe se u priopćenju Možemo!.
Na kraju podsjećaju na studiju "100% obnovljivo do 2030." koja predlaže pokretanje inovacijskog i investicijskog ciklusa, ali upozoravaju da za to još uvijek nema političke odluke.